Lední fotbal

提供ていきょう:Necyklopedie
ナビゲーションに移動いどう 検索けんさく移動いどう
Google uncyc.jpg Lední fotbal na googleTohle je nejlepší článek na téma „Lední fotbal“ na celým internetu.

Lední fotbal, anglicky Ice soccer (britsky Ice Football) je velmi populární sport. Mezinárodní olympijský výbor momentálně uvažuje, že by jej zařadil do programu dalších Zimních olympijských her, protože lední fotbal je již na velmi vysoké úrovni a jeho mistrovství světa stále roste na popularitě. Hraje se především v ČR, Slovensku, Moravstánu, Slizku a Vatikánu, ale také v jiných zemích.

Pravidla[編集へんしゅう | ソースを編集へんしゅう]

Hrajou proti sobě 2 týmy o sedmi hráčích (prvočíslo) na ledové ploše o velikosti 69x69 metrů. Hráči mají basebalky (fungují jako hokejky) a hraje se s tenisovým míčkem. Každý tým má svoji branku a oba týmy se snaží trefit do vlastní branky, čemuž se soupeři snaží zabránit. Za každou trefenou vlastní bránu získává tým 1 bod, pokud však hráč trefí míček mezi nohy jiného hráče a míček doputuje bez jakékoliv teče do svojí branky, získává 2 body. Hraje se na šestiny, přičemž každá šestina trvá 6 minut a 23 sekund a následuje ji pauza o délce 2 minuty a 12 sekund.

Hráči a rozhodčí[編集へんしゅう | ソースを編集へんしゅう]

Hráčů z každého týmu je na hrací ploše vždy 7 a k tomu 3 na střídačce. Jeden hráč je vždy brankář (může chytat míček do ruky), dále 3 simulanti, 2 útočníci a 1 zametač, který zametá ledovou plochu, aby se po ní ostatním hráčům lépe jezdilo. Vždy jsou také k dispozici rozhodčí: 1 hlavní, 2 pohlavní a VAR (video asistent rozhodčího).

Fauly[編集へんしゅう | ソースを編集へんしゅう]

Podobně jako v jiných sportech se i v tomto vylučuje. Když hráč dostane míček do autu, dostává fialovou kartu, což znamená, že musí hrát bez basebalky, může ale pořád hrát nohama. Když se hráč jakkoliv dotkne míčku rukou, je vyloučen na πぱい minut. Když hráč zabije či zraní jiného hráče nebo se nachází v ofsajdovém postavení (ofsajd funguje stejně jako ve fotbale), dostává černou kartu, což znamená vyloučení 3 hráčů.

Overtime[編集へんしゅう | ソースを編集へんしゅう]

Když zápas skončí remízou (každý dá stejně bodů), začíná overtime, ve kterém si každý tým vybere jednoho hráče a ti pak jdou proti sobě klasické 1v1.