Μεταξοσκώληκας ονομάζεται γενικά ηκάμπιατου εξημερωμένου είδους Bombyx mori της ομοταξίαςτωνεντόμων. Έχει πολύ πολύ μεγάλη οικονομική αξία γιατον άνθρωπο καθώς εκτρέφεται (σηροτροφία) γιατην παραγωγή τουμεταξιού. Τρέφεται μετα φύλλα της μουριάς. Εναλλακτική ονομασία του μεταξοσκώληκα στηνΚύπρο είναι τοκαματερόν. Προέρχεται από τη λέξη κάματοςπου σημαίνει μόχθος, αφού ο μεταξοσκώληκας συνεχώς εργάζεται, παράγοντας το μετάξι.[1]
Το έντομο που προκύπτει από το κουκούλι του μεταξοσκώληκα ονομάζεται πουμπουρία. Οι νεκρές πουμπουρίες που προκύπτουν από το βράσιμο των κουκουλιών αποθηκεύονται και χρησιμοποιούνται ως δόλωμα στο ψάρεμα.[2]