ΤοΣτάδιο του Κοσέβο «Ασίμ Φερχάτοβιτς», γνωστό και ως Στάδιο του Κοσέβο (βοσνιακά: Gradski stadion Koševo[2]) ή Στάδιο «Ασίμ Φερχάτοβιτς Χάσε» (Stadion Asim Ferhatović Hase[3][4]), είναι στάδιο πολλαπλών χρήσεων στη συνοικία Κοσέβο, στοΣαράγεβο της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης. Η επίσημη ονομασία του είναι Ολυμπιακό Στάδιο του Κοσέβο «Ασίμ Φερχάτοβιτς Χάσε».
Το στάδιο άνοιξε από την πόλη και μισθώθηκε σε μακροχρόνια βάση από τον ποδοσφαιρικό σύλλογο ΦΚ Σαράγεβο.[5]Ο σύλλογος πρότεινε το νέο όνομα για τις αθλητικές και ποδοσφαιρικές εκδηλώσεις του, προς τιμήν του πρώην ποδοσφαιριστή και θρύλου του συλλόγου, Ασίμ Φερχάτοβιτς. Φιλοξένησε την τελετή έναρξης τωνΧειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1984.
Το στάδιο άνοιξε το 1947. Το 1984, ανακατασκευάστηκε για τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 1984, και ως εκ τούτου ονομάζεται συχνά Ολυμπιακό Στάδιο. Τον Ιούλιο του 2004, ηΦΚ Σαράγεβο πρότεινε το νέο όνομα για αθλητικές και ποδοσφαιρικές εκδηλώσεις, προς τιμήν του πρώην παίκτη και θρύλου του συλλόγου της από τη δεκαετία του 1960, Ασίμ Φερχάτοβιτς.
Σήμερα, η συνολική χωρητικότητα του σταδίου είναι για 34.500 θεατές και έως 70.000 θεατές για μουσικές και διάφορες δημόσιες εκδηλώσεις, όπως η συναυλία τωνU2 ως μέρος του PopMart Tour τους το 1997 και η περιοδεία Burek τουΝτίνο Μέρλιντο 2004 και το Hotel Nacional το 2015, ή η φιλοξενία παπικών ποιμαντικών επισκέψεων από τονΠάπα Ιωάννη Παύλο Β΄ μεταξύ 12 και 13 Απριλίου 1997 και τονΠάπα Φραγκίσκο στις 6 Ιουνίου 2015. Στο παρελθόν, χρησιμοποιήθηκε επίσης ως έδρα της Εθνικής Βοσνίας και Ερζεγοβίνης ανδρών.
Οι κατασκευαστικές εργασίες ξεκίνησαν το 1947. Το στάδιο κυριολεκτικά θάφτηκε σε έναν τοπικό λόφο συγχωνεύοντας το έτσι μετο φυσικό του περιβάλλον. Το 1950 προστέθηκαν επίσης ένα γήπεδο καιμια πίστα ταρτάν. Ο πρώτος διεθνής ποδοσφαιρικός αγώνας, μεταξύ ΓιουγκοσλαβίαςκαιΤουρκίας, διεξήχθη το 1954.
Το 1966, το γήπεδο φιλοξένησε ένα αθλητικό πρωτάθλημα γιαταΒαλκάνια. Ανακαινίστηκε για εκείνη την περίσταση. Κατασκευάστηκε ένα νέο κτίριο διοίκησης, νέα αποδυτήρια και ένα εστιατόριο. Παρέχονταν επίσης σύγχρονος πίνακας αποτελεσμάτων και νέος φωτισμός.
Το στάδιο ανακαινίστηκε για τρίτη φορά μετά τονΠόλεμο της Βοσνίας, το 1998. Μετην προσθήκη των θέσεων σε κάθε εξέδρα, η χωρητικότητα του σταδίου μειώθηκε σε 34.500.
Η μεγαλύτερη προσέλευση του σταδίου καταγράφηκε σε αγώνα της Πρώτης Κατηγορίας Γιουγκοσλαβίας της σεζόν 1981–82, μεταξύ ΦΚ Σαράγεβο και Ζελεζνιτσάρ. Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς, μέχρι και 60.000 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα, ανκαιο ακριβής αριθμός δεν δημοσιεύτηκε ποτέ επίσημα.
Τον Απρίλιο του 2021, το στάδιο ενοικιάστηκε στηΦΚ Σαράγεβογιατη λειτουργία του σταδίου γιατα επόμενα 30 έως 45 χρόνια, καθιστώντας το στάδιο de facto ιδιοκτησία του συλλόγου.[6]
Στις 7 Φεβρουαρίου 1984, το Στάδιο του Κοσέβο «Ασίμ Φερχάτοβιτς» φιλοξένησε τις τελετές έναρξης τωνΧειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1984, για τους οποίους ανακαινίστηκε σχολαστικά και επεκτάθηκε. Περίπου 50.000 θεατές παρακολούθησαν τις τελετές. Η δυτική κερκίδα είχε 18.500 θέσεις εκείνη την εποχή.[7]
Πανοραμική άποψη του Σταδίου του Κοσέβο κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1984.