Οι δύο προπονητές σκέφτηκαν ...παρτίδα σκάκι. Είχαν στην 11άδα τους πύργους τους, στις εστίες και στο κέντρο της άμυνας. Είχαν τα άλογα με τις "περίεργες" κινήσεις, στα δύο άκρα. Είχαν τους στρατιώτες τους για την πολλή δουλειά, στα χαφ. Είχαν τους αξιωματικούς τους, στις δύο πτέρυγες, για να κάνουν τη ζημιά στην απέναντι άμυνα. Είχαν από μία Βασίλισσα σε πιο ελεύθερο ρόλο, Καραγκούνη και Ριβάλντο, αντίστοιχα. Και είχαν και τους Βασιλιάδες τους, τους παίκτες που με μία κίνηση μπορούσαν να πάρουν την παρτίδα.
Το ρουά ματ, όμως, μέχρι να βγει, είχε και πολλούς πειραματισμούς. Ο Ζοσέ Πεσέιρο έκανε τους περισσότερους. Με τον Γκαλίνοβιτς στην εστία, τον Σαριέγκι αντί του Γκούμα στο κέντρο της άμυνας, τον Σέριτς αριστερά αντί του Φύσσα (έμεινε στην εξέδρα) ή του Βύντρα, τον Δημούτσο και όχι τον φορμαρισμένο Ιβανσιτς και τον Μάντζιο παρτενέρ του Σαλπιγγίδη και όχι Παπαδόπουλο ή Εντόι, που έμειναν στον πάγκο.
Αλλες εκπλήξεις δεν είχε, αλλά ήταν ήδη αρκετές. Ο Νίλσον δεξί μπακ, ο Μόρις διατήρησε τη θέση του στο κέντρο της άμυνας, οι Μάτος και Τζιόλης στα χαφ, ο Καραγκούνης στον ιδιαίτερο ρόλο του, βγαίνοντας από αριστερά.
Ο Λορένσο Σέρεα Φερέρ είχε τη δική του έκπληξη. Τον Παπασταθόπουλο αντί του Ράμος ως δεξί μπακ, σε ένα σχήμα που εύκολα μπορούσε να γυρίσε σε 3 στην άμυνα, μαζί με Δέλλα, Αλβες και τον Αρουαμπαρένα να προωθείται. Ο Μάχο στην εστία, Ζήκος και Ενσαλίβα να κάνουν τους στρατιώτες του, Σέζαρ και Μαντούκα (παρά τον τραυματισμό μέσα στην εβδομάδα) στις πτέρυγες ως αξιωματικοί, ο Ριβάλντο στον δικό του ξεχωριστό ρόλο και τον Λυμπερόπουλο στην επίθεση, χωρίς τον παρτενέρ του Μπλάνκο, που έμεινε στον πάγκο.
Η σκακιέρα στήθηκε, αλλά σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα δεν φτάνουν οι κινήσεις των προπονητών από τον πάγκο. Σημαντικότερο ρόλο θα έπαιζαν πια αυτές των παικτών μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Εκείνες των πράσινων φάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα πως είναι πολύ καλύτερα μελετημένες, με πολύ περισσότερη συγκέντρωση και κυρίως με μεγαλύτερη δύναμη και πάθος. Πριν δημιουργήσουν ευκαιρία, πήραν το προβάδισμα απέναντι στους κιτρινόμαυρους που αιφνιδιάστηκαν πλήρως.
Το πείραμα του Πεσέιρο πέτυχε από το 6ο λεπτό, με τον Μάντζιο να γυρίζει το σώμα του με αντίπαλο τον Αλβες και να σουτάρει με δύναμη, τον Μάχο να αποκρούει, αλλά τον Σαλπιγγίδη με κοντινή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ, μέσα σε αποθέωση. Ηταν το πρώτο ρουά του Παναθηναϊκού, σαν προειδοποίηση...
Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν το πολυκατάλαβε. Μια κεφαλιά πολύ άουτ του Αρουαμπαρένα στο 18`, δεν ήταν αντίδραση ομάδας που κυνηγούσε πια στο σκορ. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός ήταν ομάδα που κυνηγούσε ακόμα περισσότερα από το 1-0. Στην άμυνα, ο Λυμπερόπουλος δεν απασχολούσε καθόλου, στα χαφ Μάτος και Τζιόλης κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες, στα άκρα Καραγκούνης και Δημούτσος ταλαιπωρούσαν Παπασταθόπουλο και Αρουαμπαρένα και πολύ περισσότερο το έκαναν σε Δέλλα και Αλβες οι Μάντζιος, Σαλπιγγίδης.
Η έμπνευση του Πεσέιρο με τον ψηλό επιθετικό του, δικαιώθηκε ακόμα περισσότερο στο 34`. Ο Μάντζιος αυτή τη φορά ήταν εκτελεστής, με δημιουργό τον Σαλπιγγίδη, γύρισε και πάλι το σώμα του μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και με σουτ στην κλειστή γωνία του Μάχο, έκανε το 2-0 με εντυπωσιακό τρόπο. Σαν ρουά ματ έμοιαζε αυτό, αλλά τελικά δεν ήταν.
Ο Παναθηναϊκός έχασε τη συγκέντρωσή του μόνο μια στιγμή σε 45 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Ηταν αρκετή για να την εκμεταλλευτούν δύο παίκτες μεγάλης κλάσης. Ο Ριβάλντο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Λυμπερόπουλος έκανε τη χαμηλή κεφαλιά και η ΑΕΚ, στο 42`, ξαναμπήκε στο παιχνίδι, χωρίς να το δικαιολογεί η εικόνα της. Ωστόσο, στο σκάκι, μια λάθος κίνηση μπορεί να είναι καθoριστική.
Ο Σέρα Φερέρ, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε μία από τον πάγκο. Εβγαλε τον Σέζαρ, έβαλε τον Μπλάνκο και έκανε το σχήμα του 4-42, για να απαιτήσει πια μια πιο επιθετική ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο. Το είδε στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν είδε ευκαιρία. Αντίθετα, είδε τον Ζοσέ Πεσέιρο να απαντάει στο 55` με "φρέσκα πόδια" στην επίθεση, τον Εντόι αντί του πρωταγωνιστή μέχρι τότε Μάντζιου.
Η Ενωση πήρε την πρωτοβουλία, πήρε πολύ χώρο στο γήπεδο, αλλά δεν μπορούσε να κάνει το δικό της ρουά... Οι προπονητές συνέχισαν την παρτίδα σκάκι, αφού σε ένα δίλεπτο έκαναν από δύο αλλαγές. Ο Πεσέιρο με τους Παπαδόπουλο και Ιβανσιτς στις θέσεις Σαλπιγγίδη και Καραγκούνη, ο Φερέρ με τους Λαγό (ντεμπούτο στο πρωτάθλημα), Μανού αντί των Αρουαμπαρένα, Μαντούκα.
Αλλά, όλα κρίνονται από τις κινήσεις των παικτών. Στο 69` ο Ρβάλντο έκανε εκπληκτική κίνηση και ασίστ στον Μπλάνκο, ο οποίος έχασε γκολ από αυτά που δεν χάνονται από τη μικρή περιοχή. Από το 71`, η ΑΕΚ είχε κι άλλη ευκαιρία, διάρκειας 20 λεπτών, αφού ο Σέριτς δέχτηκε κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Ωστόσο, την κράτησε για μόνο 8 λεπτά, αφού στο 79` αποβλήθηκε και ο Δέλλας με απευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα στον Εντόι, μέσα σε διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους.
Με τέτοιες εναλλαγές, το ματς δεν έμοιαζε πια με σκάκι, αλλά με ρώσικη ρουλέτα. Στο 83`, ο Εντόι πίστεψε πως θα "σκοτώσει" την ΑΕΚ, αλλά σούταρε άουτ μόνος απέναντι από τον Μάχο. Στο 84` ο Παπαδόπουλος τράβηξε τη σκανδάλη, από ασίστ του Ιβανσιτς, αλλά πλάσαρε άουτ σε κενή εστία. Πάλι άσφαιρα για τον Παναθηναϊκό, που κλώτσησε τις δύο τεράστιες ευκαιρίες.
Στο 87` ο Μάχο έδωσε και φιλί της ζωής στην Ενωση, με απόκρουση στο σουτ του Ιβνασιτς μέσα από την περιοχή. Αλλά δεν ήταν ικανό για να της δώσει και ανάσα. Η ΑΕΚ δεν μάθαμε ποτέ αν είχε άσφαιρα, γιατί δεν πάτησε ποτέ τη σκανδάλη. Χωρίς ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, όταν κυνηγούσε την ισοφάριση, δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι.
Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη και πλέον, έχει στα χέρια του και την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο.
th_tsoutsos@sportline.gr