ΗSuzuki V-Strom 650, που επίσημα λέγεται Suzuki DL650, παρουσιάστηκε το 2004 ως μια μεσαίου βάρους μοτοσυκλέτα, τύπου “dual-sport”[1]με τυπική στάση ιππασίας, έγχυση καυσίμουκαι περίβλημα από αλουμίνιο. Γιατην αγορά της Ευρώπης, η DL 650 κατασκευάζεται στο Suzuki's ISO 14001 πιστοποιημένο εργοστάσιο στηνToyokawa, στηνΙαπωνία. Το V-Strom συνδυάζει το V, το οποίο αναφέρεται στη V διάταξη του κινητήρα της μηχανής, μετη γερμανική λέξη Strom, που σημαίνει “ροή” ή “ρεύμα”.[2]
Η V-Strom ως μοτοσυκλέτα προσφέρει πολλές χρήσεις, με προσαρμοστικότητα σε μετακινήσεις, ταξίδια, περιπετειώδεις περιοδείες και, σε μικρότερο βαθμό, off-road οδήγηση.[3][4][5][6]Η μηχανή μπορεί να χαρακτηριστεί ποικιλοτρόπως σαν "Sport Enduro Tourer" [7]και "Street/Adventure, Commuter, Entry-Level". [8]
Το V-Strom έχει εξατάχυτο κιβώτιο ταχυτήτων με ψεκασμό καυσίμου και ελαφρώς επαναρυθμισμένο 645 cc κινητήρα σε σχέση μετη Suzuki SV650, χρησιμοποιώντας δύο-σε-ένα σύστημα εξάτμισης.[9] Μία όρθια, τυπική στάση ιππασίας συμβάλλει στα χαρακτηριστικά χειρισμού της μοτοσυκλέτας.
Οκινητήρας είναι διάταξης 90 μοιρών, υγρόψυκτος, τετράχρονος V-twin, με 81 χιλιοστά (3.19 in) ροπή, τέσσερις βαλβίδες ανά κύλινδρο, καθώς και βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής, καθεμία μετο δικό της εκκεντροφόρο. Η περισσότερο ήπια ρύθμιση του κινητήρα, συγκριτικά μετον κινητήρα SV, ενισχύει την ισχύ μεταξύ των 4.000 και του 6.500 rpm, σε συνδυασμό με μικρές αλλαγές στο φιλτροκούτι καιτην εξάτμιση. Σε σχέση μετο SV, ο στροφαλοφόρος αδράνειας (ως αποτέλεσμα της ορμής) είναι αυξημένος κατά 4% μέσω ενός επανασχεδιασμένου συμπλέκτη εκκίνησης.[10] Επίσης, ο κινητήρας DL650 χρησιμοποιεί ένα πλαστικό εξωτερικό κάλυμμα γιατο συμπλέκτη και ένα καπάκι της καμπάνας για μείωση του βάρους καιτουθορύβου.[10]
Σε αντίθεση μετον κινητήρα SV, ο οποίος χρησιμοποιεί χιτώνια κυλίνδρων από χυτοσίδηρο, η DL650 χρησιμοποιεί την τεχνολογία SCEM της Suzuki (Suzuki Composite Electro-χημικών υλικών) με επιχρυσωμένους κυλίνδρους, με προσθήκες νικελίου, φωσφόρουκαιπυριτίου, επιστρωμένο από καρβίδιο για μειωμένο βάρος και βελτιωμένη μεταφορά θερμότητας, επιτρέποντας έτσι την αυστηρότερη καιπιο αποτελεσματική “εμβόλου-προς-κύλινδρο” κάθαρση,[10] παρόμοια με μία επικάλυψη Nikasil.
Η ηλεκτρονική ενίσχυση της εκκίνησης του κινητήρα DL650, ελέγχει το γκάζι και χρησιμοποιεί το AFIS της Suzuki (Auto Fast Idle System), εξαλείφοντας έτσι τον γρήγορο έλεγχο του ρελαντί. Η ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου κινητήρα (ECM) έχει πληροφορίες γιατον κινητήρα, όπως τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού, μέσω ενός 16-bit κεντρικής μονάδας επεξεργασίας (CPU), ελέγχοντας έτσι τα δύο σώματα ψεκασμού του συστήματος καυσίμου.
Το DL650 χρησιμοποιεί Suzuki Dual Throttle Valve (SDTV) έγχυσης καυσίμου και εξατμίσεις μέσω ενός συστήματος δύο-σε-ένα εξάτμιση με καταλύτη στο σιγαστήρα. Ευρωπαϊκά μοντέλα πληρούν τις προδιαγραφές εκπομπών Euro 3. Στις ΗΠΑ, το "ζευγάρι" σύστημα έγχυσης αέρα μειώνει τις εκπομπές CO και HC.
Ένα σκληρό, με δύο δοκούς αλουμινένιο πλαίσιο και ψαλίδι φιλοξενεί ένα πίσω αμορτισέρ Showa με υδραυλική ρύθμιση προφόρτισης. Τα εμπρόσθια αμορτισέρ Showa-rod είναι με ρυθμιζόμενη προφόρτιση. Το DL650 έχει μια 19-ιντσών μπροστινό τροχό και ένα 17-ιντσών τροχό πίσω.
Το ταμπλό οργάνων της μοτοσικλέτας περιλαμβάνει ένα συμπαγές αναλογικό step-motor (βηματικό κινητήρα) ταχύμετρο και στροφόμετρο (καιοι δύο με φωτισμό LED) καιμια ψηφιακή μονάδα LCDμε οδόμετρο, μετρητή ταξιδίου, μετρητή θερμοκρασίας ψυκτικού, δείκτη καυσίμου, LED γιατη νεκρά, ψηφιακό ρολόι, τα φλας καιτη μεγάλη σκάλα φώτων καιμια λυχνία πίεσηςτου λαδιού.
Ένα ρυθμιζόμενο παρμπρίζ επιτρέπει την κίνηση των 50 mm (2 ίντσες). Ένα μικρό διαμέρισμα κάτω από τη σέλα, κατάλληλο για μικρά εργαλεία, γάντια, ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη, μπορεί να προσεγγιστεί από την αφαίρεση του καθίσματος, μεμια κλειδαριά που βρίσκεται στο πίσω μέρος της μοτοσικλέτας, ακριβώς κάτω από το ενσωματωμένο στο ράφι.
Το V-Strom 650 χαρακτηρίστηκε μία από τις "δέκα καλύτερες" μοτοσυκλέτες κάτω των 10.000$ από το περιοδικό Μοτοσικλετιστής (USA), Οκτώβριος 2007, κερδίζοντας, μεταξύ πολλών άλλων, το V-Strom 1000. Σε ένα άρθρο του Σεπτέμβρη του 2006, το περιοδικό Cycle World έγραψε: το DL650 μπορεί να είναι ηπιο συγκλονιστικά αρμόδια μηχανή στον κόσμο σήμερα! Ένα άρθρο του 2004 από το MotorcycleUSA.com είπε ότι "[11]ήταν δύσκολο να φανταστεί κανείς ένα άλλο μηχάνημα με τέτοια ανταγωνιστική σχέση ευελιξίας ανά δολάριο".[7] Δύο φορές διαδοχικά, η DL650 έχει κατακτήσει τον τίτλο "Alpenkonig", κερδίζοντας τις δοκιμές πολλαπλών μοτοσυκλετών το 2005 και το 2006 του γερμανικού περιοδικού Motorrad.[8]
Κατά τηνεκτόξευσητου DL650, ένας διάσημος δημοσιογράφος Kevin Ash είπε: «λαμβάνοντας πάντα υπόψην μας την τιμή, την άνεση, το φάσμα των καυσίμων καιτη γενική ικανότητα, θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι ήταν η μοτοσικλέτα του έτους",[12] προσθέτοντας, "υπάρχει κάτι ειλικρινές και σταθερό γιατη V-Strom"[12].Το 2005, όντας καθημερινός αναβάτης του DL650, ο Ash το αποκάλεσε το «καλύτερο διτροχο που μπορείτε να αγοράσετε".[13]Ο Ash σημειώνει την άνεση της μοτοσυκλέτας, την κλίμακα καυσίμου, τον κινητήρα καιτο χειρισμό, τα φρένα τουκαιη αντοχή τουστη διάβρωση.[13]Στη συνέχεια, περιγράφει περαιτέρω το όχημα ως ίσως το απόλυτο για όλες τις συνθήκες όχημα. Κατά την έναρξη του αναθεωρημένου μοντέλου του 2012, ο Ash σημειώνει ότι η προηγούμενη γενιά, η οποία θα μπορούσε να είναι πολύ ευάλωτη στη διάβρωση, είχε «μείνει πίσω, ειδικά από την άμεση ανταγωνίστριά της, την Kawasaki Versys"[14]. Μετά την κυκλοφορία του μοντέλου του 2012, ο Ash τοποθετεί το VSTROM μπροστά από τις Versys.[14]
↑«Road Test: Suzuki DL650 V-Strom». The Independent, Tim Luckhurst 21 June 2005. Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 9 Αυγούστου 2011. Ανακτήθηκε στις 24 Ιουνίου 2013. Suzuki try to encapsulate its potential by summarising it as a "middleweight sport enduro tourer." A better way of putting it is that this is a motorcycle you could ride to work in heavy traffic throughout the year and then take on a long touring holiday around Europe. Having arrived at your campsite in the Pyrenees you could then strip away the luggage and belt out for a few hours' jousting with sports bikes on hairpin bends.
↑«the ugly sister». Motorbikestoday.com,. It would be ideal as a first bigger bike for a large person, as a commuter or even as a tourer
↑«2010 Suzuki V-Strom 650/ABS Review». Topspeed.com, 05.27.2010, Maxx Biker. the bike was created to satisfy as many riding demands as possible and implicit address to a very large category of riders.
↑«2010 Suzuki V-Strom 650/ABS Review». MotorcycleUSA.com,. Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 21 Μαρτίου 2015. Ανακτήθηκε στις 24 Ιουνίου 2013. The Suzuki V-Strom is (a) jack of all trades motorcycle. Although categorized as a sport enduro touring model, the V-Strom is adept at a wide range of operating environments including: urban, canyon, highway, and light off-road motorcycle riding.