Ο Χρήστος Μελίσσης (Έδεσσα, 1 Δεκεμβρίου 1982) είναι Έλληνας πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνιζόταν ως κεντρικός ή ακραίος αμυντικός.
Ξεκίνησε την επαγγελματική του σταδιοδρομία το 2000 στη Νάουσα και την επόμενη χρονιά μεταγράφηκε στον Πανσερραϊκό. Τον Ιανουάριο του 2005 έκανε το πρώτο μεγάλο άλμα στην καριέρα του όταν μεταγράφηκε στον ΠΑΟΚ, όπου αγωνίστηκε μέχρι το καλοκαίρι του 2008, όταν και αποκτήθηκε από τον Παναθηναϊκό.[1] Στο "τριφύλλι" όμως είχε ελάχιστες συμμετοχές και την επόμενη περίοδο (2009-10) δόθηκε ως δανεικός στη Λάρισα, ενώ το ίδιο συνέβη και έναν χρόνο αργότερα, όταν παραχωρήθηκε εκ νέου ως δανεικός, αρχικά στην πορτογαλική Μαρίτιμο και εν συνεχεία και πάλι στη Λάρισα.
Το 2012 έμεινε ελεύθερος από τον Παναθηναϊκό, υπογράφοντας συμβόλαιο συνεργασίας ενός έτους με τον Πανθρακικό, με το τέλος του οποίου ήρθε σε συμφωνία για τα επόμενα δύο χρόνια με τον Ολυμπιακό Βόλου,[2] αποχώρησε όμως το καλοκαίρι του 2014.[3] Τον Ιανουάριο του 2015 κι έπειτα από εξάμηνη αποχή από τους αγωνιστικούς χώρους επανήλθε στην ενεργό δράση, υπογράφοντας για δεύτερη φορά στην καριέρα του στον Πανθρακικό.[4] Το καλοκαίρι του 2016 συμφώνησε με τη Βέροια.[5] Το 2017 έγινε παίκτης της σουδανικής Αλ Χιλάλ Ομντουρμάν.
Με την εθνική Ελλάδας έχει αγωνιστεί δύο συνολικά φορές. Το ντεμπούτο του με τη γαλανόλευκη φανέλα πραγματοποιήθηκε στις 5 Φεβρουαρίου 2008 στον νικηφόρο φιλικό αγώνα προετοιμασίας με αντίπαλο την Τσεχία (1-0), που διεξήχθη στην Κύπρο, όταν υπό τις οδηγίες του Ότο Ρεχάγκελ πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον Λουκά Βύντρα.[6]