"I Still Haven't Found What I'm Looking For" (1987)
Το "With or Without You" είναι ένα τραγούδι του ιρλανδικού rock συγκροτήματος U2, το οποίο συμπεριλήφθηκε στον πέμπτο δίσκο τους The Joshua Tree, του 1987. Την ίδια χρονιά κυκλοφόρησε και ως single, το πρώτο από τονεν λόγω δίσκο. Το single κατέληξε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία φτάνοντας στο νούμερο 1 των αμερικανικών Billboard Hot 100, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.[2] Επίσης, έφτασαν στο νούμερο 1 των καναδικών (επίσης για πρώτη φορά), καθώς επίσης καιτων ιρλανδικών.[3][4]Στα βρετανικά charts το τραγούδι έφτασε έως καιτο νούμερο 4.
Τοεν λόγω κομμάτι είναι ένα από ταπιο γνωστά του συγκροτήματος, ενώ είναι ένα από ταπιο πολυπαιγμένα στις ζωντανές εμφανίσεις τους. Το περιοδικό Rolling Stone, το συμπεριέλαβε στον κατάλογό τουμετα500 Σπουδαιότερα Τραγούδια όλων των εποχών, κατατάσσοντας το στην 132η θέση.[5]Το τραγούδι δέχτηκε θετικές κριτικές ήδη από τη στιγμή που κυκλοφόρησε, ενώ αργότερα συμπεριλήφθηκε καισε compilation δίσκους του σχήματος. Έως και σήμερα είναι τοπιο πολυδιασκευασμένος τραγούδι των U2.[6] Τέλος, το single έγινε πλατινένιο στην Ιταλία καιστο Ηνωμένο Βασίλειο.