Κοντά στα Λεύκτρα βρίσκεται η παραλία Λιβαδόστρα (όρμος Λιβαδόστρου), στην οποία υπάρχει μικρός παραθεριστικός οικισμός όπου διαμένουν 72 κάτοικοι σύμφωνα μετηναπογραφή του 2011.
Τα Λεύκτρα ήταν μικρή βοιωτική πόλη, χτισμένη σε απόσταση 2 χιλιομέτρων από την αρχαία ομηρική πόλη Εύτρησιςκαισε υψόμετρο 375 μέτρων. Έγινε κυρίως γνωστή γιατην ιστορική μάχη των Λεύκτρων μεταξύ των Θηβαίων καιτων Σπαρτιατών, το 371 π.Χ. Νικητές ήταν οι Θηβαίοι. Σε αυτή τη μάχη αναδείχτηκε η εξαίρετη προσωπικότητα καθώς καιοι διοικητικές ικανότητες τουΕπαμεινώνδα. Σε απόσταση μόλις ενός χιλιομέτρου από το χωριό υπάρχει μνημείο αφιερωμένο σε αυτή τη μάχη (Τύμβος).
Το δημοφιλέστερο άθλημα στο χωριό είναι τοποδόσφαιρο. Τα Λεύκτρα έχουν τονΑθλητικό Όμιλο Επαμεινώνδα Λεύκτρωνπου ιδρύθηκε το 1971 και έχει έδρα το Δημοτικό Γήπεδο Λεύκτρων χωρητικότητας 500 θεατών.[2]