1949
The 21st Academy Awards | 1949
Academy Award Theater
Thursday, March 24, 1949
Honoring movies released in 1948
Highlights
Memorable Moments
Winners & Nominees
Actor in a Supporting Role
Winner
Walter Huston
The Treasure of the Sierra Madre
Nominees
Charles Bickford
Johnny Belinda
José Ferrer
Joan of Arc
Oscar Homolka
I Remember Mama
Cecil Kellaway
The Luck of the Irish
Actress in a Supporting Role
Winner
Claire Trevor
Key Largo
Nominees
Barbara Bel Geddes
I Remember Mama
Ellen Corby
I Remember Mama
Agnes Moorehead
Johnny Belinda
Jean Simmons
Hamlet
Directing
Winner
The Treasure of the Sierra Madre
John Huston
Nominees
Hamlet
Laurence Olivier
Johnny Belinda
Jean Negulesco
The Search
Fred Zinnemann
The Snake Pit
Anatole Litvak
Film Editing
Winner
The Naked City
Paul Weatherwax
Nominees
Joan of Arc
Frank Sullivan
Johnny Belinda
David Weisbart
Red River
Christian Nyby
The Red Shoes
Reginald Mills
Actor
Winner
Laurence Olivier
Hamlet
Nominees
Lew Ayres
Johnny Belinda
Montgomery Clift
The Search
Dan Dailey
When My Baby Smiles at Me
Clifton Webb
Sitting Pretty
Actress
Winner
Jane Wyman
Johnny Belinda
Nominees
Ingrid Bergman
Joan of Arc
Olivia de Havilland
The Snake Pit
Irene Dunne
I Remember Mama
Barbara Stanwyck
Sorry, Wrong Number
Special Award
Winner
Joan of Arc
Special Award
The Search
Special Award
Sound Recording
Winner
The Snake Pit
20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Nominees
Johnny Belinda
Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan O. Levinson, Sound Director
Moonrise
Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg, Sound Director
Short Subject (Cartoon)
Winner
The Little Orphan
Fred Quimby, Producer
Nominees
Mouse Wreckers
Edward Selzer, Producer
Robin Hoodlum
United Productions of America
Tea for Two Hundred
Walt Disney, Producer
Mickey and the Seal
Walt Disney, Producer
Music (Song)
Winner
The Paleface
Buttons And Bows in "The Paleface" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
Nominees
Casbah
For Every Man There's A Woman in "Casbah" Music by Harold Arlen; Lyrics by Leo Robin
Romance on the High Seas
It's Magic in "Romance on the High Seas" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn
That Lady in Ermine
This Is The Moment in "That Lady in Ermine" Music by Frederick Hollander; Lyrics by Leo Robin
Wet Blanket Policy
The Woody Woodpecker Song in "Wet Blanket Policy" Music and Lyrics by Ramey Idriss and George Tibbles
Writing (Screenplay)
Winner
The Treasure of the Sierra Madre
John Huston
Nominees
A Foreign Affair
Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen
Johnny Belinda
Irmgard Von Cube, Allen Vincent
The Search
Richard Schweizer, David Wechsler
The Snake Pit
Frank Partos, Millen Brand
Short Subject (One-reel)
Winner
Symphony of a City
Edmund H. Reek, Producer
Nominees
Annie Was a Wonder
Herbert Moulton, Producer
Cinderella Horse
Gordon Hollingshead, Producer
So You Want to Be on the Radio
Gordon Hollingshead, Producer
You Can't Win
Pete Smith, Producer
Short Subject (Two-reel)
Winner
Seal Island
Walt Disney, Producer
Nominees
Calgary Stampede
Gordon Hollingshead, Producer
Going to Blazes
Herbert Morgan, Producer
Samba-Mania
Harry Grey, Producer
Snow Capers
Thomas Mead, Producer
Irving G. Thalberg Memorial Award
Winner
Jerry Wald
Cinematography (Black-and-White)
Winner
The Naked City
William Daniels
Nominees
Johnny Belinda
Ted McCord
Portrait of Jennie
Joseph August
A Foreign Affair
Charles B. Lang, Jr.
I Remember Mama
Nicholas Musuraca
Cinematography (Color)
Winner
Joan of Arc
Joseph Valentine, William V. Skall, Winton Hoch
Nominees
Green Grass of Wyoming
Charles G. Clarke
The Loves of Carmen
William Snyder
The Three Musketeers
Robert Planck
Special Effects
Winner
Portrait of Jennie
Special Visual Effects by Paul Eagler, J. McMillan Johnson, Russell Shearman, Clarence Slifer; Special Audible Effects by Charles Freeman, James G. Stewart
Nominees
Deep Waters
Special Visual Effects by Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder; Special Audible Effects by Roger Heman
Art Direction (Black-and-White)
Winner
Hamlet
Art Direction: Roger K. Furse; Set Decoration: Carmen Dillon
Nominees
Johnny Belinda
Art Direction: Robert Haas; Set Decoration: William Wallace
Art Direction (Color)
Winner
The Red Shoes
Art Direction: Hein Heckroth; Set Decoration: Arthur Lawson
Nominees
Joan of Arc
Art Direction: Richard Day; Set Decoration: Edwin Casey Roberts, Joseph Kish
Documentary (Short Subject)
Winner
Toward Independence
United States Army
Nominees
Heart to Heart
Herbert Morgan, Producer
Operation Vittles
United States Army Air Force
Music (Scoring of a Musical Picture)
Winner
Easter Parade
Johnny Green, Roger Edens
Nominees
The Emperor Waltz
Victor Young
The Pirate
Lennie Hayton
Romance on the High Seas
Ray Heindorf
When My Baby Smiles at Me
Alfred Newman
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
Winner
The Red Shoes
Brian Easdale
Nominees
Hamlet
William Walton
Joan of Arc
Hugo Friedhofer
Johnny Belinda
Max Steiner
The Snake Pit
Alfred Newman
Documentary (Feature)
Winner
The Secret Land
Orville O. Dull, Producer
Nominees
The Quiet One
Janice Loeb, Producer
Best Motion Picture
Winner
Hamlet
J. Arthur Rank-Two Cities Films
Nominees
Johnny Belinda
Warner Bros.
The Red Shoes
J. Arthur Rank-Archers
The Snake Pit
20th Century-Fox
The Treasure of the Sierra Madre
Warner Bros.
Writing (Motion Picture Story)
Winner
The Search
Richard Schweizer, David Wechsler
Nominees
Louisiana Story
Frances Flaherty, Robert Flaherty
The Naked City
Malvin Wald
Red River
Borden Chase
The Red Shoes
Emeric Pressburger
Costume Design (Black-and-White)
Winner
Hamlet
Roger K. Furse
Nominees
B. F.'s Daughter
Irene
Costume Design (Color)
Winner
Joan of Arc
Dorothy Jeakins, Karinska
Nominees
The Emperor Waltz
Edith Head, Gile Steele
Special Foreign Language Film Award
Winner
Monsieur Vincent
Special Award
D
Deep Waters
1 NominationSpecial Effects - Special Visual Effects by Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder; Special Audible Effects by Roger Heman