Τα Γιάλτρα είναι κτισμένα στους πρόποδες της Ξεροσουβάλας, την ψηλότερη κορυφή τουόρους Λίχαςσε υψόμετρο 150 μέτρα[2]. Ανήκουν, στονΔήμο Ιστιαίας - Αιδηψού όπως αυτός συστάθηκε σύμφωνα μετοΠρόγραμμα Καλλικράτης. Βρίσκεται σε απόσταση 122 χιλιομέτρων βορειοδυτικά της Χαλκίδαςκαι 16 χιλιόμετρα δυτικά τωνΛουτρών Αιδηψού. Ο πληθυσμός τους ανέρχεται σε 458 κατοίκους, σύμφωνα μετηναπογραφή του 2021.[3] Πολιούχος του οικισμού είναι ο Άγιος Νικόλαος, του οποίου υπάρχει ομώνυμη εκκλησία. Επίσης, τα Γιάλτρα είναι γνωστά γιατηΓιαλτρανή Ρετσίνα. Αναφέρονται επίσημα, μετά τηνΕπανάσταση του 1821καιτην ενσωμάτωση της Εύβοιας, το 1835 να προσαρτώνται στον τότε δήμο Λιχάδος (Λιχαδέων). Το 1912 μετοΦΕΚ 245Α - 16/08/1912 ορίστηκε έδρα της ομώνυμης νεοϊδρυθείσας κοινότητας.[4]