Florence and the Machine (συχνά εμφανιζόμενο ως Florence + the Machine[1]) είναι το όνομα τουμουσικού συγκροτήματος της Φλόρενς Γουέλτς και μιας ομάδας καλλιτεχνών. Η μουσική των Florence and the Machine έχει χαρακτηριστεί ως συνδυασμός διαφόρων ειδών μουσικής, συμπεριλαμβανομένων της ροκκαι soul μουσικής.[2][3]Η μουσική του συγκροτήματος είχε λάβει θετικές κριτικές από τη μουσική βιομηχανία προτού γίνουν γνωστοί στο ευρύ κοινό, ιδιαιτέρως από το BBC το οποίο έπαιξε μεγάλο ρόλο στην επιτυχία του συγκροτήματος, προωθώντας τους ως μέρος τουBBC Introducing.[4]
Το πρώτο ολοκληρωμένο album του συγκροτήματος Lungs, κυκλοφόρησε στις 6 Ιουλίου 2009 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του αγγλικού album chart για τις πέντε πρώτες εβδομάδες της κυκλοφορίας του.[5] Στις 17 Ιανουαρίου 2010, το album έφτασε στοΝο. 1 του αγγλικού album chart, έχοντας παραμείνει στο συγκεκριμένο chart για 28 συνεχόμενες εβδομάδες μέχρι τότε.[6]Το album έχει παραμείνει στο Top 40 του Ηνωμένου Βασιλείου για 58 συνεχόμενες εβδομάδες, καθιστώντας το ένα από ταπιο επιτυχημένα εμπορικά albums του 2009 και του 2010 μέχρι σήμερα. Στα2010 BRIT Awards, το "Lungs", κέρδισε το βραβείο "Mastercard British Album" . Οι Florence and the Machine εμφανίστηκαν καιστα 2010 MTV Video Music Awards, μετο τραγούδι "Dog Days Are Over".[7]
ΗFlorence Leontine Mary Welch (γεννημένη στις 28 Αυγούστου 1986 στο Λονδίνο) είναι κόρη της Evelyn Welch, απόφοιτος του Harvard και καθηγήτρια Αναγεννησιακών Σπουδών και Ακαδημαϊκή Κοσμήτωρ των Τεχνών στο πανεπιστήμιο Queen Mary του Λονδίνου [4]καιτου Nick Welch. Η επιρροή του πατέρα της όσο και της μητέρας της, ήταν καθοριστικής σημασίας γιατην Florence. Μια επίσκεψη σε μία από τις διαλέξεις της μητέρας της εντυπωσίασε σε μεγάλο βαθμό την έφηβη Florence. "Προσβλέπω σε κάτι παρόμοιο με αυτό αλλά με μουσική. Ελπίζω ότι η μουσική μου έχει κάποια μεγάλα θέματα - σεξ, θάνατος, αγάπη, βια - τα οποία θα παραμένουν κομμάτια της ανθρώπινης ιστορίας σε 200 χρόνια", δήλωσε χρόνια αργότερα, το 2010 [5]
Η Florence φοίτησε στο Alleyn's School του νοτιοανατολικού Λονδίνου. Η Welch πάσχει από δυσλεξίακαιδυσμετρίακαι πιστεύει πως πάσχει και από αϋπνία. Επίσης,υπέφερε κι από κατάθλιψη.[8]Μετην ολοκλήρωση των εκεί σπουδών της, η Florence φοίτησε στο Camberwell College of Arts, προτού αποφασίσει να αφοσιωθεί στη μουσική της.
Το ενδιαφέρον της Welch μετον τρόμο καιτη μοίρα ενισχύθηκε από τον θάνατο των παππούδων της μέσα σε διάστημα λίγων χρόνων. Στα 10 της, η Welch παρακολούθησε από κοντά την κατάπτωση του παππού της καιη γιαγιά της από τη μεριά της μητέρας της, αυτοκτόνησε όταν η Welch ήταν 14 χρονών.[8]
Όταν η Welch ήταν 13 χρονών, η μητέρα της μετακόμισε στο σπίτι του γείτονά τους καιτων τριών έφηβων παιδιών του. Σύμφωνα μετη Welch: "Τα πάμε υπέροχα τώρα, αλλά ήταν εφιάλτης τότε. Συνήθιζα να μένω στο δωμάτιο μουκαινα χορεύω."[9]
To 2010, η Welch συμμετείχε στο album Here Lies LoveτωνDavid ByrneκαιFatboy Slim, ένα album γατην Imelda Marcos, πολιτικό από τις Φιλιππίνες[10]
Η Welch έχει σχέση από το 2008, μετον Stuart Hammond καιο προσωρινός χωρισμός τους αποτέλεσε έμπνευση για μεγάλο μέρος του "Lungs".[11]
Τον Αύγουστο του 2010, η Welch αποκάλυψε πως δέχθηκε πρόταση γάμου από τον βασικό τραγουδιστή των Libertines, Pete Doherty, την οποία αρνήθηκε ευγενικά.[12]
"The Machine" είναι το όνομα της ομάδας μουσικών που συνοδεύει την Welch, αποτελούμενη κυρίως από μουσικούς εμφανίσεων (session musicians), οι οποίοι διαφέρουν ανάλογα με τις ανάγκες της Welch στην εκάστοτε εμφάνισή της. Αρχικά, το όνομα ξεκίνησε από τη συνεργασία της μετην Isabella "Machine" Summers. Η Welch καιη Summers έκαναν εμφανίσεις μαζί για ένα χρονικό διάστημα μετο ψευδώνυμο "Florence Robot/Isa Machine". Αργότερα, το όνομα θεωρήθηκε αρκετά δύσχρηστο και μετατράπηκε σε "Florence and the Machine". Η Welch συνέχισε να χρησιμοποιεί το όνομα αυτό γιατην μπάντα της ακόμα και όταν η Summers έφυγε από αυτή για ένα διάστημα, ανκαι τελικά η Summers επέστρεψε εν καιρώ ως η βασική της keyboard player.
Όπως οι περισσότεροι solo καλλιτέχνες, η Welch χρησιμοποιεί μια βασική ομάδα μουσικών για τις ζωντανές της εμφανίσεις. Η τρέχουσα ομάδα περιλαμβάνει τον μουσικό Robert Ackroyd στην κιθάρα, τον Chris Hayden στα drums, την Isabella Summers στο keyboard, τον Mark Saunders στο μπάσο καιτον Tom Monger στην άρπα. Στο παρελθόν, η Welch έχει εκφραστεί θετικά γιατην ικανότητα της μπάντα της να κατανοεί τη δημιουργική της διεργασία, υποστηρίζοντας πως "Έχω δουλέψει μαζί τους για πολύ μεγάλο διάστημα και ξέρουν τοστυλμου, ξέρουν τον τρόπο που γράφω, ξέρουν τι θέλω".
Σύμφωνα μετην Welch, "Το όνομα Florence and the Machine ξεκίνησε ως αστείο που ξέφυγε. Έγραφα μουσική μετη φίλη μου, την οποία φωνάζαμε Isabella Machine καιγιατην οποία ήμουν η Florence Robot. Μία σχεδόν ώρα πριντην πρώτη μου εμφάνιση, δεν είχα όνομα, οπότε σκέφτηκα "Εντάξει, θα είμαι η Florence Robot/Isa Machine", λίγο πριν συνειδητοποιήσω πως το όνομα αυτό ήταν τόσο μεγάλο πουθαμε τρέλαινε".[13]
Το 2007, η Florence ηχογράφησε μετο συγκρότημα Ashok, το οποίο κυκλοφόρησε ένα album με τίτλο "Plans" μέσω της δισκογραφικής εταιρείας Filthy Lucre/About Records. Το album αυτό περιελάμβανε την πρώιμη μορφή του αργότερα επιτυχημένου "Kiss With a Fist", το οποίο τότε ονομαζόταν "Happy Slap".
Οι Florence and the Machine κυκλοφόρησαν το πρώτο τους album Lungsστο Ηνωμένο Βασίλειο στις 6 Ιουλίου 2009 [6]. Η επίσημη κυκλοφορία του album έγινε μεμια εμφάνιση στο Rivoli Ballroom, στο Brockley, του νοτιοανατολικού Λονδίνου. Το "Lungs" έφτασε στην πρώτη θέση στο Ηνωμένο Βασίλειο καιστη 13ηστην Ευρώπη. Μέχρι τις 6 Αυγούστου 2009 το album είχε πουλήσει περισσότερα από 100.000 αντίτυπα στο Ηνωμένο Βασίλειο και στις 10 Αυγούστου είχε παραμείνει στο νούμερο 2 για πέντε συνεχόμενες εβδομάδες.[14][15] Στις 25 Ιουλίου 2009, το album κυκλοφόρησε στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής προς αγορά μέσω download και έφτασε τη 17η θέση στο Billboard "Heatseekers" chart [7][νεκρός σύνδεσμος], ενώ η κυκλοφορία του album σε φυσική μορφή, έγινε στις 20 Οκτωβρίου από την Island Records. Μεγάλο μέρος του album γράφτηκε ως αντίδραση στον -προσωρινό - χωρισμό της Welch από τον τωρινό της έρωτα.
Το πρώτο single από το album ήταν τοKiss with a Fistκαι συμπεριελήφθη στα soundtracks των ταινιών "Wild Child" και "Jennifer's Body"[16] καθώς καιστο επεισόδιο "Looks Like a Lesbian Attack to Me" της τηλεοπτικής σειράς "Saving Grace". Το επόμενο single, Dog Days Are Over, ηχογραφήθηκε χωρίς όργανα σε ένα studio "μεγέθους τουαλέτας".[17]Το τραγούδι χρησιμοποιήθηκε στο ξεκίνημα της σειράς του USA Network, "Covert Affairs" [8]Αρχειοθετήθηκε 2010-09-09 στοWayback Machine. καθώς καιστην αγγλική τηλεοπτική σειρά "Skins" αλλά καιστο trailer της ταινίας "Eat. Pray. Love".[18]
Το τρίτο single από το album ήταν τοRabbit Heart (Raise It Up). Μέρος της μελωδίας του κομματιού, καθώς καιο στίχος "How quickly the glamour fades" ήταν μέρη του τραγουδιού "House Jam" του νεοϋορκέζικου συγκροτήματος "Gang Gang Dance" χωρίς ωστόσο να υπάρχει το όνομα της μπάντας στα credits του "Lungs". Τα μέλη του συγκροτήματος το παρατήρησαν καιτο ανέφεραν στην δισκογραφική εταιρεία των Florence and the Machine. Η Island Records αναγνώρισε την παραβίαση των πνευματικών δικαιωμάτων και δέχτηκε να πληρώσει μέρος από τα κέρδη του τραγουδιού στους Gang Gang Dance. Η Welch παραδέχτηκε πως έσφαλε και δήλωσε πως πρόθεσή της ήταν να αποτίσει φόρο τιμής.[19]
Μετά την κυκλοφορία του "Lungs", κυκλοφόρησαν ως singles τα τραγούδια Drumming Song[20]καιη διασκευή τουYou've Got The Love της Candi Staton [21], εκτων οποίων το δεύτερο έγινε και mash-up με τίτλο "You Got the Dirtee Love", ανάμεσα στην Welch καιτον βρετανό ράπερ, Dizzee Rascall. Οιδυο τους, τραγούδησαν ζωντανά το mash-up στα 2010 BRIT Awards καιη ηχογράφηση της ζωντανής τους εμφάνισης κυκλοφόρησε την επόμενη ημέρα ως single.[22]
Τον Ιανουάριο του 2010, ανακοινώθηκε πως το κομμάτι Hurricane Drunkθα είναι το επόμενο single από το album , ωστόσο στις 3 Μαρτίου μια επανακυκλοφορία του "Dog Days Are Over", του πρώτου κομματιού στο δίσκο "Lungs" ανακοινώθηκε από την ιστοσελίδα του συγκροτήματος. To "Dog Days Are Over" αποτελούσε το μουσικό θέμα στο trailer της ταινίας "Eat, Pray, Love". To single κυκλοφόρησε ψηφιακά στις 11 Απριλίου 2011.
ΤοCosmic Love ήταν το 7ο - και τελευταίο - single από το ντεμπούτο album "Lungs" και κυκλοφόρησε στις 5 Ιουλίου 2010. Το τραγούδι έχει ακουστεί σε αρκετές τηλεοπτικές σειρές, όπως τα αμερικανικά "The Vampire Diaries", το "Grey's Anatomy" [23], "V" και "So You Think You Can Dance". [9]
Στις 20 Μαρτίου 2010, η Welch αποκάλυψε στο περιοδικό NME, περισσότερες πληροφορίες γιατο δεύτερο album της. Παραδέχθηκε πως ήταν στο studio για "μία-δύο εβδομάδες μετον παραγωγό Paul Epworth". Υποστηρίζει πως μεγάλο μέρος της έμπνευσής της γιατο δεύτερο album είναι η επιστήμη, γιατί "μεγάλο μέρος της οικογένειάς της είναι ή προσπαθούν να γίνουν γιατροί, και έτσι μεγάλο μέρος των συζητήσεων είναι επικεντρωμένο σε ιατρικά θέματα". Η παραμονή στο studio οδήγησε στην ολοκλήρωση δύο κομματιών καισεστην ανακάλυψη ενός νέου ήχου. Αποκάλυψε πως ένα κομμάτι πουθα περιλαμβάνεται στο album ονομάζεται "Strangeness and Charm", το οποίο περιγράφει ως "7 λεπτά μεγάλο και αμείλικτο". Παρουσίασε για πρώτη φορά το "Strangeness and Charm" στις 2 Μαϊου 2010 στο "The Olympia Theatre" του Δουβλίνου, κατά τη διάρκεια της "Cosmic Love" περιοδείας της. Η Florence περιέγραψε τον νέο ήχο ως "χορευτικό, αλλά και σκοτεινό" ενώ επισήμανε πως περιλαμβάνει "αμείλικτα drums και βαρύ μπάσο". Το album αναμένεται να κυκλοφορήσει το 2011.[24]
Στις 28 Απριλίου δήλωσε στο BBC ότι το album "απέχει πολύ από την ολοκλήρωσή του" και πως τα στιχουργικά θέματα είναι λιγότερο σχετικά με γοτθικό τρόμο και περισσότερο σχετικά μετη χημεία. Υπάρχει ένα τραγούδι που ονομάζεται "Spectrum" καιτο οποίο "έχει να κάνει σε μεγάλο μέρος με ουράνια τόξα και πρίσματα".[25]
Οι Florence and the Machine είναι προγραμματισμένο να επιστρέψουν στο studio τον Οκτώβριο του 2010 για να δουλέψουν πάνω στο album. Το album θα είναι μια "εκλεκτική μίξη" διαφόρων ειδών καιθα περιλαμβάνει λιγότερο "αίμα και εντόσθια".[26]
Στις 12 Μαΐου 2010, ανακοινώθηκε πως οι Florence and the Machine θα συμμετείχαν μετο τραγούδι "Heavy in Your Arms" στο soundtrack του "The Twilight Saga: Eclipse", την τρίτη ταινία της σειράς "The Twilight Saga"[10]. Το τραγούδι παίζει κατά τη διάρκεια των τίτλων τέλους της ταινίας.
Τοβίντεογιατο κομμάτι κυκλοφόρησε στις 13 Σεπτεμβρίου.
Στις αρχές του 2008 η Welch έδωσε συνέντευξη στο Run-Riot.com, μια ιστοσελίδα που ασχολείται μετα πολιτισμικά δρώμενα του Λονδίνου.[27]Το 2009, οι Florence and the Machine τιμήθηκαν μετο Critics' Choice Award στα 2009 BRIT Awards, μετά την τρίτη τους θέση στο διαγωνισμό του BBC "Sound of 2009".[28].
Παράλληλα μετην υποστήριξη του BBC, οι Florence and the Machine υποστηρίχθηκαν σε μεγάλο βαθμό και από το μουσικό περιοδικό NME, το οποίο τους συμπεριέλαβε στη ετήσια περιοδεία του ("NME Awards Tour") γιατο 2009, ως support στους White Lies, Friendly Fires και Glasvegas.
Οι Times, περιέγραψαν την Florence ως "τηνπιο ιδιόμορφη και επευφημημένη γυναίκα τραγουδίστρια αυτή τη στιγμή" και "την πρόσφατη προσθήκη σεμια σειρά εξαιρετικών Άγγλων pop εκκεντρικών"[29]. Το περιοδικό "Spin" βαθμολόγησε το album "Lungs" με 4 στα 5 αστέρια και έγραψε, "Οφείλεις νατο παραδεχτείς αυτό το κορίτσι: Πάντα σε κάνει να νιώθεις κάτι."[30]και συμπεριέλαβε το album στη θέση Νο 8 των "40 Καλύτερων Album του 2009" του.[31]
Οι Florence and the Machine κέρδισαν το βραβείο "Mastercard British Album" στα 2010 BRIT Awards γιατο album "Lungs" [32], ενώ ήταν υποψήφιοι και στις κατηγορίες "Καλύτερης Γυναίκας Καλλιτέχνιδας" και "Καλύτερος Πρωτοεμφανιζόμενος Καλλιτέχνης".[33]
Στις 19 Φεβρουαρίου 2010, οι Florence and the Machine βραβεύθηκαν μετο βραβείο του "Καλύτερου Διεθνούς Συγκροτήματος" στα 2010 Meteor Awards [11]
Το συγκρότημα ήταν υποψήφιο για τέσσερα 2010 Mojo Awards, οι περισσότερες υποψηφιότητες από οποιονδήποτε άλλο καλλιτέχνη.[34]