ΤοΣαν Χουάν (San Juan) είναι πόλη της Αργεντινής, πρωτεύουσα της ομώνυμης επαρχίαςκαιη δέκατη σε πληθυσμό πόλη της χώρας, με 453.000 κατοίκους στο πολεοδομικό της συγκρότημα (απογραφή 2010) και 109.123 στην καθαυτό πόλη. Βρίσκεται στην κοιλάδα Τουλούμ, στα δυτικά τουομώνυμου ποταμού, σευψόμετρο 650 μέτρα.
ΤοΣαν Χουάν είναι πόλη με σύγχρονο σχέδιο, πλατιές οδούς και πεζοδρόμια, με βλάστηση διάφορων ειδών δέντρων που αρδεύονται από κανάλια, από τα οποία προέρχεται το προσωνύμιό της «πόλη-όαση».
Διαθέτει αρκετά ξενοδοχεία και υποδομή στις μεταφορές, μουσεία και μεγάλους αμπελώνες στα περίχωρά της.
Πριντην άφιξη των πρώτων Ευρωπαίων, κατοικούσαν στην περιοχή οι Ινδιάνοι Ουάρπε (Huarpe).
Η πόλη ιδρύθηκε ως Σαν Χουάν δελα Φροντέρα στις 13 Ιουνίου 1562, από τονΚονκισταδόρ Χουάν Χουφρέ (Juan Jufré, 1516-1578) στις όχθες του ποταμού Σαν Χουάν. Αλλά το1593μια πλημμύρα του ποταμού προκάλεσε καταστροφές και έτσι η πόλη ξανακτίσθηκε 2,5 χιλιόμετρα νοτιότερα, στη σημερινή της θέση.
Το κέντρο της πόλεως περί το 1910
ΤοΣαν Χουάν ήταν μια ήσυχη επαρχιακή πόλη σε όλη την αποικιακή περίοδο και πρακτικά δεν συμμετείχε στους εσωτερικούς πολέμους που κατέστρεψαν την Αργεντινή κατά τη λεγόμενη «Οργανωσιακή Περίοδο» (1820-1860). Ωστόσο, δύο από τα επιφανέστερα μέλη της Συνελεύσεως του Τουκουμάντο 1816, που ανακήρυξε την ανεξαρτησία της Αργεντινής από τηνΙσπανία, προέρχονταν από τοΣαν Χουάν: ο Φρανσίσκο Ναρκίσο δε Λαπρίδα, πρόεδρος της Συνελεύσεως, καιο Μητροπολίτης τουΣαν Χουάν, Χούστο Σάντα Μαρία δε Όρο, ένας θαυμάσιος ομιλητής, του οποίου η πειστική ρητορική ήταν σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη γιατο ότι η Αργεντινή έγινε εξαρχής προεδρική δημοκρατία και όχι μοναρχία, όπως ηΒραζιλία.
Πιθανώς το σημαντικότερο και διασημότερο τέκνο της πόλεως υπήρξε ο ανεψιός του παραπάνω επισκόπου, ο μετέπειτα Πρόεδρος της Αργεντινής από το 1868 έως το 1874, Δομίνγκο Φαουστίνο Σαρμιέντο, το σημείο γεννήσεως του οποίου ανακηρύχθηκε Εθνικό Ιστορικό Μνημείο ήδη από το 1910.
Δρόμος στην πόλη μετά τον σεισμό του 1944
Στις 15 Ιανουαρίου1944 ένας ισχυρός σεισμός κατέστρεψε την πόλη και σκότωσε περίπου δέκα χιλιάδες ανθρώπους. Ακόμα ένας σεισμός, μεγέθους 7,4 βαθμών Ρίχτερ, σημειώθηκε μεεπίκεντρο 80 χιλιόμετρα βορειοανατολικά της πόλεως στις 23 Νοεμβρίου 1977, προκαλώντας 65 θανάτους και αρκετές ζημιές στην επαρχία Σαν Χουάν.
Μετά την καταστροφή του 1944 η πόλη ξανασχεδιάστηκε με ομόκεντρες και ευθείες λεωφόρους, με δενδροστοιχίες και ξαναχτίστηκε με σύγχρονα σπίτια, χάνοντας έτσι το μεγαλύτερο μέρος της αποικιακής μορφής της, αλλά διατηρεί μία ανοιχτή, ηλιόλουστη και μεσογειακή όψη.
ΤοΣαν Χουάν είναι κτισμένο σεμια εύφορη κοιλάδα, μέσα σεμια ορεινή περιοχή, σεγεωγραφικές συντεταγμένες πλάτος 31°32΄ Νότιο και μήκος 68°32΄ Δυτικό. Οι χειμερινές θερμοκρασίες είναι γενικώς ήπιες (περίπου 1 έως 16 °C), αλλά μπορούν να πέσουν και κάτω από τους −9 °C. Τα καλοκαίρια είναι ζεστά, με ρεκόρ θερμοκρασίας 46,7°C, που σημειώθηκε στις 20 Δεκεμβρίου 1995.[3]Η διαφορά των μέσων μηνιαίων θερμοκρασιών είναι 19,4 βαθμοί, ίσως η υψηλότερη σε όλη τη Νότια Αμερική. Οι λιακάδες είναι συνηθισμένες σε όλους τους μήνες, με 3.361 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως.[4]Με μόλις 90,7 χιλιοστόμετρα μέσης ετήσιας βροχόπτωσης, τοΣαν Χουάν έχει ερημικό κλίμα κατά τηνκλιματική ταξινόμηση Κέππεν (BWh/BWk). Οπιο βροχερός μήνας είναι ο Φεβρουάριος (18,9 mm) καιοπιο ξηρός ο Ιούνιος (1,6 mm).
Επειδή το νερό της βροχής είναι λιγοστό, έχει ανεγερθεί φράγμα στον ποταμό Σαν Χουάν, το Κεβράδα δε Ούλουμ ή απλώς Ούλουμ, που εκτός από νερό παρέχει και υδροηλεκτρική ενέργεια.
Το 65% της γεωργικής παραγωγής των εκτάσεων που περιβάλλουν την πόλη σχετίζεται μετοοινοπαραγωγή.
Καθεδρικός ναός: Σχεδιασμένος από τον αρχιτέκτονα Ντανιέλ Ράμος Κορέα, εγκαινιάσθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 1979. Το καμπαναριό του έχει ύψος 51 μέτρα και διαθέτει ρολόι και γερμανικό καριγιόν που ηχεί κάθε τέταρτο της ώρας. Στο υπόγειο υπάρχει κρύπτη με τους τάφους των μητροπολιτών της πόλεως καιτο παρεκκλήσιο του Χούστο Σάντα Μαρία δε Όρο.
Πάρκο της 25ης Μαΐου:Το κύριο αστικό πάρκο της πόλεως, παρέχει έναν πράσινο χώρο με πολύχρωμη ποικιλία χλωρίδας. Υπάρχουν μνημεία του 19ου αιώνα του προέδρου Δομίνγκο Φαουστίνο Σαρμιέντοκαιτου Χούστο Σάντα Μαρία δε Όρο. Το κεντρικό σιντριβάνι, έργο του 1871, επανασχεδιάσθηκε αρκετές φορές από τότε.
Πάρκο Αμπερασταίν: Φέρει το όνομα ενός πρώην κυβερνήτη, του Αντόνιο Aberastain, και φιλοξενεί ανδριάντα του.
Πεατονάλ Τουκουμάν και Ριβαντάβια:Οι σημαντικότερες οδοί που έχουν γίνει πεζόδρομοι, μετην ποικιλία των εμπορικών καταστημάτων τους να τις καθιστά πόλους έλξεως για ντόπιους όσο και τουρίστες.
Πάρκο Μαΐου:Το όνομα μνημονεύει την Επανάσταση του Μαΐου του 1810. Το πάρκο αυτό διαθέτει τμήμα γιατα παιδιά, τεχνητή λιμνούλα με νησάκι, ψάρια και υδρόβια πουλιά, ένα ποδηλατοδρόμιοκαι πολλά γλυπτά και μνημεία.
↑«San Juan, San Jaun». Estadísticas meteorológicas decadiales (στα Ισπανικά). Oficina de Riesgo Agropecuario. Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 8 Αυγούστου 2019. Ανακτήθηκε στις 14 Απριλίου 2015.