ΤοΤάιλερ Καπ ήταν ένας ενωσιακός ποδοσφαιρικός αγώνας που παιζόταν μεταξύ συλλόγων της Βόρεια Ιρλανδίακαι της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας . Η διοργάνωση διεξήχθη από το 1978 έως το 1980 και ήταν παρόμοιος μετο προηγούμενο Blaxnit Cup, North-South Cup, Dublin and Belfast Intercity Cup ή τοSetanta Sports Cupπου εγκαινιάστηκε τη δεκαετία του 2000. [1]
Το τουρνουά άρχισε στα τέλη της σεζόν 1977-78,πριν παραλείψει μια σεζόν και επέστρεψε στη σεζόν 1979-80.Διεξήχθη ξανά,για τελευταία φορά, στην αρχή της σεζόν 1980-81 και χρηματοδοτήθηκε από μια εταιρεία υποδημάτων.Η δομή της πρώτης διοργάνωσης περιλάμβανε τέσσερις ομάδες από κάθε χώρα να παίρνουν μέρος σε έναν νοκ-άουτ αγώνα στον πρώτο γύρο, έπειτα ημιτελικά και τελικό.Όλοι οι αγώνες αποφασίστηκαν από ένα μονό αγώνα και κατακτήθηκε από τηνΣάμροκ Ρόβερς.Γιατην δεύτερη καιτην τρίτη σεζόν οκτώ ομάδες από κάθε χώρα συμμετείχαν.Ήταν ξανά ένας νοκ-άουτ αγώνας στον πρώτο γύρο, προημιτελικά, ημιτελικά και έναν τελικό.Ο τελικός διεξήχθη σε διπλό αγώνα αλλά τα προηγούμενα ματς ήταν όλα μονά.Αυτές οι δύο εκδόσεις κερδίσθηκαν από την Άθλον Τάουν καιτηνΛίνφιλντ αντίστοιχα.