ΗΚοινότητα Καστελλίου Καινουργίου είναι κοινότητα τουΔήμου ΦαιστούστηνΠεριφερειακή Ενότητα Ηρακλείου της Κρήτης, η οποία συστάθηκε το 1928 μετοΦΕΚ 50Α - 03/04/1928 μετην απόσπαση του οικισμού Καστέλλιον από τηνΚοινότητα Αμπελούζουκαιτον ορισμό του ως έδρα της.[1] Περιλαμβάνοντας μόνον την έδρα της, έχει 328 κατοίκους, σύμφωνα μετηναπογραφή του 2011[2]και εκπροσωπείται από τριμελές συμβούλιο με επικεφαλής τον πρόεδρο κ. Ιωάννη Κτιστάκη. Οι κάτωθι εκλέχθηκαν και υπηρέτησαν (ή υπηρετούν) ως πρόεδροί της:.