ΤοΚαραμπούκ (τουρκ.: Karabük) είναι κωμόπολη της βόρειαςΤουρκίας. Είναι επίσης πρωτεύουσα της ομώνυμηςεπαρχίας. Σύμφωνα μετην απογραφή του 2009, ο πληθυσμός της πόλης ήταν 108.167.[1][2]Ο δήμος καλύπτει μία επιφάνεια 760 τ.χλμ.,[3]καιη πόλη βρίσκεται σε υψόμετρο 354 m.
Το Καραμπούκ είναι μία από τις πιο νέες επαρχίες στο βόρειο κομμάτι της Ανατολίας, και βρίσκεται, γύρω στα 200 χιλιόμετρα βόρεια της Άγκυρας, 115 χλμ. από τοΖονγκουλντάκκαικαι 113 χλμ. από τηνΚασταμονή. Πριννα γίνει έδρα επαρχίας αποτελούσε δήμο της επαρχίας Ζονγκουλντάκ. Χτίστηκε τηδεκαετία του 1930 ως η έδρα της βιομηχανίας σιδήρουκαιχάλυβα της Τουρκίας.
Δεν υπάρχουν αποδεδειγμένα στοιχεία γιατην προέλευση του ονόματος. Τοπιο πιθανόν είναι η λέξη από την τουρκική· kara σημαίνει "μαύρος" ή "γη" καιbük σημαίνει "γωνία".