1978
The 50th Academy Awards | 1978
Dorothy Chandler Pavilion
Monday, April 3, 1978
Honoring movies released in 1977
Highlights
Memorable Moments
Winners & Nominees
Actor in a Leading Role
Winner
Richard Dreyfuss
The Goodbye Girl
Nominees
Woody Allen
Annie Hall
Richard Burton
Equus
Marcello Mastroianni
A Special Day
John Travolta
Saturday Night Fever
Actor in a Supporting Role
Winner
Jason Robards
Julia
Nominees
Mikhail Baryshnikov
The Turning Point
Peter Firth
Equus
Alec Guinness
Star Wars
Maximilian Schell
Julia
Actress in a Leading Role
Winner
Diane Keaton
Annie Hall
Nominees
Shirley MacLaine
The Turning Point
Marsha Mason
The Goodbye Girl
Anne Bancroft
The Turning Point
Jane Fonda
Julia
Actress in a Supporting Role
Winner
Vanessa Redgrave
Julia
Nominees
Leslie Browne
The Turning Point
Quinn Cummings
The Goodbye Girl
Melinda Dillon
Close Encounters of the Third Kind
Tuesday Weld
Looking for Mr. Goodbar
Best Picture
Winner
Annie Hall
Charles H. Joffe, Producer
Nominees
Star Wars
Gary Kurtz, Producer
The Turning Point
Herbert Ross and Arthur Laurents, Producers
The Goodbye Girl
Ray Stark, Producer
Julia
Richard Roth, Producer
Cinematography
Winner
Close Encounters of the Third Kind
Vilmos Zsigmond
Nominees
Looking for Mr. Goodbar
William A. Fraker
The Turning Point
Robert Surtees
Islands in the Stream
Fred J. Koenekamp
Julia
Douglas Slocombe
Costume Design
Winner
Star Wars
John Mollo
Nominees
Airport '77
Edith Head, Burton Miller
Julia
Anthea Sylbert
A Little Night Music
Florence Klotz
The Other Side of Midnight
Irene Sharaff
Directing
Winner
Annie Hall
Woody Allen
Nominees
Close Encounters of the Third Kind
Steven Spielberg
Julia
Fred Zinnemann
Star Wars
George Lucas
The Turning Point
Herbert Ross
Film Editing
Winner
Star Wars
Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew
Nominees
Close Encounters of the Third Kind
Michael Kahn
Julia
Walter Murch
Smokey and the Bandit
Walter Hannemann, Angelo Ross
The Turning Point
William Reynolds
Foreign Language Film
Winner
Madame Rosa
France
Nominees
Iphigenia
Greece
Operation Thunderbolt
Israel
A Special Day
Italy
That Obscure Object of Desire
Spain
Visual Effects
Winner
Star Wars
John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack
Nominees
Close Encounters of the Third Kind
Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich
Art Direction
Winner
Star Wars
Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian
Nominees
Airport '77
Art Direction: George C. Webb; Set Decoration: Mickey S. Michaels
Close Encounters of the Third Kind
Art Direction: Joe Alves, Dan Lomino; Set Decoration: Phil Abramson
The Spy Who Loved Me
Art Direction: Ken Adam, Peter Lamont; Set Decoration: Hugh Scaife
The Turning Point
Art Direction: Albert Brenner; Set Decoration: Marvin March
Irving G. Thalberg Memorial Award
Winner
Walter Mirisch
Music (Original Score)
Winner
Star Wars
John Williams
Nominees
Close Encounters of the Third Kind
John Williams
Julia
Georges Delerue
Mohammad - Messenger of God
Maurice Jarre
The Spy Who Loved Me
Marvin Hamlisch
Documentary (Short Subject)
Winner
Gravity Is My Enemy
John Joseph and Jan Stussy, Producers
Nominees
Agueda Martinez: Our People, Our Country
Moctesuma Esparza, Producer
First Edition
Helen Whitney and DeWitt L. Sage, Jr., Producers
Of Time, Tombs and Treasure
James R. Messenger and Paul N. Raimondi, Producers
The Shetland Experience
Douglas Gordon, Producer
Documentary (Feature)
Winner
Who Are the Debolts? And Where Did They Get Nineteen Kids?
John Korty, Dan McCann and Warren L. Lockhart, Producers
Nominees
The Children of Theatre Street
Robert Dornhelm and Earle Mack, Producers
High Grass Circus
Bill Brind, Torben Schioler and Tony Ianzelo, Producers
Homage to Chagall--The Colours of Love
Harry Rasky, Producer
Union Maids
James Klein, Julia Reichert and Miles Mogulescu, Producers
Jean Hersholt Humanitarian Award
Winner
Charlton Heston
Writing (Screenplay--based on material from another medium)
Winner
Julia
Alvin Sargent
Nominees
Equus
Peter Shaffer
I Never Promised You a Rose Garden
Gavin Lambert, Lewis John Carlino
Oh, God!
Larry Gelbart
That Obscure Object of Desire
Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière
Sound
Winner
Star Wars
Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
Nominees
Close Encounters of the Third Kind
Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa
The Deep
Walter Goss, Dick Alexander, Tom Beckert, Robin Gregory
Sorcerer
Robert Knudson, Robert J. Glass, Richard Tyler, Jean-Louis Ducarme
The Turning Point
Theodore Soderberg, Paul Wells, Douglas O. Williams, Jerry Jost
Short Film (Animated)
Winner
The Sand Castle
Co Hoedeman, Producer
Nominees
The Bead Game
Ishu Patel, Producer
The Doonesbury Special
John Hubley, Faith Hubley and Garry Trudeau, Producers
Jimmy the C
James Picker, Robert Grossman and Craig Whitaker, Producers
Short Film (Live Action)
Winner
I'll Find a Way
Beverly Shaffer and Yuki Yoshida, Producers
Nominees
The Absent-Minded Waiter
William E. McEuen, Producer
Floating Free
Jerry Butts, Producer
Notes on the Popular Arts
Saul Bass, Producer
Spaceborne
Philip Dauber, Producer
Music (Original Song)
Winner
You Light Up My Life
You Light Up My Life in "You Light Up My Life" Music and Lyrics by Joseph Brooks
Nominees
Pete's Dragon
Candle On The Water in "Pete's Dragon" Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn
The Spy Who Loved Me
Nobody Does It Better in "The Spy Who Loved Me" Music by Marvin Hamlisch; Lyrics by Carole Bayer Sager
The Slipper and the Rose--The Story of Cinderella
The Slipper And The Rose Waltz (He Danced With Me/She Danced With Me) in "The Slipper and the Rose--The Story of Cinderella" Music and Lyrics by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
The Rescuers
Someone's Waiting For You in "The Rescuers" Music by Sammy Fain; Lyrics by Carol Connors and Ayn Robbins
Music (Original Song Score and Its Adaptation or Adaptation Score)
Winner
A Little Night Music
Adaptation Score by Jonathan Tunick
Nominees
Pete's Dragon
Song Score by Al Kasha and Joel Hirschhorn; Adaptation Score by Irwin Kostal
The Slipper and the Rose--The Story of Cinderella
Song Score by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman; Adaptation Score by Angela Morley
Writing (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)
Winner
Annie Hall
Woody Allen, Marshall Brickman
Nominees
The Goodbye Girl
Neil Simon
The Late Show
Robert Benton
Star Wars
George Lucas
The Turning Point
Arthur Laurents
Special Achievement Award
Winner
Star Wars
Special Award
Special Achievement Award (Sound Effects Editing)
Winner
Close Encounters of the Third Kind
Frank E. Warner
S
The Sand Castle
1 Win, 1 Nomination* Short Film (Animated) - Co Hoedeman, Producer
Saturday Night Fever
1 NominationActor in a Leading Role - John Travolta in "Saturday Night Fever"
The Shetland Experience
1 NominationDocumentary (Short Subject) - Douglas Gordon, Producer
The Slipper and the Rose--The Story of Cinderella
2 NominationsMusic (Original Song Score and Its Adaptation or Adaptation Score) - Song Score by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman; Adaptation Score by Angela Morley
Music (Original Song) - The Slipper And The Rose Waltz (He Danced With Me/She Danced With Me) in "The Slipper and the Rose--The Story of Cinderella" Music and Lyrics by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
Smokey and the Bandit
1 NominationFilm Editing - Walter Hannemann, Angelo Ross
Sorcerer
1 NominationSound - Robert Knudson, Robert J. Glass, Richard Tyler, Jean-Louis Ducarme
Spaceborne
1 NominationShort Film (Live Action) - Philip Dauber, Producer
A Special Day
2 NominationsForeign Language Film - Italy
Actor in a Leading Role - Marcello Mastroianni in "A Special Day"
The Spy Who Loved Me
3 NominationsArt Direction - Art Direction: Ken Adam, Peter Lamont; Set Decoration: Hugh Scaife
Music (Original Score) - Marvin Hamlisch
Music (Original Song) - Nobody Does It Better in "The Spy Who Loved Me" Music by Marvin Hamlisch; Lyrics by Carole Bayer Sager
Star Wars
11 Nominations, 7 WinsActor in a Supporting Role - Alec Guinness in "Star Wars"
Best Picture - Gary Kurtz, Producer
Directing - George Lucas
Writing (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced) - George Lucas
* Art Direction - Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian
* Sound - Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
* Costume Design - John Mollo
* Visual Effects - John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack
* Music (Original Score) - John Williams
* Film Editing - Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew
* Special Achievement Award - Special Award