Ο Κόβερντεϊλ γεννήθηκε στις 22 Σεπτεμβρίου1951στο Σόλτμπερν μπάι δεΣι της Αγγλίας.[3]Σε εφηβική ηλικία εντάχθηκε στους The Government από τους οποίους αποχώρησε το1972γιανα συνεχίσει στους Fabulosa Brothers για ένα έτος[4][5], πριν αποφασίσει να κάνει οντισιόν γιατη θέση του τραγουδιστή στοχαρντροκ συγκρότημα τωνDeep Purple, οι οποίοι έψαχναν τον αντικαταστάτη του αποχωρήσαντα Ίαν Γκίλαν.[6]
ΤοΣεπτέμβριοτου1973, ο Κόβερντεϊλ έστειλε μία κασέτα με ηχογραφήσεις του απαντώντας έτσι στην αγγελία τωνDeep Purpleστο περιοδικό "Melody Maker".[7]Το συγκρότημα τον δέχτηκε και μαζί μετον μπασίστα Γκλεν Χιούζ αποτέλεσαν τις νέες προσθήκες στη σύνθεση τωνDeep Purple.
ΤοΝοέμβριο εκείνης της χρονιάς ξεκίνησαν τις ηχογραφήσεις του νέου τους δίσκου. Στα έξι από τα επτά τραγούδια του άλμπουμ ο Κόβερντεϊλ μοιραζόταν τα φωνητικά μαζί μετον Χιούζ και τραγούδησε μόνος του μόνο το "Mistreated".[8]Ο δίσκος κυκλοφόρησε τοΦεβρουάριοτου1974μετον τίτλο "Burn" και γνώρισε μεγάλη επιτυχία αφού έγινε χρυσός σεΒρετανίακαιΑμερική, ενώ ανέβηκε στο Top-10 των τσαρτ σχεδόν όλου του κόσμου.[9] Μία πολύ μεγάλη περιοδεία γιατην προώθηση του άλμπουμ ξεκίνησε, με τους Deep Purpleνα παίζουν μπροστά σε εκατοντάδες χιλιάδων κόσμου, κάτι πρωτόγνωρο γιατον άπειρο Κόβερντεϊλ.
Στα τέλη της χρονιάς, κυκλοφόρησαν το επίσης επιτυχημένο Stormbringer, στο οποίο, όμως παρουσίαζαν έντονα στοιχεία φανκκαιτζαζστον ήχο τους, κάτι πουδεν άρεσε στον κιθαρίστα Ρίτσι Μπλάκμορ, ο οποίος αποχώρησε μετά το τέλος της περιοδείας γιατην προώθηση του δίσκου, τονΑπρίλιοτου1975.[10]Στο συγκεκριμένο άλμπουμ, ο Κόβερντεϊλ τραγούδησε μόνος του μόνο τη μπαλάντα "Soldier of Fortune", ένα από τα γνωστότερα κομμάτια τωνDeep Purple.[11]
Τον Μπλάκμορ αντικατέστησε οΑμερικανόςΤόμι ΜπόλινκαιτονΟκτώβριοτου1975 κυκλοφόρησαν το δίσκο "Come Taste the Band", γνωρίζοντας αισθητά μικρότερη εμπορική επιτυχία σε σύγκριση με τους προηγούμενους δίσκους τους.[12]Ο εθισμός των Χιούζ / Μπόλιν / Κόβερντεϊλ στις ναρκωτικές ουσίες οδήγησε τα εναπομείναντα ιδρυτικά μέλη τωνDeep Purple, ΤζονΛορντκαιΊαν Πέιςστην απόφαση να διαλύσουν το συγκρότημα, την άνοιξη του1976.[13]
Μετά τη διάλυση τωνDeep Purple, ο Κόβερντεϊλ ξεκίνησε σόλο καριέρα, ηχογραφώντας το άλμπουμ "White Snake" το οποίο κυκλοφόρησε στις αρχές του1977, ενώ την επόμενη χρονιά επανήλθε μετο δίσκο "Northwinds".[14]
Οι Whitesnake το 1981
Αμέσως μετά την κυκλοφορία του δεύτερου δίσκου του, δημιούργησε το συγκρότημα Whitesnakeμετον Μπέρνι Μάρσντεν καιτον Μίκι Μούντι στην κιθάρα, τοΝιλ Μάρεϊστο μπάσο καιτον Στήβεν Πλαντστα τύμπανα. ΤονΣεπτέμβριοτου1978, κυκλοφόρησε η πρώτη τους δουλειά με τίτλο "Snakebite", ένα 12" EP σε παραγωγή τουΜάρτιν ΜπερτςκαιτουΡότζερ Γκλόβερ.[15] Ένα μήνα αργότερα, κυκλοφόρησε καιτο πρώτο τους άλμπουμ με τίτλο "Trouble" καιμε νέα μέλη τον πρώην κιμπορντίστα τωνDeep PurpleΤζονΛορντκαιτον Ντέηβιντ Ντάουλ στα τύμπανα.[16]
Οι Whitesnake άρχισαν να καθιερώνονται στις συνειδήσεις των οπαδών της χαρντροκ μουσικής σε μία περίοδο όπου μεσουρανούσε ηπανκροκ μουσική. Ένα χρόνο μετά τον πρώτο τους δίσκο επανήλθαν μετο "Lovehunter", ενώ το1980 κυκλοφόρησαν δύο πολύ επιτυχημένους δίσκους, τα Top-10 "Ready an' Willing" και "Live...In the Heart of the City", μετον ντράμερ τωνDeep PurpleΊαν Πέιςνα έχει αντικαταστήσει τον Ντάουλ.[17]Το "Come an' Get It" του1981 ανέβηκε στο # 2 τωνβρετανικώντσαρτ,[18] υψηλότερη θέση στην οποία έφτασε ποτέ δίσκος του συγκροτήματος, ενώ το "Saints & Sinners" (1982) έλαβε ιδιαίτερα θετικές κριτικές.[19] Μετά την κυκλοφορία του δίσκου οΊαν Πέις αποχώρησε γιανα συνεχίσει μετο προσωπικό σχήμα τουΓκάρι Μουρκαι αντικαταστάθηκε από τον πρώην ντράμερ τωνRainbow, Κόζι Πάουελ.
Μετη νέα αυτή σύνθεση, οι Whitesnake κυκλοφόρησαν το "Slide It In" το1984,[20]γιανα αποχωρήσει καιοΤζονΛορντο οποίος εντάχθηκε στους αναγεννημένους Deep Purple.[21]Το "Slide It In" ήταν ο πρώτος δίσκος του συγκροτήματος ο οποίος ανέβηκε στο Top-40 τωναμερικανικών τσαρτ. Την επόμενη χρονιά, ο πρώην κιθαρίστας τωνThin LizzyΤζον Σάικς καιο Άντριαν Βάντερμπεργκ αλλά καιο ντράμερ Όνσλεϊ Ντάνμπαρ εντάχθηκαν στο συγκρότημα, το οποίο συνέχισε χωρίς μόνιμο κιμπορντίστα. Τα πλήκτρα για τους επόμενους δύο δίσκους τωνWhitesnake έπαιξε το πρώην μέλος τωνRainbow, Ντον Έρεϊ.[22]
Στις 7 Απριλίου1987 κυκλοφόρησε το άλμπουμ "Whitesnake" (εναλλ. τίτλος "1987"), το οποίο ανέβηκε στο # 2 τωνΗνωμένων Πολιτειώνκαι έχει βραβευθεί πλέον ως οκτώ φορές πλατινένιο.[23]Ο δίσκος περιείχε τα πολύ επιτυχημένα σινγκλ "Here I Go Again" και "Is This Love" τα οποία έφθασαν στο # 1 και # 2 τωναμερικανικώντσαρτ, αντίστοιχα, ενώ το βίντεο κλιπγιατο "Still of the Night" έλαβε ιδιαίτερα μεγάλη προβολή από το τηλεοπτικό δίκτυο MTV.[24] Δύο χρόνια αργότερα, ηχογράφησαν το δίσκο "Slip of the Tongue" μετον βιρτουόζο κιθαρίστα Στηβ Βάινα παίζει όλες τις κιθάρες, ενώ τοΝιλ Μάρεϊ αντικατέστησε ο Ρούντι Σάρζο καιτα τύμπανα έπαιξε ο πρώην ντράμερ τουOzzy Osbourne, Τόμι Όλντριτζ.[25]Ο δίσκος έφθασε στο # 10 και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού αλλά μετά το τέλος της περιοδείας γιατην προώθηση του δίσκου, ο Κόβερντεϊλ αποφάσισε να διαλύσει το συγκρότημα.
Την άνοιξη του1991, ο Κόβερντεϊλ ξεκίνησε τη συνεργασία τουμετον κιθαρίστα τωνLed Zeppelin, Τζίμι Πέιτζ. Δύο χρόνια αργότερα, κυκλοφόρησε ο δίσκος "Coverdale-Page" ανεβαίνοντας στο Top-5 της Μεγάλης ΒρετανίαςκαιτωνΗνωμένων Πολιτειών, ενώ βραβεύθηκε ως πλατινένιος.[26]Παρ' όλα αυτά, οι πωλήσεις των εισιτηρίων για τις ζωντανές εμφανίσεις ήταν πολύ χαμηλές καιτο δίδυμο περιόδευσε μόνο στηνΙαπωνίαπριν διακόψουν οριστικά τη συνεργασία τους.
Το1994ο Κόβερντεϊλ δημιούργησε ξανά τους Whitesnakeμε σκοπό να περιοδεύσει γιατην προώθηση της συλλογής "Whitesnake's Greatest Hits" του συγκροτήματος.[27] Μετά το τέλος της περιοδείας, έκανε ένα τριετές διάλειμμα από τα μουσικά δρώμενα, γιανα επιστρέψει το1997μετο άλμπουμ "Restless Heart", το οποίο μετά από επιμονή της δισκογραφικής εταιρείας πουτον εκπροσωπούσε κυκλοφόρησε ως δίσκος τωνWhitesnake.[28]Παρ' όλα αυτά, τρία χρόνια αργότερα κυκλοφόρησε το πρώτο του προσωπικό άλμπουμ από το1978μετην ονομασία "Into the Light".[29]
Το2002 επανένωσε για άλλη μια φορά τους Whitesnakeγιανα περιοδεύσουν παγκοσμίως, ενώ τέσσερα χρόνια αργότερα κυκλοφόρησε το ζωντανά ηχογραφημένο "Live: In The Shadow Of The Blues" με τέσσερα νέα κομμάτια.[30]Ο πρώτος στούντιο δίσκος τους μετά από έντεκα χρόνια κυκλοφόρησε το2008με τίτλο "Good to Be Bad" ενώ την επόμενη χρονιά άνοιγαν τις συναυλίες τωνJudas Priestγιατην τριακοστή επέτειο από την κυκλοφορία του δίσκου "British Steel".[31] Μετά από ένα τραυματισμό του επί σκηνής τονΑύγουστοτου2009 στις Ηνωμένες Πολιτείες, ο Κόβερντεϊλ διαγνώστηκε ότι έπασχε από οίδημα στις φωνητικές χορδές, γεγονός που ανάγκασε το συγκρότημα να αναβάλλει τις υπόλοιπες εμφανίσεις της περιοδείας.
Ο Κόβερντεϊλ παντρεύτηκε για πρώτη φορά το1974την Τζούλια Κόβερντεϊλ, η οποία γέννησε την Τζέσικα Κόβερντεϊλ τέσσερα χρόνια αργότερα. Μετά το διαζύγιο τους, ο Κόβερντεϊλ παντρέυτηκε την ηθοποιό Τόνι Κίτεν το1989. Ο γάμος τους κράτησε δύο χρόνια, ενώ από το1997και έπειτα είναι παντρεμένος μετην Σίντι Κόβερντεϊλ μετην οποία έχει ένα γιο, τον Τζάσπερ.[33]