ΤοΡεντΝτιρ (αγγλικά: Red Deer, μετάφραση: κόκκινο ελάφι) είναι πόλη τουΚαναδάστην επαρχία της Αλμπέρτας. Ο πληθυσμός της πόλης ανέρχεται σε 100.844 κατοίκους, σύμφωνα μετην απογραφή του 2021[3]. Βρίσκεται κοντά στο μέσο του διαδρόμου Κάλγκαρι - Έντμοντονκαι περιβάλλεται από την κομητεία ΡεντΝτιρ. Είναι η τρίτη πολυπληθέστερη πόλη της Αλμπέρτα, μετά το Κάλγκαρι καιτο Έντμοντον. Η πόλη βρίσκεται σεμια περιοχή με λόφους στους οποίους υπάρχει αφθονία πετρελαίου, σιτηρών και βοοειδών. Είναι ένα κέντρο διανομής πετρελαίου και γεωργίας, καιη γύρω περιοχή είναι ένα σημαντικό κέντρο γιατην παραγωγή πετροχημικών.
Πριντην άφιξη τωνευρωπαίων εποίκων, στην περιοχή ζούσαν αυτόχθονες Ινδιάνοι (κυρίως ΜαυροπόδαροικαιΚρι). Οι ευρωπαίοι έμποροι γούνας άρχισαν να περνούν από την περιοχή στα τέλη του 18ου αιώνα. Μέσα σε αυτό το εθνολογικό μείγμα, προέκυψε η φυλή των μιγάδων Μετίς.
Ένα από τα μονοπάτια των ιθαγενών ξεκινούσε από τηΜοντάνα, στο νότο, συνέχιζε κατά μήκος του ποταμού Μπόου κοντά στο Κάλγκαρι και κατέληγε στο Οχυρό Έντμοντον. Περίπου στα μισά του δρόμου μεταξύ του Κάλγκαρι καιτου Έντμοντον, το μονοπάτι περνούσε τον ποταμό ΡεντΝτιρσε ένα πλατύ, πετρώδες και ρηχό σημείο που χρησιμοποιούσαν οι ιθαγενείς λαοί καιοιβίσονες από τους αρχαίους χρόνους. Τα ρηχά σημεία, τώρα γνωστά ως Σταυροδρόμι Παλιού ΡεντΝτιρ, βρίσκονται περίπου 7 χιλιόμετρα μακριά από τη σημερινή πόλη τουΡεντΝτιρ.
Μετην ίδρυση του Οχυρού Κάλγκαρι από τη Βορειοδυτική Αστυνομία το 1875, η κυκλοφορία αυξήθηκε κατά μήκος του σημερινού δρόμου μεταξύ του Κάλγκαρι καιτου Έντμοντον.[4] Μετά την άφιξη τουΚαναδικού Ειρηνικού Σιδηρόδρομουστο Κάλγκαρι, η κυκλοφορία κατά μήκος της διαδρομής αυξήθηκε σημαντικά. Στο Σταυροδρόμι χτίστηκε το 1882 ένας εμπορικός σταθμός καιμια στάση, και άρχισε να αναπτύσσεται ένας μόνιμος οικισμός γύρω από αυτό.
Κατά τη διάρκεια της Βορειοδυτικής Επανάστασηςτου 1885, η καναδική πολιτοφυλακή δημιούργησε το Οχυρό Νορμαντώ στο Σταυροδρόμι. Το Οχυρό αργότερα δόθηκε στη Βορειοδυτική Αστυνομία πουτο χρησιμοποίησε μέχρι το 1893.
Μετην αποδεκάτιση των βισόνων από τους κυνηγούς, οι φυλές των ιθαγενών που βασίζονταν στους βίσονες για φαγητό, ρουχισμό και καταφύγιο άρχισαν να μειώνονται. Τα εύφορα εδάφη γύρω από τον ποταμό ΡεντΝτιρ ήταν ελκυστικά για τους αγρότες και τους κτηνοτρόφους. Ένας από τους πρώτους εποίκους, ο αιδεσιμότατος Λέοναρντ Γκέιτς, έδωσε μισό μερίδιο 1.240 στρεμμάτων (5 τ.χλμ.) που είχε αποκτήσει στο σιδηρόδρομο, γιανα αναπτυχθεί μια γέφυρα πάνω από τον ποταμό και ένα χωριό. Ως αποτέλεσμα, το Σταυροδρόμι σταδιακά εγκαταλείφθηκε. Το πρώτο τρένο από το Κάλγκαρι προς το Έντμοντον πέρασε από τοΡεντΝτιρτο 1891.