Στην περιοχή έχουν βρεθεί σημαντικά αρχαιολογικά ευρήματα. Έτσι, στη θέση "Μπαΐρια", αριστερά του δρόμου προς Κρουσώνα βρέθηκαν τυχαία το1936 δύο πήλινα ειδώλια που παρίσταναν θεά από τη μινωική εποχή. Αποκαλύφθηκε επίσης σε ανασκαφές τουΜαρινάτου δωμάτιο 4Χ4μ. , τμήμα μεγαλύτερης οικοδομής όπου βρέθηκαν σκεύη λατρείας και άλλα τρία ειδώλια της θεάς των φιδιών καιτων περιστεριών. Βρήκαν επίσης σωληνωτά αγγεία όμοια με εκείνα που βρέθηκαν στην Κνωσό καιτα οποία σύμφωνα μετονΈβανς ήταν φωλιές των ιερών φιδιών. Όλα τα ευρήματα ανάγονται στα Υστερομινωικά χρόνια (Περίοδος ΙΙΙ). Σύμφωνα μετο Μαρινάτο σε όλα τα ειδώλια παριστάνεται η ίδια θεά των φιδιών, χθόνια ή οικιακή και επίσης θεά των περιστεριών καιτου έρωτα αλλά και θεά της Μήκωνος (=υγείας) και της ευφορίας. Αυτό γιατί σε ένα από τα ειδώλια η θεά φορά στεφάνι με κάλυκες μήκωνος (=παπαρούνας), από όπου παράγεται τοόπιο. Η μινωική θεά μετα χέρια υψωμένα θυμίζει την Παναγία την Πλατυτέρα, που συναντούμε στις βυζαντινές αγιογραφίες.
Η παλαιότερη μνεία του πληθυσμού χρονολογείται από το 1379, όταν αναφέρεται σε έγγραφο του Δουκικού Αρχείου του Χάνδακα.[4]Το1583το Γάζι αναφέρεται ως Gasiμε 108 κατοίκους[5]. Το1881 κατοικούνταν από 292 Τούρκους.
Ως οικισμός αναφέρεται επίσημα το 1925 μετοΦΕΚ 27Α - 31/01/1925 να προσαρτάται στην τότες κοινότητα Τυλίσσου καιτο 1930 μετοΦΕΚ 120Α - 19/04/1930 ορίστηκε έδρα της ομώνυμης νεοϊδρυθείσας κοινότητας. Το 1994 μετοΦΕΚ 144Α - 31/08/1994 ορίστηκε έδρα του Δήμου Γαζίου ενώ το 2010 μετοΦΕΚ 87Α - 07/06/2010 έδρα του δήμου Μαλεβιζίου.[3] Σύμφωνα μετοσχέδιο Καλλικράτηςκαιτην τροποποίησή τουΚλεισθένης Ι μαζί με τους οικισμούς: Άγιοι Θεοδώροι, Άγιος Γέωργιος Μεθυστής, Καβροχώρι, Κολλυβάς, ΣκαφιδαράςκαιΤίμιος Σταυρός, αποτελούν την κοινότητα Γαζίου που υπάγεται στηδημοτική ενότητα Γαζίουτου Δήμου Μαλεβιζίου και σύμφωνα τηναπογραφή του 2021 έχει πληθυσμό 16.256 κατοίκους.
ΟΓυμναστικός Ποδοσφαιρικός Σύλλογος Αλμυρός Γαζίου[6] ιδρύθηκε επίσημα το 1977 και εκπροσωπεί το Γάζι στο άθλημα τουποδοσφαίρου. Έχει επίσημα χρώματα το πορτοκαλί καιτομπλεκαιη ονομασία του παραπέμπει στον ομώνυμο ποταμό. Έδρα του αποτελεί το ιδιόκτητο γήπεδο του συλλόγου στο Γάζι, ενώ τα πρώτα χρόνια της ιστορίας του χρησιμοποιούσε το γήπεδο Τυλίσου. Αγωνίζεται από το 1982 στις διοργανώσεις της Ε.Π.Σ. Ηρακλείου, ενώ το 2020 ως δευτεραθλητής της ΕΠΣΗ προβιβάστηκε στηνΓ΄ Εθνική, όπου αγωνίστηκε από τη σεζόν 2020-21 έως την σεζόν 2023-24. Έχει κατακτήσει 3 φορές τοΚύπελλο ΕΠΣΗ, το 2005, το 2014 και το 2022.
ΟΝαυταθλητικός Όμιλος Γαζίου ιδρύθηκε επίσημα το 2000 και εκπροσωπεί το Γάζι στα ναυτικά αθλήματα καιπιο συγκεκριμένα στηνιστιοπλοΐακαιστηνιστιοσανίδα.