Το λήμμα παραθέτει τις πηγές του αόριστα, χωρίς παραπομπές.Βοηθήστε συνδέοντας το κείμενο με τις πηγές χρησιμοποιώντας παραπομπές, ώστε να είναι επαληθεύσιμο. Το πρότυπο τοποθετήθηκε χωρίς ημερομηνία. Γιατη σημερινή ημερομηνία χρησιμοποιήστε: {{χωρίς παραπομπές|26|07|2024}}
Audi S4
Audi S4 B8 στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Ντιτρόιτ (ΗΠΑ) τον Ιανουάριο του 2012
ΤοAudi S4 είναι ένα σπορ πολυτελές αυτοκίνητο, μετην πρώτη γενιά τουνα βασίζεται στοAudi 100 (έως το 1994) και στις μετέπειτα γενιές τουνα βασίζεται στοAudi A4. Η παραγωγή του S4 ξεκίνησε το 1992 και συνεχίζεται έως σήμερα.
Αρχικά κυκλοφόρησε μόνο σε 4-πορτη σεντάν εκδοχή, ενώ στη συνέχεια διατέθηκε καισε station wagon, όπως επίσης καισεκαμπριολέ.
Σε αντίθεση με τις εκδόσεις του Audi A4, το S4 φέρει μια σειρά αλλαγών, όπως ισχυρότερο κινητήρα, βελτιωμένη ανάρτηση, ισχυρότερα φρένα καιτην τετρακίνηση της Audi quattro. Εδώ, αξίζει να αναφερθεί η επετειακή έκδοση της τρίτης γενιάς του αυτοκινήτου (B6) μετον υπερτροφοδοτούμενο υπέρ-κυβισμένο στα 2.2 λίτρα εικοσαβαλβιδο κινητηρα, απόδοσης 330 hp. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη έκδοση κυκλοφόρησε μόνο σε λίγα αντίτυπα, στην εγχώρια αγορά τωνΗΠΑ.
Το πρώτο S4 κυκλοφόρησε το 1992, ως η κορυφαία έκδοση τουAudi 100, αντικαθιστώντας στην παλέτα της Audiτο200 Turbo. Υπήρχαν 2 επιλογές κινητήρα: ενός 5-κύλινδρου, 20-βάλβιδου turbo κινητήρα 2.2 λίτρων (παρόμοιος με αυτόν τουAudi Quattro) απόδοσης 230 ίππων, και ενός 8-κύλινδρου, ατμοσφαιρικού κινητήρα 4.2 λίτρων (ίδιος μετουAudi V8, κατόπιν παραγγελίας), απόδοσης 280 ίππων. Μετά την μετονομασία του 100 σεAudi A6το 1994, το αρχικό S4 μετονομάστηκε επίσης σεAudi S6.
Η δεύτερη γενιά του S4 παρουσιάστηκε το 1997 και βασιζόταν πλέον στοA4, όπως και όλα τα νεότερα S4. Για πρώτη φορά διατέθηκε σε δύο εκδόσεις αμαξωμάτων: 4-πορτο σεντάν και 5-πορτο στέισον βάγκον. Ο κινητήρας ήταν ένας V6, με δύο turbo, και είχε κυβισμό 2.7 λίτρων και ισχύ 265 ίππων. Δύο επιλογές υπήρχαν στα κιβώτια ταχυτήτων: ένα χειροκίνητο 6 σχέσεων και ένα αυτόματο 5 σχέσεων μεtiptronic.
Η τρίτη γενιά του S4 παρουσιάστηκε το 2003. Νέα έκδοση ήταν τοκαμπριολέ. Ο 6-κύλινδρος κινητήρας της προηγούμενης γενιάς έδωσε τη θέση τουσε έναν ατμοσφαιρικό V8, με κυβισμό 4.2 λίτρων καιισχύ 344 ίππων. Όπως καιο προκάτοχός του, ήταν διαθέσιμο με 6-τάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο καιμε 5-τάχυτο αυτόματο κιβώτιο. Επίσης, κάτι περίεργο που συνέβη τότε, ήταν ότι ο κυβισμός καιη ιπποδύναμη του S4 ήταν μεγαλύτερα από αυτά τουAudi S6.
Η τέταρτη γενιά του S4 (2005), όπως καιτο αντίστοιχο Α4, δεν είχε ιδιαίτερες αλλαγές σε σχέση μετο προηγούμενο μοντέλο. Οι ορατές αλλαγές ήταν στην εμφάνιση του αυτοκινήτου. Οι μηχανολογικές αλλαγές αφορούσαν στις βελτιωμένες αναρτήσεις καιστο κεντρικό διαφορικό. Ο κινητήρας έμεινε ίδιος, χωρίς αλλαγές.
Οι τιμές αφορούν, τόσο την τρίτη, όσο καιτην τέταρτη γενιά.
Βασισμένο στοΑ4 Β8, το νέο S4 παρουσιάστηκε το 2008 και η διάθεσή του ξεκίνησε στις αρχές του 2009. Η σημαντικότερη διαφορά αφορά τον νέο κινητήρα, που είναι ελαφρώς ασθενέστερος, αλλά καιπιο οικονομικός. Οι επιδόσεις παραμένουν στο επίπεδο του προηγούμενου μοντέλου. Συγκεκριμένα, ο κινητήρας είναι πλέον 6-κύλινδρος και μικρότερου κυβισμού, αλλά με μηχανικό υπερσυμπιεστή, μέγιστης απόδοσης 333 ίππων. Η κατανάλωση μειώθηκε θεαματικά, κατά 3,4 λίτρα / 100 χιλιόμετρα στον μέσο όρο. Είναι διαθέσιμο με χειροκίνητο 6-τάχυτο κιβώτιο καιμεημι-αυτόματο διπλού συμπλέκτη με 7 σχέσεις. Οκινητήραςτου σημερινού S4 τοποθετείται καιστοAudi S5.