Τα βελγικά κέρματα ευρώ φιλοτέχνησε ο Jan Alfons Keustermans, Διευθυντής της Δημοτικής Ακαδημίας Καλών Τεχνών του Turnhout. Τρεις σειρές κερμάτων έχουν τεθεί σε κυκλοφορία. Καιοι τρεις έχουν ισχύ νόμιμου χρήματος.
Στην πρώτη σειρά, στο εσωτερικό τμήμα των κερμάτων απεικονίζεται ο Βασιλέας Αλβέρτος Β΄, ενώ στο εξωτερικό τμήμα αναγράφεται το βασιλικό μονόγραμμα —ένα κεφαλαίο «A» κάτω από ένα στέμμα— ανάμεσα στα 12 αστέρια που συμβολίζουν την Ευρώπη, καθώς καιτο έτος έκδοσης.
Το 2008 το Βέλγιο τροποποίησε ελαφρώς το σχέδιο των κερμάτων προκειμένου να συμμορφωθεί με τις κατευθυντήριες γραμμές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Στα κέρματα της δεύτερης σειράς απεικονίζεται πάλι ο Βασιλέας Αλβέρτος Β΄ αλλά το βασιλικό μονόγραμμα καιτο έτος έκδοσης αναγράφονται πλέον στο εσωτερικό τμήμα των κερμάτων, μαζί μετα σήματα του νομισματοκοπείου καιτον κωδικό χώρας του Βελγίου («BE»).
Το 2014 το Βέλγιο έθεσε σε κυκλοφορία την τρίτη σειρά κερμάτων ευρώ. Σε αυτά απεικονίζεται ο Βασιλέας Φίλιππος, το βασιλικό μονόγραμμά του («FP») καιο κωδικός χώρας του Βελγίου («BE»). Τα σήματα του νομισματοκοπείου εμφανίζονται αριστερά και δεξιά του έτους έκδοσης
2 ευρώ
Η στεφάνη του κέρματος των 2 ευρώ φέρει την επιγραφή «2 **» έξι φορές, με εναλλαγή κανονικής και ανεστραμμένης γραφής.
Εργαζόμαστε συνεχώς γιατη βελτίωση του παρόντα δικτυακού τόπου για τους χρήστες μας. Χρησιμοποιούμε γιατον σκοπό αυτό τα ανώνυμα δεδομένα που παρέχουν τα cookies. Μάθετε περισσότερα γιατον τρόπο χρήσης των cookies.
Η προτίμηση σας γιατη χρήση cookies δεν ισχύει πια.
Εργαζόμαστε συνεχώς γιανα βελτιώσουμε τον παρόντα δικτυακό τόπο για τους χρήστες μας. Γιατον σκοπό αυτό χρησιμοποιούμε τα ανώνυμα δεδομένα που παρέχουν τα cookies. Μάθετε περισσότερα γιατον τρόπο χρήσης των cookies.