Online: Slavia - Sparta 4:0, 13. kolo - sport.iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Historicky 304. derby mezi Slavií a Spartou. Oba týmy dělí na druhém a třetím místě tabulky jen dva body, lépe jsou na tom domácí.

Sparta jde do derby ve stavu, v jakém ještě pod dánským koučem Brianem Priskem nebyla. Ve středu v poháru v Domažlicích protáhla sérii neporazitelnosti na dvanáct utkání, v lize vyhrála poslední tři se skóre 11:3 a v Mol Cupu dala šest branek.

Také Slavia svou úlohu v domácím poháru zvládla. Vítězství 4:0 na Dukle působí přesvědčivě, ale domácí byli dlouho favoritovi vyrovnaným soupeřem. Předtím červenobílí porazili v lize Mladou Boleslav, čímž přerušili sérii tří porážek bez vstřeleného gólu (dvakrát padli s v Konferenční lize s Kluží, jednou v domácí soutěži s Olomoucí).

Poslední derby v Edenu vyhrála v závěru minulé sezony Sparta 2:1, hostující Adam Hložek se tehdy s českou ligou rozloučil gólovou parádou. Předtím v březnu naopak zvítězila Slavia 2:0.

o hráči
66. min Usor o hráči
25 Hromada
Hromada
o hráči
74. min Tiéhi o hráči
32 Lingr
Lingr
o hráči
89. min Ewerton o hráči
19 Oscar
Oscar
o hráči
89. min Kričfaluši o hráči
Olayinka
o hráči
Jurečka
o hráči
74. min Tecl o hráči

o hráči
39. min Minčev o hráči
Pavelka
o hráči
13 Daněk
Daněk
o hráči
39. min Karabec o hráči
Sadílek
o hráči
60. min Zelený o hráči
Haraslín
o hráči
60. min Čvančara o hráči
9 Kuchta
Kuchta
o hráči
74. min Sáček o hráči

Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Paták
Počet diváků: 19 370

Za hlasitého pískotu domácích příznivců vybíhají na hřiště hosté. Skandováním se je snaží přehlušit sparťanští fanoušci. Z kotle domácích se line notorické „smrt Spartě“.

Do utkání zbývá necelá půlhodina, oba celky se rozcvičují na hrací ploše. Domácí příznivci fandí jako o život.

Na odpověď hostujícího kotle jsme chvíli čekali, ale pokřik „jude Slavie“ však zaznívá také.

Hrací plocha ztmavla, světla zhasnula. Domácí hymnu hraje na housle čtrnáctiletá sólistka. Slávističtí příznivci zapalují pyrotechniku a celá situace vytváří zvláštní směsici vjemů.

Státní hymnu před nastoupenými fotbalisty zazpívala manželka Lukáše Masopusta.

Úvodní výkop budou mít na starost hosté.

1

Začal první poločas utkání Slavia - Sparta

1

První faul obstaral Jurečka, který nedovoleně zakročil proti Sörensenovi.

2

Osamocený Sörensen patičkou prodlužoval Kuchtovi, ale před ním zakročil Ousou.

3

Olayinka si žádá ošetření poté, co byl tvrdě dohrán Daňkem.

3
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Kryštof Daněk (Sparta)

3

Další faul na půlce, tentokrát Masopust podrazil v souboji Daňka.

4

Vitík vystihl přihrávku Oscara na Jurečku a odehrál do zámezí.

5
Góly

Václav Jurečka (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 1:0
O pár vteřin později už se slávistický útočník prosazuje. Vitík sklepával hlavou Kovářovi, ale přihrávce chyběla rychlost, a tak k ní měl blíže Jurečka, který po zemi uklízel za záda sparťanského brankáře.

8

Vitík měl v plánu oslovit někoho ze spoluhráčů u obranné linie soupeře, ale dalekou přihrávkou mířil pouze do zámezí.

10

Sparťanská hra není příliš kreativní, s odkopy slávistů si neumí poradit a kupí chyby při rozehrávce.

12

Jurečka se prosmýkl do vápna a zkoušel nahrávat, jeho pokus však vystihl Sadílek.

12
Góly

Jakub Hromada (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 2:0
Odražený míč z vápna vypadl přímo k Jakubu Hromadovi, který neváhal a prudkou ranou na přední tyč nedal Kovářovi šanci.

14

Sadílek hlavou zahrál pouze za brankovou čáru a nabídl Slavii roh.

14

Centr Douděry však ztroskotal na prvním obránci.

15
Důležité

Sparťané už si mysleli, že za Jurečkou, který kvůli ofsajdu hrát nemohl, nikdo nestojí, ale v tom se zjevil Hromada, který ještě přehodil Kováře. Na poslední chvíli odklízel míč Vitík.

16

Slavia má k dispozici volný přímý kop z levé strany blízko rohového praporku po faulu Daňka.

17
Důležité

Domácí už slavili třetí gól, když Kovářovi vypadl míč z rukou. Rozhodčí Zelinka však signalizuje faul, rozehrávat bude sparťanský brankář.

19

Vitíkův pas na Daňka byl příliš rychlý a našel pouze reklamní stojany za brankou.

22

Douděrův centr zblokoval Daněk, domácí mají další roh.

22
Důležité

Oscar vracel přetažený centr, ale ani ten jeho nebyl úspěšný. Na hranici vápna si zatoulaný míč našel Lingr, který z první stříleným centrem oslovil na zadní tyči Jurečku, ale jeho sklepnutí nebylo přesné.

26

Pavelka sebral nepovedený odkop na půlce hřiště, naváděl si míč blíže vápnu, ale ideální čas prováhal, a tak o balon přišel.

27

Sparta se po dlouhé době dostala k postupné kombinaci. Obléhá soupeřovu bránu, nakonec vybojovala autové vhazování.

29

Přihrávkami na jeden dotek se Slavia rychle dostala k vápnu soupeře, Oscar pak u praporku vybojoval přes Pavelku roh.

30
Góly

Lukáš Masopust (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 3:0
Juráskův centr po rohu nakrátko přizvedl Höjer. Kovář pouze vyboxoval před sebe, kde ze změti těl vyplaval Lukáš Masopust, který si míč jedním dotekem zpracoval a druhým poslal balon o břevno do branky.

36
Důležité

Kuchta úspěšným presinkem obral Ousoua o míč a přihrával do vápna. Zblokovaný míč musel reflexivně likvidovat na přední tyči připravený Kolář.

37

Delší pasáž, ve které hrozili hosté. Slavia se ale několika centrům ubránila. I poslední kombinaci, po které centroval Wiesner, dokázala zneškodnit a balon sbíral brankář Kolář.

40

Pavelka střílel z dálky zpoza vápna poté, co se k němu dostal odražený míč, který nedoskočil Vitík. Branku však vysoko přestřelil.

44

Další roh se snaží využít Slavia před koncem prvního poločasu.

44

Jurásek však nemůže rozehrát, pokus mu blokují sparťanští fanoušci, kteří vhazují kelímky na hřiště.

45

Posléze střílel Kačaraba, ale branku minul.

45

Hlavní rozhodčí nastavuje tři minuty.

45
Góly

Peter Olayinka (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 4:0
Otřesné bránění teď předvedli hosté. Po vlastním autovém vhazování a zpětné přihrávce Höjer nedokázal odklidit míč, a tak mohl odcentrovat Jurečka. Ve vápně se do míče opřel Olayinka a nekompromisně prostřelil Kováře.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 4:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Slavia - Sparta

47

Do druhé půle vstoupili aktivněji domácí. Nejprve pronikal do vápna Lingr, poté střílel Oscar, ale rána mu nesedla.

50

Hosté delší čas kombinují, ale nedaří se jim nalézt prostor, kudy by domácí překvapili.

54

Pavelka zkoušel vyslat do úniku Kuchtu, ale přes připravenou obranu domácích se útočník nedostal. Přihrávka byla navíc příliš prudká.

55

Hosté se znovu tlačili do útoku, Sörensenův dlouhý míč mířil na Höjera, ale Masopust kopem přes hlavu přihrávku zneškodnil. Poté se do něj natlačil Minčev, a tím snažení skončilo.

58

K hlavičce se po Juráskově rohu dostal Masopust, ale mířil vedle pravé tyče, kam se ještě natahoval Kovář.

62

Sparťané zakládají útoky zejména pomocí dlouhých přihrávek, které však často končí v zámezí nebo u brankáře Koláře.

64
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Martin Minčev (Sparta)

65

Olayinka utíkal středem hřiště a přihrával. Jeho pokus srazil Pavelka na roh.

66
Střídání

Střídání Slavia: ze hřiště odešel David Douděra, nahradil ho Moses Usor

69

Höjer se na levé straně dostal k přízemnímu centru, který kryl Ousou a poslal jej na roh.

69

K míči se sice dostal v souboji Čvančara, ale vypadl pouze před něj, kde si s ním poradil brankář Kolář.

70

Dlouhé nákopy Sparta nezvládá. Přihrávky jsou příliš dlouhé, nebo souboje vyhrávají domácí fotbalisté.

73

Míč po hostujícím rohu vypadl ven z vápna, domácí si však s následnou situací poradili, balon dostali do zámezí k polovině hřiště.

Žlutou kartu dostal Jan Mejdr (Sparta)
Po odkopnutí míče dohrál hostující obránce Oscara.

77

Počet diváků 19 370 (100 % z kapacity 19 370)

80

Na zemi zůstává ležet Adam Karabec po souboji s Tiéhim. Rozhodčí sice povolal zdravotníky, ale hostující hráč vzápětí sám vstává.

80
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Christ Tiéhi (Slavia)

82

Nebezpečně centroval Lingr před hostující branku. V nepřehledné situaci nakonec sparťané míč odvrátili.

84
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Peter Olayinka (Slavia)

87

Zápas už se pouze dohrává. Oba celky se do velkého útočení nehrnou. Styl je spíše nákopový a soubojový.

89
Střídání

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Ondřej Lingr, nahradil ho Ewerton

89
Střídání

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Murphy Dorley Oscar, nahradil ho Ondřej Kričfaluši

90

90

Usor z pravého křídla seběhl do středu, navedl si míč a vypálil. Branku ale vysoko přestřelil.