Οι Cage the Elephant είναι ένα αμερικανικό ροκ συγκρότημα που δημιουργήθηκε στοBowling Green του Κεντάκιτο 2006. Εγκαταστάθηκαν στοΛονδίνοτο 2008, λίγο πριν κυκλοφορήσει το πρώτο τους ομώνυμο άλμπουμ. Το συγκρότημα αυτή τη στιγμή αποτελείται από τον Matt Shultz (φωνητικά), τον μεγαλύτερο αδερφό του Brad Shultz (κιθάρα), τον Nick Bockrath (κιθάρα), τον Matthan Minster (κιθάρα, πλήκτρα), τον Daniel Tichenor (μπάσο) καιτον Jared Champion (ντράμς/κρουστά). [1]Το πρώτο άλμπουμ του συγκροτήματος κυκλοφόρησε με μεγάλη επιτυχία, δημιουργώντας αρκετά ραδιοφωνικά σινγκλκαι κερδίζοντας αρκετούς θαυμαστές τόσο στις Ηνωμένες Πολιτείες όσο καιστο Ηνωμένο Βασίλειο. Το συγκρότημα είναι επιρρεασμένο από την κλασική ροκ, την εναλλακτικήροκ της δεκαετίας του '90, ταμπλουζ, τηνπανκροκκαιτηφανκ μουσική. Ο Λίνκολν Πάρις υπηρέτησε ως ο βασικός κιθαρίστας του συγκροτήματος από την ίδρυσή τους το 2006 έως το 2013, όταν έφυγε με καλούς όρους γιανα ακολουθήσει μια καριέρα ως παραγωγός.
Το δεύτερο άλμπουμ του συγκροτήματος, Thank You, Happy Birthday, κυκλοφόρησε το 2011 και επηρεάστηκε σε μεγάλο βαθμό από την punk rock καθώς και από συγκροτήματα όπως οι Pixiesκαιοι Nirvana . Το τρίτο άλμπουμ του συγκροτήματος, Melophobia, κυκλοφόρησε το 2013 ως η συντονισμένη προσπάθεια του συγκροτήματος ναβρειτη δική του ξεχωριστή μουσική ταυτότητα. Στο τέταρτο άλμπουμ του συγκροτήματος, Tell Me I'm Pretty, παραγωγός του ήταν οDan Auerbachκαι κυκλοφόρησε το 2015. Το συγκρότημα κυκλοφόρησε ένα ζωντανό άλμπουμ με τίτλο Unpeeled, το 2017. Το πέμπτο άλμπουμ τους, Social Cues, κυκλοφόρησε το 2019. [2]
Έχουν κερδίσει το βραβείο Grammy γιατο καλύτερο ροκ άλμπουμ δύο φορές, το 2017 γιατο Tell Me I'm Prettyκαιτο 2020 γιατο Social Cues. [3]
Πριν γίνει μέλος του συγκροτήματος, ο Matt Shultz εργαζόταν ως υδραυλικός. Σε συνέντευξή τουστο "Rock It Out!" είπε ότι ένιωθε πως εανδεν εγκατέλειπε αυτή τη δουλειά, θα ήταν κολλημένος εκεί γιατο υπόλοιπο της ζωής του. Για αυτό και έφυγε γιανα δουλέψει σε ένα σάντουιτσάδικο μετον αδερφό του, Μπραντ Σουλτς, ο οποίος είχε εργαστεί στο παρελθόν στο τηλεμάρκετινγκ. Ο Daniel Tichenor είχε δουλέψει στο Lowe's καιο Jared Champion είχε εργαστεί σε ένα κατάστημα για κατοικίδια ζώα.
Τα μέλη του Cage the Elephant είχαν συμμετάσχει στο παρελθόν στο συγκρότημα Perfect Confusion όταν ήταν στο γυμνάσιο και κυκλοφόρησαν ένα ομότιτλο LP το 2005. Ο Matt Shultz ήταν επίσης σεμια πειραματική πανκ μπάντα στο γυμνάσιο που ονομαζόταν Left Nostril.
Το όνομα του συγκροτήματος, σύμφωνα μετον τραγουδιστή Matt Shultz, προήλθε από ένα περιστατικό το 2006, όταν ένας ψυχικά διαταραγμένος άνδρας πλησίασε το συγκρότημα μετά από ένα σόου. Αγκάλιασε τον Shultz και επαναλάμβανε τη φράση «Πρέπει να εγκλωβίσεις τον ελέφαντα» ξανά και ξανά. [4]
Ο Matt Shultz στο Barfly στο Λονδίνο, το 2008Ο Brad Shultz στο Barfly το 2008Πρώην περιοδεύων μουσικός Kyle Davis στοΚολόμπους του Οχάιοτον Δεκέμβριο του 2014
↑«Cage The Elephant». GRAMMY.com (στα Αγγλικά). 26 Νοεμβρίου 2019. Ανακτήθηκε στις 27 Ιανουαρίου 2020.
↑Marchese, David (6 Ιουλίου 2010). «Why They're Called… Cage the Elephant | SPIN». Spin. Ανακτήθηκε στις 12 Ιουνίου 2016. The whole time he was saying, 'You have to cage the elephant, you have to cage the elephant.' Afterwards, I was like, 'We gotta name the band that.'