1937
The 9th Academy Awards | 1937
Biltmore Bowl of the Biltmore Hotel
Thursday, March 4, 1937
Honoring movies released in 1936
Highlights
Memorable Moments
Nominees
Actor in a Supporting Role
Winner
Walter Brennan
Come and Get It
Nominees
Akim Tamiroff
The General Died at Dawn
Mischa Auer
My Man Godfrey
Stuart Erwin
Pigskin Parade
Basil Rathbone
Romeo and Juliet
Actress in a Supporting Role
Winner
Gale Sondergaard
Anthony Adverse
Nominees
Beulah Bondi
The Gorgeous Hussy
Alice Brady
My Man Godfrey
Bonita Granville
These Three
Maria Ouspenskaya
Dodsworth
Cinematography
Winner
Anthony Adverse
Gaetano Gaudio
Nominees
The General Died at Dawn
Victor Milner
The Gorgeous Hussy
George Folsey
Directing
Winner
Mr. Deeds Goes to Town
Frank Capra
Nominees
Dodsworth
William Wyler
The Great Ziegfeld
Robert Z. Leonard
My Man Godfrey
Gregory La Cava
San Francisco
W. S. Van Dyke
Film Editing
Winner
Anthony Adverse
Ralph Dawson
Nominees
Come and Get It
Edward Curtiss
The Great Ziegfeld
William S. Gray
Lloyds of London
Barbara McLean
A Tale of Two Cities
Conrad A. Nervig
Theodora Goes Wild
Otto Meyer
Actor
Winner
Paul Muni
The Story of Louis Pasteur
Nominees
Gary Cooper
Mr. Deeds Goes to Town
Walter Huston
Dodsworth
William Powell
My Man Godfrey
Spencer Tracy
San Francisco
Actress
Winner
Luise Rainer
The Great Ziegfeld
Nominees
Irene Dunne
Theodora Goes Wild
Gladys George
Valiant Is the Word for Carrie
Carole Lombard
My Man Godfrey
Norma Shearer
Romeo and Juliet
Art Direction
Winner
Dodsworth
Richard Day
Nominees
Romeo and Juliet
Cedric Gibbons, Frederic Hope, Edwin B. Willis
Winterset
Perry Ferguson
Anthony Adverse
Anton Grot
The Great Ziegfeld
Cedric Gibbons, Eddie Imazu, Edwin B. Willis
Lloyds of London
William S. Darling
The Magnificent Brute
Albert S. D'Agostino, Jack Otterson
Writing (Original Story)
Winner
The Story of Louis Pasteur
Pierre Collings, Sheridan Gibney
Nominees
Fury
Norman Krasna
The Great Ziegfeld
William Anthony McGuire
San Francisco
Robert Hopkins
Three Smart Girls
Adele Comandini
Special Award
Winner
The Garden of Allah
Special Award
Outstanding Production
Winner
The Great Ziegfeld
Metro-Goldwyn-Mayer
Nominees
Three Smart Girls
Universal
Anthony Adverse
Warner Bros.
Dodsworth
Samuel Goldwyn Productions
Libeled Lady
Metro-Goldwyn-Mayer
Mr. Deeds Goes to Town
Columbia
Romeo and Juliet
Metro-Goldwyn-Mayer
San Francisco
Metro-Goldwyn-Mayer
The Story of Louis Pasteur
Cosmopolitan
A Tale of Two Cities
Metro-Goldwyn-Mayer
Sound Recording
Winner
San Francisco
Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director
Nominees
General Spanky
Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director
Mr. Deeds Goes to Town
Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director
The Texas Rangers
Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director
That Girl from Paris
RKO Radio Studio Sound Department, J. O. Aalberg, Sound Director
Three Smart Girls
Universal Studio Sound Department, Homer G. Tasker, Sound Director
Banjo on My Knee
20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director
The Charge of the Light Brigade
Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
Dodsworth
United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Short Subject (Cartoon)
Winner
The Country Cousin
Walt Disney, Producer
Nominees
Old Mill Pond
Harman-Ising
Sinbad the Sailor
Paramount
Assistant Director
Winner
The Charge of the Light Brigade
Jack Sullivan
Nominees
Anthony Adverse
William Cannon
The Garden of Allah
Eric G. Stacey
The Last of the Mohicans
Clem Beauchamp
San Francisco
Joseph Newman
Music (Scoring)
Winner
Anthony Adverse
Warner Bros. Studio Music Department, Leo Forbstein, head of department (Score by Erich Wolfgang Korngold)
Nominees
Winterset
RKO Radio Studio Music Department, Nathaniel Shilkret, head of department (Score by Nathaniel Shilkret)
The Charge of the Light Brigade
Warner Bros. Studio Music Department, Leo Forbstein, head of department (Score by Max Steiner)
The Garden of Allah
Selznick International Pictures Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Max Steiner)
The General Died at Dawn
Paramount Studio Music Department, Boris Morros, head of department (Score by Werner Janssen)
Music (Song)
Winner
Swing Time
The Way You Look Tonight in "Swing Time" Music by Jerome Kern; Lyrics by Dorothy Fields
Nominees
Suzy
Did I Remember in "Suzy" Music by Walter Donaldson; Lyrics by Harold Adamson
Born to Dance
I've Got You Under My Skin in "Born to Dance" Music and Lyrics by Cole Porter
Trail of the Lonesome Pine
A Melody From The Sky in "Trail of the Lonesome Pine" Music by Louis Alter; Lyrics by Sidney Mitchell
Pennies from Heaven
Pennies From Heaven in "Pennies from Heaven" Music by Arthur Johnston; Lyrics by Johnny Burke
Sing, Baby, Sing
When Did You Leave Heaven in "Sing, Baby, Sing" Music by Richard A. Whiting; Lyrics by Walter Bullock
Dance Direction
Winner
The Great Ziegfeld
"A Pretty Girl Is Like a Melody" from "The Great Ziegfeld"
Nominees
Swing Time
"Bojangles of Harlem" from "Swing Time"
Gold Diggers of 1937
"Love and War" from "Gold Diggers of 1937"
Cain and Mabel
"1000 Love Songs" from "Cain and Mabel"
Born to Dance
"Swingin' the Jinx" from "Born to Dance"
One in a Million
"Skating Ensemble" from "One in a Million"
Dancing Pirate
"The Finale" from "Dancing Pirate"
Writing (Screenplay)
Winner
The Story of Louis Pasteur
Pierre Collings, Sheridan Gibney
Nominees
After the Thin Man
Frances Goodrich, Albert Hackett
Dodsworth
Sidney Howard
Mr. Deeds Goes to Town
Robert Riskin
My Man Godfrey
Eric Hatch, Morris Ryskind
Short Subject (Color)
Winner
Give Me Liberty
Warner Bros.
Nominees
La Fiesta de Santa Barbara
Lewis Lewyn, Producer
Popular Science J-6-2
Paramount
Short Subject (One-reel)
Winner
Bored of Education
Hal Roach, Producer
Nominees
Moscow Moods
Paramount
Wanted, a Master
Pete Smith, Producer
Short Subject (Two-reel)
Winner
The Public Pays
Metro-Goldwyn-Mayer
Nominees
Double or Nothing
Warner Bros.
Dummy Ache
RKO Radio
T
A Tale of Two Cities
2 NominationsFilm Editing - Conrad A. Nervig
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
The Texas Rangers
1 NominationSound Recording - Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director
That Girl from Paris
1 NominationSound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, J. O. Aalberg, Sound Director
Theodora Goes Wild
2 NominationsActress - Irene Dunne in "Theodora Goes Wild"
Film Editing - Otto Meyer
These Three
1 NominationActress in a Supporting Role - Bonita Granville in "These Three"
Three Smart Girls
3 NominationsWriting (Original Story) - Adele Comandini
Outstanding Production - Universal
Sound Recording - Universal Studio Sound Department, Homer G. Tasker, Sound Director
Trail of the Lonesome Pine
1 NominationMusic (Song) - A Melody From The Sky in "Trail of the Lonesome Pine" Music by Louis Alter; Lyrics by Sidney Mitchell