|
|
(Μία ενδιάμεση έκδοση από ένα χρήστη δεν εμφανίζεται) |
Γραμμή 1: |
Γραμμή 1: |
|
{{χωρίς παραπομπές|05|02|2020}} |
|
{{χωρίς παραπομπές|05|02|2020}} |
|
{{WikidataCoord|display=title}} |
|
{{WikidataCoord}} |
|
|
{{Κωμόπολη χωριό |
|
{{πόλη}} |
|
|
|
| όνομα = Λαγός |
|
|
| εικόνα = |
|
|
| λεζάντα εικόνας = |
|
|
| μέγεθος εικόνας = |
|
|
| γεωγραφικό διαμέρισμα=[[Θράκη]] |
|
|
| περιφέρεια=[[Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης|Ανατολική Μακεδονία-Θράκη]] |
|
|
| περιφερειακή ενότητα=[[Νομός Έβρου|Έβρου]] |
|
|
| νομός = |
|
|
| δημοτική ενότητα = Διδυμοτείχου |
|
|
| παλαιά ονομασία = |
|
|
}} |
|
|
|
|
|
Ο '''Λαγός''' είναι οικισμός του νομού [[Νομός Έβρου|'Εβρου]], περίπου στο κέντρο του νομού. Συνδέεται οδικώς με το [[Διδυμότειχο]]. Κοντά στο χωριό υπάρχουν στρατιωτικές μονάδες. |
|
Ο '''Λαγός''' είναι οικισμός του νομού [[Νομός Έβρου|'Εβρου]], περίπου στο κέντρο του νομού. Συνδέεται οδικώς με το [[Διδυμότειχο]]. Κοντά στο χωριό υπάρχουν στρατιωτικές μονάδες. |
|
|
|
|
|
==Οι κάτοικοι του Λαγού== |
|
== Οι κάτοικοι του Λαγού == |
|
Το [[1922]], όταν οι κάτοικοι της [[Ανατολική Θράκη|Ανατολικής Θράκης]] με βαρύ αναστεναγμό άφηναν τη γη των πατέρων τους, μια ομάδα προσφύγων από τα χωριά της περιοχής αυτής Μαλκότσι, Μακρά Γέφυρα και Τσαλί ήρθαν και εγκαταστάθηκαν 15 χιλιόμετρα Β.Δ. του [[Διδυμότειχο|Διδυμότειχου]] στην τοποθεσία «Ταουσάν - Κουρού», πού σημαίνει «Το δάσος του Λαγού». Εκεί ή Επιτροπή Αποκαταστάσεως Προσφύγων έκτισε το συνοικισμό τους, πού σήμερα φέρει το όνομα «Λαγός» και δικαιολογημένα, γιατί ή περιοχή, ομαλή και δασωμένη καθώς είναι από θάμνους και άφθονη χλόη, ήταν και είναι καταφύγιο πολλών λαγών. Η εγκατάσταση των προσφύγων ολοκληρώθηκε το [[1928]]. Στην Απογραφή του [[2011]] είχε 628 κατοίκους. |
|
Το [[1922]], όταν οι κάτοικοι της [[Ανατολική Θράκη|Ανατολικής Θράκης]] άφηναν τη γη των πατέρων τους, μια ομάδα προσφύγων από τα χωριά Μαλκότσι, Μακρά Γέφυρα και Τσαλί ήρθαν και εγκαταστάθηκαν 15 χιλιόμετρα Β.Δ. του [[Διδυμότειχο|Διδυμότειχου]] στην τοποθεσία «Ταουσάν - Κουρού», πού σημαίνει «Το δάσος του Λαγού». Εκεί ή Επιτροπή Αποκαταστάσεως Προσφύγων έκτισε το συνοικισμό τους, πού σήμερα φέρει το όνομα «Λαγός» και δικαιολογημένα, γιατί ή περιοχή, ομαλή και δασωμένη καθώς είναι από θάμνους και άφθονη χλόη, ήταν και είναι καταφύγιο πολλών λαγών. Η εγκατάσταση των προσφύγων ολοκληρώθηκε το [[1928]]. Στην Απογραφή του [[2011]] είχε 620 κατοίκους. |
|
|
|
|
|
==Η εκκλησία του Λαγού== |
|
== Η εκκλησία του Λαγού == |
|
Ο Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Λαγού χτίστηκε το [[1933]]. Εγκαίνια στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Λαγού πραγματοποιήθηκαν στις [[15 Ιουλίου]] [[1962]] υπό του Αρχιερατεύοντος Κωνσταντίνου Πούλου, Μητροπολίτου Διδυμοτείχου πλαισιωμένος από τους Ιερείς [[Καρωτή Έβρου|Καρωτής]], [[Ελληνοχώρι Έβρου|Ελληνοχωρίου]], [[Παταγή Έβρου|Παταγής]] και [[Θυρέα Έβρου|Θυρέας]]. |
|
Ο Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Λαγού χτίστηκε το [[1933]]. Εγκαίνια στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Λαγού πραγματοποιήθηκαν στις [[15 Ιουλίου]] [[1962]] υπό του Αρχιερατεύοντος Κωνσταντίνου Πούλου, Μητροπολίτου Διδυμοτείχου πλαισιωμένος από τους Ιερείς [[Καρωτή Έβρου|Καρωτής]], [[Ελληνοχώρι Έβρου|Ελληνοχωρίου]], [[Παταγή Έβρου|Παταγής]] και [[Θυρέα Έβρου|Θυρέας]]. |
|
|
|
|
|
==Το σχολείο του Λαγού== |
|
== Το σχολείο του Λαγού == |
|
Το 1925 άρχισε η λειτουργία του Μονοθέσιου Δημοτικό σχολείου Λαγού (Φ.Ε.Κ, 265 [[1925]]), το οποίο λειτούργησε κανονικά ως το [[1940]]. Λόγω του [[Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος|πολέμου]] και της [[Κατοχή της Ελλάδας 1941-1944|κατοχής]] από τον Οκτώβριο του [[1940]] ως το [[1942]] παρέμεινε κλειστό. Το [[1943]] λειτούργησε για ένα μόνο μήνα. Το 1944-45 λειτούργησε ολόκληρο το σχολικό έτος και το 1945-46 μόνο ένα τρίμηνο. Από το 1946-50 το σχολείο έμεινε πάλι κλειστό, γιατί οι κάτοικοι αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το χωριό και να καταφύγουν στα κέντρα για λογούς ασφαλείας. Μετά το τέλος του [[Ελληνικός Εμφύλιος Πόλεμος 1946-1949|εμφυλίου πολέμου]] και την επιστροφή των κατοίκων το σχολείο άρχισε να λειτουργεί κανονικά. |
|
Το 1925 άρχισε η λειτουργία του Μονοθέσιου Δημοτικό σχολείου Λαγού (Φ.Ε.Κ, 265 [[1925]]), το οποίο λειτούργησε κανονικά ως το [[1940]]. Λόγω του [[Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος|πολέμου]] και της [[Κατοχή της Ελλάδας 1941-1944|κατοχής]] από τον Οκτώβριο του [[1940]] ως το [[1942]] παρέμεινε κλειστό. Το [[1943]] λειτούργησε για ένα μόνο μήνα. Το 1944-45 λειτούργησε ολόκληρο το σχολικό έτος και το 1945-46 μόνο ένα τρίμηνο. Από το 1946-50 το σχολείο έμεινε πάλι κλειστό, γιατί οι κάτοικοι αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το χωριό και να καταφύγουν στα κέντρα για λογούς ασφαλείας. Μετά το τέλος του [[Ελληνικός Εμφύλιος Πόλεμος 1946-1949|εμφυλίου πολέμου]] και την επιστροφή των κατοίκων το σχολείο άρχισε να λειτουργεί κανονικά. |
|
|
|
|
|
Σύμφωνα με πληροφορίες των κατοίκων -καθώς το αρχείο του σχολείου καταστράφηκε- ο αρχικός αριθμός των μαθητών έφθανε τους 28, άλλα με την ακμή του χωριού ο αριθμός των μαθητών του σχολείου αυξανόταν και έφτασε σήμερα τους 84. Για το λόγο αυτό έγινε προαγωγή του σχολείου σε 2/Θέσιο (Φ.Ε.Κ. 138) [[1959]]), όπως παραμένει ως σήμερα. Κατά την ίδρυση του σχολείου διδακτήριο δεν υπήρχε και ως τέτοιο χρησιμοποιήθηκε το σπίτι κάποιου χωρικού. Το διδακτήριο θεμελιώθηκε στις [[20 Φεβρουαρίου]] [[1931]] και στις [[5 Δεκεμβρίου]] [[1931]] είχε αποπερατωθεί. Το οικόπεδο ήταν χώρος κοινόχρηστος. Τα υλικά τα πρόσφεραν οι κάτοικοι και κόστισε συνολικά 6.000δρχ. Σε αυτό στεγαζόταν το σχολείο ως το [[1959]]. Η θεμελίωση του νέου κτιρίου έγινε στις [[15 Μαΐου]] [[1959]] και αποπερατώθηκε στις [[12 Δεκεμβρίου]] [[1960]]. |
|
Σύμφωνα με πληροφορίες των κατοίκων -καθώς το αρχείο του σχολείου καταστράφηκε- ο αρχικός αριθμός των μαθητών έφθανε τους 28, άλλα με την ακμή του χωριού ο αριθμός των μαθητών του σχολείου αυξανόταν και έφτασε σήμερα τους 84. Για το λόγο αυτό έγινε προαγωγή του σχολείου σε 2/Θέσιο (Φ.Ε.Κ. 138) [[1959]]), όπως παραμένει ως σήμερα. Κατά την ίδρυση του σχολείου διδακτήριο δεν υπήρχε και ως τέτοιο χρησιμοποιήθηκε το σπίτι κάποιου χωρικού. Το διδακτήριο θεμελιώθηκε στις [[20 Φεβρουαρίου]] [[1931]] και στις [[5 Δεκεμβρίου]] [[1931]] είχε αποπερατωθεί. Το οικόπεδο ήταν χώρος κοινόχρηστος. Τα υλικά τα πρόσφεραν οι κάτοικοι και κόστισε συνολικά 6.000δρχ. Σε αυτό στεγαζόταν το σχολείο ως το [[1959]]. Η θεμελίωση του νέου κτιρίου έγινε στις [[15 Μαΐου]] [[1959]] και αποπερατώθηκε στις [[12 Δεκεμβρίου]] [[1960]]. |
|
|
|
|
|
Η Σχολική Βιβλιοθήκη Ιδρύθηκε το [[1933]] και είχε αρκετά βιβλία, άλλα με τον [[Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος|πόλεμο]], την [[Κατοχή της Ελλάδας 1941-1944|Κατοχή]] και τ' αλλά δεινά, όλα χάθηκαν και έμεινε μονό το έπιπλο. Από το [[1951]] άρχισε πάλι να εμπλουτίζεται |
|
Η σχολική βιβλιοθήκη Ιδρύθηκε το [[1933]] και είχε αρκετά βιβλία, άλλα με τον [[Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος|πόλεμο]], την [[Κατοχή της Ελλάδας 1941-1944|Κατοχή]] και τ' αλλά δεινά, όλα χάθηκαν και έμεινε μονό το έπιπλο. Από το [[1951]] άρχισε πάλι να εμπλουτίζεται |
|
|
|
|
|
==Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Λαγού== |
|
== Πολιτιστικός λαογραφικός Σύλλογος Λαγού == |
|
Ακόμα στο χωριό υπάρχει και ο Λαογραφικός Πολιτιστικός Σύλλογος Λάγου, που κρατάει ακόμα ζωντανή την παράδοση,τα ήθη και έθιμα του Λαγού, και ιδρύθηκε το [[2001]]. |
|
Ακόμα στο χωριό υπάρχει και ο Λαογραφικός Πολιτιστικός Σύλλογος Λάγου, που κρατάει ακόμα ζωντανή την παράδοση,τα ήθη και έθιμα του Λαγού, και ιδρύθηκε το [[2001]]. |
|
|
|
|
|
==Ήθη και έθιμα== |
|
== Ήθη και έθιμα == |
|
* Χριστουγεννιάτικα κάλαντα |
|
* Χριστουγεννιάτικα κάλαντα |
|
* Κάλαντα του Λαζάρου ''ΛΑΖΑΡΙΝΕΣ'' |
|
* Κάλαντα του Λαζάρου «ΛΑΖΑΡΙΝΕΣ» |
|
* Νύφη με άμαξα (κάρο),αρκούδα,αρκουδιάρης,''μασκαράδες'' (Καθαρά Δευτέρα) |
|
* Νύφη με άμαξα (κάρο), αρκούδα, αρκουδιάρης, ''μασκαράδες'' (Καθαρά Δευτέρα) |
|
|
|
|
⚫ |
|
|
|
|
|
|
|
{{Δήμος Διδυμοτείχου}} |
|
{{Δήμος Διδυμοτείχου}} |
|
{{Portal bar|Γεωγραφία|Ελλάδα}} |
|
{{Portal bar|Γεωγραφία|Ελλάδα}} |
|
⚫ |
|
|
{{authority control}} |
|
{{authority control}} |
|
|
|
|
|
{{DEFAULTSORT:Λαγος Εβρου}} |
|
[[Κατηγορία:Χωριά του νομού Έβρου]] |
|
[[Κατηγορία:Χωριά του νομού Έβρου]] |
|
[[Κατηγορία:Δήμος Διδυμοτείχου]] |
|
[[Κατηγορία:Δήμος Διδυμοτείχου]] |
|
Το λήμμα παραθέτει τις πηγές του αόριστα, χωρίς παραπομπές. Βοηθήστε συνδέοντας το κείμενο με τις πηγές χρησιμοποιώντας παραπομπές, ώστε να είναι επαληθεύσιμο.
Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 05/02/2020. |
Συντεταγμένες: 41°27′4.669″N 26°27′42.779″E / 41.45129694°N 26.46188306°E / 41.45129694; 26.46188306
Ο Λαγός είναι οικισμός του νομού 'Εβρου, περίπου στο κέντρο του νομού. Συνδέεται οδικώς με το Διδυμότειχο. Κοντά στο χωριό υπάρχουν στρατιωτικές μονάδες.
Το 1922, όταν οι κάτοικοι της Ανατολικής Θράκης άφηναν τη γη των πατέρων τους, μια ομάδα προσφύγων από τα χωριά Μαλκότσι, Μακρά Γέφυρα και Τσαλί ήρθαν και εγκαταστάθηκαν 15 χιλιόμετρα Β.Δ. του Διδυμότειχου στην τοποθεσία «Ταουσάν - Κουρού», πού σημαίνει «Το δάσος του Λαγού». Εκεί ή Επιτροπή Αποκαταστάσεως Προσφύγων έκτισε το συνοικισμό τους, πού σήμερα φέρει το όνομα «Λαγός» και δικαιολογημένα, γιατί ή περιοχή, ομαλή και δασωμένη καθώς είναι από θάμνους και άφθονη χλόη, ήταν και είναι καταφύγιο πολλών λαγών. Η εγκατάσταση των προσφύγων ολοκληρώθηκε το 1928. Στην Απογραφή του 2011 είχε 620 κατοίκους.
Ο Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Λαγού χτίστηκε το 1933. Εγκαίνια στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Λαγού πραγματοποιήθηκαν στις 15 Ιουλίου 1962 υπό του Αρχιερατεύοντος Κωνσταντίνου Πούλου, Μητροπολίτου Διδυμοτείχου πλαισιωμένος από τους Ιερείς Καρωτής, Ελληνοχωρίου, Παταγής και Θυρέας.
Το 1925 άρχισε η λειτουργία του Μονοθέσιου Δημοτικό σχολείου Λαγού (Φ.Ε.Κ, 265 1925), το οποίο λειτούργησε κανονικά ως το 1940. Λόγω του πολέμου και της κατοχής από τον Οκτώβριο του 1940 ως το 1942 παρέμεινε κλειστό. Το 1943 λειτούργησε για ένα μόνο μήνα. Το 1944-45 λειτούργησε ολόκληρο το σχολικό έτος και το 1945-46 μόνο ένα τρίμηνο. Από το 1946-50 το σχολείο έμεινε πάλι κλειστό, γιατί οι κάτοικοι αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το χωριό και να καταφύγουν στα κέντρα για λογούς ασφαλείας. Μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου και την επιστροφή των κατοίκων το σχολείο άρχισε να λειτουργεί κανονικά.
Σύμφωνα με πληροφορίες των κατοίκων -καθώς το αρχείο του σχολείου καταστράφηκε- ο αρχικός αριθμός των μαθητών έφθανε τους 28, άλλα με την ακμή του χωριού ο αριθμός των μαθητών του σχολείου αυξανόταν και έφτασε σήμερα τους 84. Για το λόγο αυτό έγινε προαγωγή του σχολείου σε 2/Θέσιο (Φ.Ε.Κ. 138) 1959), όπως παραμένει ως σήμερα. Κατά την ίδρυση του σχολείου διδακτήριο δεν υπήρχε και ως τέτοιο χρησιμοποιήθηκε το σπίτι κάποιου χωρικού. Το διδακτήριο θεμελιώθηκε στις 20 Φεβρουαρίου 1931 και στις 5 Δεκεμβρίου 1931 είχε αποπερατωθεί. Το οικόπεδο ήταν χώρος κοινόχρηστος. Τα υλικά τα πρόσφεραν οι κάτοικοι και κόστισε συνολικά 6.000δρχ. Σε αυτό στεγαζόταν το σχολείο ως το 1959. Η θεμελίωση του νέου κτιρίου έγινε στις 15 Μαΐου 1959 και αποπερατώθηκε στις 12 Δεκεμβρίου 1960.
Η σχολική βιβλιοθήκη Ιδρύθηκε το 1933 και είχε αρκετά βιβλία, άλλα με τον πόλεμο, την Κατοχή και τ' αλλά δεινά, όλα χάθηκαν και έμεινε μονό το έπιπλο. Από το 1951 άρχισε πάλι να εμπλουτίζεται
Ακόμα στο χωριό υπάρχει και ο Λαογραφικός Πολιτιστικός Σύλλογος Λάγου, που κρατάει ακόμα ζωντανή την παράδοση,τα ήθη και έθιμα του Λαγού, και ιδρύθηκε το 2001.
- Χριστουγεννιάτικα κάλαντα
- Κάλαντα του Λαζάρου «ΛΑΖΑΡΙΝΕΣ»
- Νύφη με άμαξα (κάρο), αρκούδα, αρκουδιάρης, μασκαράδες (Καθαρά Δευτέρα)