Το Athena σχεδιάστηκε γιανα καλύψη την απαίτηση Τ.7/45 του Υπουργείου Αεροπορίας που αφορούσε στην ανάπτυξη τρικινητήριου εκπαιδευτικού πουθα προωθούνταν από turboprop κινητήρα. Επρόκειτο για ένα χαμηλοπτέρυγο μονοπλάνο ολομεταλλικής κατασκευής. Το 1947 έγινε αναθεώρηση των αναγκών καιστην συνέχεια εξεδόθη η απαίτηση T.14/47, που ζητούσε την χρήση του κινητήρα Rolls-Royce Merlin 35, μεγάλα αποθέματα του οποίου ήταν άμεσα διαθέσιμα.[1] Πατά την αλλαγή κινητήρα, τα τρία αρχικά πρωτότυπα του Athena ολοκληρώθηκαν με turboprop.[2] Ένα εξ αυτών πραγματοποίησε την παρθενική πτήση του τύπου στις 12 Ιουνίου 1948.[2]Το πρώτο Athena με κινητήρα Merlin πέταξε για πρώτη φορά την 1η Αυγούστου 1948[3]καιστη συνέχεια αξιολογήθηκε σε συγκριτικές δοκιμές μετοBoulton Paul Balliol. Τελικά προτιμήθηκε το δεύτερο με συνέπεια να κατασκευαστούν μόνο 15 Avro.
Η RAF χρησιμοποίησε τα Athena από το 1950[4]για εκπαίδευση προσωπικού στην χρήση οπλισμού.[5] Ένα αεροσκάφος δόθηκε πίσω στην κατασκευάστρια εταιρία σε μία προσπάθεια προώθησης του τύπου, που αποδείχθηκε άκαρπη καθώς δεν κατέστη εφικτή η εξαγωγή τουσε άλλες χώρες.[2]