Past Results - Hopman Cup XI (2nd - 9th January 1999)
GROUP A
SPAIN (1)
Carlos Moya & Arantxa Sanchez Vicario
SOUTH AFRICA (4)
Wayne Ferreira & Amanda Coetzer
AUSTRALIA
Mark Philippoussis and Jelena Dokic
PLAY OFF (WON BY FRANCE)
FRANCE Guillaume Raoux & Sandrine Testud
ZIMBABWE Wayne Black & Cara Black
GROUP B
USA (2)
Jan-Michael Gambill & Lindsay Davenport
SLOVAK REPUBLIC (3)
Karol Kucera & Karina Habsudova
SWEDEN
Jonas Bjorkman & Asa Carlsson
SWITZERLAND
Ivo Heuberger & Martina Hingis
--------------------------------------------------------------------------------
FINAL:
AUSTRALIA 2 d SWEDEN 1
Jelena Dokic (AUS) d Asa Carlsson (SWE) 6-2, 7-6 (10/8)
Mark Philippousis (AUS) d Jonas Bjorkman (SWE) 6-3, 7-6 (8/6)
Philippoussis/Dokic (AUS) lost to Bjorkman/Carlsson (SWE) 6-8 *
++ Zimbabwe replaced Spain in final match
* Dead rubber pro. set
SESSION 10:
USA 3 d SLOVAK REPUBLIC 0
Lindsay Davenport (USA) d Karina Habsudova (SLO), 6-4, 6-2
Jan-Michael Gambill (USA) d Karol Kucera (SLO), 5-7, 7-6 (7/5), 6-4
Gambill/Davenport (USA) d Kucera/Habsudova (SLO) 7-5, 6-3
SWEDEN 2 d SWITZERLAND 1
Asa Carlsson (SWE) lost to Martina Hingis (SWI), 2-6, 2-6
Jonas Bjorkman (SWE) d Ivo Heuberger (SWI) 6-2, 6-0
Bjorkman/Carlsson (SWE) d Heuberger/Hingis 2-6, 6-3, 6-4
SESSION 9:
AUSTRALIA 2 d FRANCE 1
Jelena Dokic (AUS) d Sandrine Testud (FRA), 6-1, 6-3
Mark Philippoussis (AUS) d Guillaume Raoux (FRA), 6-1, 6-2
Philippoussis/Dokic (AUS) lost to Raoux/Testud (FRA), 2-6, 2-6
SOUTH AFRICA 2 d ZIMBABWE 1 ++
Amanda Coetzer (SA) d Cara Black (ZIM), 6-3, 6-4
Wayne Ferreira (SA) d Wayne Black (ZIM) 7-5, 7-6 (7/4)
Ferreira/Coetzer (SA) d Black/Black (ZIM) 0-6, 0-6 default
SESSION 8:
SWITZERLAND 2 d USA 1
Martina Hingis (SWI) d Lindsay Davenport (USA), 6-3, 5-7, 6-2
Ivo Herberger (SWI) lost to Jan-Michael Gambill (USA) 4-6, 4-6
Heuberger/Hingis(SWI) d Gambill/Davenport (USA) 6-3, 6-3
SESSION 7:
SWEDEN 2 d SLOVAK REPUBLIC 1
Asa Carlsson (SWE) lost to Karina Habsudova (SLO), 3-6, 3-6
Jonas Bjorkman (SWE) d Karol Kucera (SLO) 7-5, 6-1
Bjorkman/Carlsson (SWE) d Kucera/Habsudova (SLO) 6-3, 3-6, 6-1
SESSION 6:
AUSTRALIA 3 d SPAIN 0
Jelena Dokic (AUS) d Arantxa Sanchez-Vicario (SPA) 6-3, 6-2
Mark Philippousis (AUS) d Carlos Moya (SPA) 6-4, 7-6 (9-7)
Philippoussis/Dokic (AUS) d Moya/Sanchez-Vicario (SPA) 6-0, 6-0 default
SESSION 5:
FRANCE 2 d SOUTH AFRICA 1
Sandrine Testud (FRA) lost to Amanda Coetzer (SA) 6-7 (5/7), 1-6
Guillaume Raoux (FRA) d Wayne Ferreira (SA) 6-3, 7-5
Raoux/Testud (FRA) d Ferreira/Coetzer (SA) 7-6 (8/6), 7-5
SESSION 4:
SLOVAK REPUBLIC 2 d SWITZERLAND 1
Karina Habsudova (SLO) lost to Martina Hingis (SWI) 0-6, 3-6
Karol Kucera (SLO) d Ivo Heuberger (SWI) 5-7, 6-4, 6-3
Kucera/Habsudova (SLO) d Heuberger/Hingis (SWI) 6-4, 6-0
SESSION 3:
FRANCE 2 d SPAIN 1
Sandrine Testud (FRA) d Arantxa Sanchez-Vicario (SPA) 6-1, 6-3
Guillaume Raoux (FRA) lost to Carlos Moya (SPA) 6-7 (3/7), 6-2, 3-6
Raoux/Testud (FRA) d Moya/Sanchez-Vicario (SPA) 7-5, 7-5
SESSION 2:
SWEDEN 2 d USA 1
Asa Carlsson (SWE) lost to Lindsay Davenport (USA) 2-6, 0-6
Jonas Bjorkman (SWE) d Jan-Michael Gambill (USA) 6-2, 6-4
Bjorkman/Carlsson (SWE) d Gambill/Davenport (USA) 7-6 (7-2), 6-4.
SESSION 1:
SOUTH AFRICA 2 d AUSTRALIA 1
Amanda Coetzer (SA) d Jelena Dokic (AUS) 6-1, 6-0
Wayne Ferreira (SA) d Mark Philippoussis (AUS) 6-2, 6-3
Ferreira/Coetzer lost to Philippoussis/Dokic 2-6, 3-6
PLAY-OFF:
FRANCE 2 d ZIMBABWE 1
Sandrine Testud (FRA) d Cara Black (Zim) 4-6, 6-1, 6-2
Guillaume Raoux (FRA) d Wayne Black (Zim) 6-1, 6-3
France lost to Zimbabwe 6-7 (4/7), 6-7 (5/7).
|