ΗPrince Polo είναι πολωνική ράβδος σοκολάτας. Πωλείται στηνΤσεχία, τηΣλοβακία, τηνΟυγγαρία, τηΛιθουανίακαιτηνΟυκρανίαμετο όνομα «Siesta» και πωλείται επίσης στηνΙσλανδία, μετο όνομα «Prins Póló»[1]. Σύμφωνα με τις μετρήσεις που έδειξε ηNielsen, ήταν η κορυφαία σε πωλήσεις ράβδος σοκολάτας εδώ και δεκαετίες στην Ισλανδία και ήταν για πολλά χρόνια μία από τις λίγες διαθέσιμες ράβδους σοκολάτας στη χώρα. Είναι για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα η κορυφαία σε πωλήσεις πολωνική μάρκα γλυκών.
Η Prince Polo δημιουργήθηκε το 1955, κατά τα πρώτα χρόνια της Πολωνικής Λαϊκής Δημοκρατίας, από την Olza S.A. στοΤσέσυν. Είναι μιαγκοφρέταμε επικάλυψη σοκολάτας, με τέσσερα στρώματα βάφλας ενωμένα με τρία στρώματα γέμισης σοκολατένιας γεύσης. Ήταν εύκολα αναγνωρίσιμη από το χρυσαφένιο μεταλλικό περιτύλιγμα.
Η εταιρεία, η οποία ιδρύθηκε το 1920, εξαγοράστηκε από τηνKraft Jacobs Suchardτο 1993[2]. Το 1995 η συσκευασία Prince Polo ανανεώθηκε με νέο λογότυποκαιη ράβδος δεν ήταν πλέον τυλιγμένη σε χαρτί, αλλά σε αεροστεγές πλαστικό. Στη συνέχεια, δημιουργήθηκαν αρκετές νέες ποικιλίες της Prince Polo, ξεκινώντας από τοφουντούκι (orzechowy) το 1996 και αργότερα τησοκολάτα γάλακτος, τηνκαρύδακαιτην Premium (που θεωρείται μιαπιο πολυτελή έκδοση). Προστέθηκε επίσης ένα μεγαλύτερο μέγεθος XXL (52 γρ.).
Το «Prins Póló» είναι ένα ισλανδικό τραγούδι του Sumargleðin, που εκτελείται από τον Magnus "Bjössi Bolla" Ólafsson, όπου αποκαλείται Prins Póló λόγω της αγάπης τουγιατη σοκολατένια ράβδο.