Japan at the 2020 Summer Olympics
Japan at the 2020 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | JPN |
NOC | Japanese Olympic Committee |
Website | www |
in Tokyo, Japan July 23 – August 8, 2021 | |
Competitors | 556 (295 men and 261 women) in 37 sports |
Flag bearers (opening) | Rui Hachimura Yui Susaki |
Flag bearer (closing) | Ryo Kiyuna |
Medals Ranked 3rd |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Japan was the host nation of the 2020 Summer Olympics in Tokyo, originally scheduled to take place from 24 July to 9 August 2020 but postponed to 23 July to 8 August 2021 because of the COVID-19 pandemic.[1] Since the nation's official debut in 1912, Japanese athletes have appeared at every Summer Olympic Games in the modern era, except for the 1948 Summer Olympics in London, to which they were not invited due to the nation's role in World War II, and the 1980 Summer Olympics in Moscow, as part of the United States-led boycott. The opening ceremony flag-bearers for Japan are basketball player Rui Hachimura and wrestler Yui Susaki.[2] Karateka Ryo Kiyuna is the flag-bearer for the closing ceremony.[3]
Japan finished the Games with 58 total medals, 27 being gold, an impressive improvement of the country's previous record performances from the 1964 Olympics (also held in Tokyo) and 2004 Olympics. This placed them third overall by gold first ranking (for the third time after 1964 and 1968) behind the United States and China. By total medals, they also fell behind the Russian Olympic Committee and the United Kingdom. It was the most successful Summer Olympics in Japan's history.
Medalists
[edit]The following Japanese competitors won medals at the Games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.
Competitors
[edit]The following is the list of number of competitors in the Games. Note that reserves in field hockey, football, and handball are not counted:
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 3 | 3 | 6 |
Artistic swimming | — | 9 | 9 |
Athletics | 41 | 9 | 50 |
Badminton | 6 | 7 | 13 |
Baseball | 24 | — | 24 |
Basketball | 12 | 16 | 28 |
Boxing | 4 | 2 | 6 |
Canoeing | 7 | 5 | 12 |
Cycling | 6 | 7 | 13 |
Diving | 4 | 4 | 8 |
Equestrian | 9 | 0 | 9 |
Fencing | 12 | 9 | 21 |
Field hockey | 16 | 16 | 32 |
Football | 18 | 18 | 36 |
Golf | 2 | 2 | 4 |
Gymnastics | 5 | 12 | 17 |
Handball | 14 | 14 | 28 |
Judo | 7 | 7 | 14 |
Karate | 4 | 4 | 8 |
Modern pentathlon | 1 | 2 | 3 |
Rugby sevens | 12 | 12 | 24 |
Sailing | 8 | 7 | 15 |
Shooting | 6 | 6 | 12 |
Skateboarding | 4 | 6 | 10 |
Softball | — | 15 | 15 |
Sport climbing | 2 | 2 | 4 |
Surfing | 2 | 2 | 4 |
Swimming | 18 | 17 | 35 |
Table tennis | 3 | 3 | 6 |
Taekwondo | 2 | 2 | 4 |
Tennis | 4 | 5 | 9 |
Triathlon | 2 | 2 | 4 |
Volleyball | 14 | 14 | 28 |
Water polo | 13 | 13 | 26 |
Weightlifting | 4 | 3 | 7 |
Wrestling | 6 | 6 | 12 |
Total | 295 | 261 | 556 |
Archery
[edit]Japan fielded six archers (three men and three women) at the Games, as the host nation is automatically entitled to use the men's and women's team quota places.[4]
The host nation's archery team was officially announced on March 21, 2021, with London 2012 silver medalist Takaharu Furukawa slated to shoot at his fifth consecutive Olympics.[5][6]
- Men
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Takaharu Furukawa | Individual | 649 | 46 | Álvarez (MEX) W 7–3 |
Broeksma (NED) W 6–5 |
Das (IND) W 3–1 |
Lia Jl (CHN) W 4–0 |
Gazoz (TUR) L 1–4 |
Tang C-c (TPE) W 4–1 |
|
Yuki Kawata | 661 | 22 | de Smedt (BEL) L 2–6 |
Did not advance | ||||||
Hiroki Muto | 678 | 5 | Shanny (ISR) L 3–7 |
Did not advance | ||||||
Takaharu Furukawa Yuki Kawata Hiroki Muto |
Team | 1988 | 4 | — | Bye | United States (USA) W 5–1 |
South Korea (KOR) L 4–5 |
Netherlands (NED) W 5–4 |
- Women
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Ren Hayakawa | Individual | 653 | 16 | Đỗ (VIE) W 6–5 |
Kaufhold (USA) W 6–2 |
An S (KOR) L 4–6 |
Did not advance | |||
Miki Nakamura | 639 | 31 | Horáčková (CZE) W 6–2 |
Jang M-h (KOR) W 6–2 |
Wu Jx (CHN) L 1–7 |
Did not advance | ||||
Azusa Yamauchi | 665 | 7 | Bishindeeg (MGL) W 6–2 |
Marusava (BLR) L 0–6 |
Did not advance | |||||
Ren Hayakawa Miki Nakamura Azusa Yamauchi |
Team | 1957 | 4 | — | Bye | Belarus (BLR) L 3–5 |
Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Ranking round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Hiroki Muto Azusa Yamauchi |
Team | 1343 | 3 | France (FRA) L 3–5 |
Did not advance |
Artistic swimming
[edit]Japan as the host nation, entered a squad of eight artistic swimmers to compete in the women's duet and team event.
Athlete | Event | Technical routine | Free routine (preliminary) | Free routine (final) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Total (technical + free) | Rank | Points | Total (technical + free) | Rank | ||
Yukiko Inui Megumu Yoshida |
Duet | 93.3499 | 4 | 93.9333 | 187.2832 | 4 Q | 94.4667 | 187.8166 | 4 |
Juka Fukumura Yukiko Inui Moeka Kijima Okina Kyogoku Mayu Tsukamoto Mashiro Yasunaga Akane Yanagisawa Megumu Yoshida |
Team | 93.3773 | 4 | — | 94.9333 | 188.3106 | 4 |
Athletics (track and field)
[edit]Japanese athletes further achieved the entry standards, either by qualifying time or by world ranking, in the following track and field events (up to a maximum of 3 athletes in each event):[7][8] The team will be selected based on the results of the 2020 Japan Championships and once an athlete wins a medal in race walking and marathon, or attains the top eight position in track and field at the 2019 IAAF World Championships in Doha, Qatar.
Four marathon runners (two per gender) were the first set of Japanese track and field athletes being selected for the Games, with a top-two finish of their respective races at the Grand Championship in Tokyo on September 15, 2019.[9][10] By winning the gold medals at the World Championships, race walkers Toshikazu Yamanishi and London 2012 Olympian Yusuke Suzuki were officially added to the track and field roster.[11][12] Suguru Osako and Mao Ichiyama completed the nation's marathon team lineup at the Nagoya and Lake Biwa Marathon on March 8, 2020.[13]
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Track & road events
- Men
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Yuki Koike | 100 m | Bye | 10.22 | 4 | Did not advance | ||||
Shuhei Tada | Bye | 10.22 | 6 | Did not advance | |||||
Ryota Yamagata | Bye | 10.15 | 4 | Did not advance | |||||
Abdul Hakim Sani Brown | 200 m | 21.41 | 6 | — | Did not advance | ||||
Shota Iizuka | 21.02 | 6 | Did not advance | ||||||
Jun Yamashita | 20.78 | 5 | Did not advance | ||||||
Julian Walsh | 400 m | 46.57 | 6 | — | Did not advance | ||||
Yuta Bando | 5000 m | 14:05.80 | 17 | — | Did not advance | ||||
Hiroki Matsueda | 14:15.54 | 18 | Did not advance | ||||||
Akira Aizawa | 10000 m | — | 28:18.37 | 17 | |||||
Tatsuhiko Ito | 29:01.31 | 22 | |||||||
Shunsuke Izumiya | 110 m hurdles | 13.28 | 2 Q | — | 13.35 | 3 | Did not advance | ||
Taio Kanai | 13.41 | 3 Q | 26.11 | 8 | Did not advance | ||||
Shunya Takayama | 13.98 | 6 | Did not advance | ||||||
Takatoshi Abe | 400 m hurdles | 49.98 | 6 | — | Did not advance | ||||
Kazuki Kurokawa | 50.30 | 6 | Did not advance | ||||||
Hiromu Yamauchi | 49.21 | 3 Q | 49.35 | 6 | Did not advance | ||||
Ryoma Aoki | 3000 m steeplechase | 8:24.82 | 9 | — | Did not advance | ||||
Ryuji Miura | 8:09.92 | 2 Q | 8:16.90 | 7 | |||||
Kosei Yamaguchi | 8:31.27 | 12 | Did not advance | ||||||
Bruno Dede* Yoshihide Kiryu Yuki Koike Shuhei Tada Ryota Yamagata |
4 × 100 m relay | 38.16 | 3 Q | — | DNF | ||||
Rikuya Itō Kaito Kawabata Kentarō Satō Aoto Suzuki Julian Walsh* |
4 × 400 m relay | 3:00.76 | 5 | — | Did not advance | ||||
Yuma Hattori | Marathon | — | 2:30:08 | 73 | |||||
Shogo Nakamura | 2:22:23 | 62 | |||||||
Suguru Osako | 2:10:41 | 6 | |||||||
Koki Ikeda | 20 km walk | — | 1:12:14 | ||||||
Eiki Takahashi | 1:27:29 | 32 | |||||||
Toshikazu Yamanishi | 1:12:28 | ||||||||
Hayato Katsuki | 50 km walk | — | 4:06:32 | 30 | |||||
Masatora Kawano | 3:51:56 | 6 | |||||||
Satoshi Maruo | 4:06:44 | 32 |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||||
Ran Urabe | 1500 m | 4:07.90 | 9 | Did not advance | |||||
Nozomi Tanaka | 4:02.33 NR | 4 Q | 3:59.19 NR | 5 Q | 3:59.95 | 8 | |||
Kaede Hagitani | 5000 m | 15:04.95 | 12 | — | Did not advance | ||||
Ririka Hironaka | 14:55.87 | 9 q | 14:52.84 NR | 9 | |||||
Nozomi Tanaka | 14:59.93 | =6 | Did not advance | ||||||
Yuka Ando | 10000 m | — | 32:40.77 | 23 | |||||
Ririka Hironaka | 31:00.71 PB | 7 | |||||||
Hitomi Niiya | 32:23.87 SB | 22 | |||||||
Masumi Aoki | 100 m hurdles | 13.59 | 7 | Did not advance | |||||
Ayako Kimura | 13.25 | 7 | Did not advance | ||||||
Asuka Terada | 12.95 | 5 q | 13.06 | 6 | Did not advance | ||||
Yuno Yamanaka | 3000 m steeplechase | 9:43.83 | 10 | — | Did not advance | ||||
Hanae Aoyama Yu Ishikawa* Mei Kodama Remi Tsuruta Ami Saitō |
4 × 100 m relay | 43.44 | 7 | — | Did not advance | ||||
Mao Ichiyama | Marathon | — | 2:30:13 | 8 | |||||
Honami Maeda | 2:35:28 | 33 | |||||||
Ayuko Suzuki | 2:33:14 | 19 | |||||||
Nanako Fujii | 20 km walk | — | 1:31:55 | 13 | |||||
Kumiko Okada | 1:31:57 | 15 |
- Field events
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Yuki Hashioka | Long jump | 8.17 | 3 Q | 8.10 | 6 |
Shotaro Shiroyama | 7.70 | 23 | Did not advance | ||
Hibiki Tsuha | 7.61 | 26 | Did not advance | ||
Takashi Eto | High jump | 2.21 | =17 | Did not advance | |
Naoto Tobe | 2.28 | =4 q | 2.24 | 13 | |
Masaki Ejima | Pole vault | 5.30 | =25 | Did not advance | |
Seito Yamamoto | 5.30 | =25 | Did not advance | ||
Takuto Kominami | Javelin throw | 78.39 | 19 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Haruka Kitaguchi | Javelin throw | 62.06 | 6 q | 55.42 | 12 |
Badminton
[edit]Japan as the host nation, entered thirteen badminton players for each of the following events into the Olympic tournament based on the BWF Race to Tokyo Rankings. The team was announced by the Nippon Badminton Association on 18 June 2021.[14]
- Men
Athlete | Event | Group stage | Elimination | Quarter-finals | Semi-finals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Kento Momota | Singles | Lam (USA) W (21–12, 21–9) |
Heo K-h (KOR) L (15–21, 19–21) |
— | 2 | Did not advance | ||||
Kanta Tsuneyama | Paul (MRI) W (21–8, 21–6) |
Coelho (BRA) W (21–14, 21–8) |
— | 1 Q | Ginting (INA) L (18–21, 14–21) |
Did not advance | ||||
Hiroyuki Endo Yuta Watanabe |
Doubles | Olofua / Opeyori (NGR) W (21–2, 21–7) |
Ivanov / Sozonov (ROC) W (21–19, 21–19) |
Astrup / Rasmussen (DEN) W (21–14, 21–12) |
1 Q | — | Lee Y / Wang C-l (TPE) L (16–21, 19–21) |
Did not advance | ||
Takeshi Kamura Keigo Sonoda |
Lamsfuß / Seidel (GER) W (21–13, 21–8) |
P Chew / R Chew (USA) W (21–11, 21–3) |
Li Jh / Liu Yc (CHN) L (14–21, 16–21) |
2 Q | — | Ahsan / Setiawan (INA) L (14–21, 21–16, 9–21) |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Group stage | Elimination | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Akane Yamaguchi | Singles | Shahzad (PAK) W (21–3, 21–8) |
Gilmour (GBR) W (21–9, 21–18) |
— | 1 Q | Kim G-e (KOR) W (21–17, 21–18) |
Sindhu (IND) L (13–21, 20–22) |
Did not advance | ||
Nozomi Okuhara | Li (GER) W (21–17, 21–4) |
Kosetskaya (ROC) W (21–6, 21–16) |
— | 1 Q | Li (CAN) W (21–9, 21–7) |
He Bj (CHN) L (21–13, 13–21, 14–21) |
Did not advance | |||
Yuki Fukushima Sayaka Hirota |
Doubles | Birch / Smith (GBR) W (21–13, 21–14) |
Chow M K / Lee M Y (MAS) W (17–21, 21–15, 21–8) |
Polii / Rahayu (INA) L (22–24, 21–13, 8–21) |
2 Q | — | Chen Qc / Jia Yf (CHN) L (21–18, 10–21, 10–21) |
Did not advance | ||
Mayu Matsumoto Wakana Nagahara |
Hany / Hosny (EGY) W (21–7, 21–3) |
Honderich / Tsai (CAN) W (14–21, 21–19, 21–18) |
Piek / Seinen (NED) W (24–22, 21–15) |
1 Q | — | Kim S-y / Kong H-y (KOR) L (14–21, 21–14, 26–28) |
Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank= | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Yuta Watanabe Arisa Higashino |
Doubles | Christiansen / Bøje (DEN) W (20–22, 21–11, 21–15) |
Leung / Somerville (AUS) W (21–7, 21–15) |
Jordan / Oktavianti (INA) W (21–13, 21–10) |
1 Q | Puavaranukroh / Taerattanachai (THA) W (15–21, 21–16, 21–14) |
Wang / Huang (CHN) L (23–21, 15–21, 14–21) |
Tang C M / Tse Y S (HKG) W (21–17, 23–21) |
Baseball
[edit]Japan national baseball team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The final roster was announced on 16 June 2021.[15][16]
Baseball at the 2020 Summer Olympics – Japan roster | ||||
---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||
Pitchers
|
Catchers
Infielders
Outfielders
|
Manager Coaches
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | RD | PCT | GB | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan (H) | 2 | 2 | 0 | 11 | 7 | +4 | 1.000 | — | Round 2 |
2 | Dominican Republic | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | .500 | 1 | Round 1 game #2 |
3 | Mexico | 2 | 0 | 2 | 4 | 8 | −4 | .000 | 2 | Round 1 game #1 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dominican Republic | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 8 | 0 | |||||||||||||||||||||
Japan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | 0 | |||||||||||||||||||||
WP: Ryoji Kuribayashi (1–0) LP: Jairo Asencio (0–1) Boxscore |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japan | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 | 10 | 0 | |||||||||||||||||||||
Mexico | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 7 | 2 | |||||||||||||||||||||
WP: Masato Morishita (1–0) LP: Juan Pablo Oramas (0–1) Sv: Ryoji Kuribayashi (1) Home runs: JPN: Tetsuto Yamada (1), Hayato Sakamoto (1) MEX: Joey Meneses (1) Boxscore |
- Round 2
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | R | H | E | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 12 | 2 | ||||||||||||||||||||
Japan (10) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | 12 | 0 | ||||||||||||||||||||
WP: Ryoji Kuribayashi (2–0) LP: Edwin Jackson (0–1) Home runs: USA: Triston Casas (2) JPN: Seiya Suzuki (1) Boxscore |
- Semifinal
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 | 1 | |||||||||||||||||||||
Japan | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 5 | 9 | 1 | |||||||||||||||||||||
WP: Hiromi Itoh (1–0) LP: Go Woo-suk (0–1) Sv: Ryoji Kuribayashi (2) Boxscore |
- Gold medal game
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | |||||||||||||||||||||
Japan | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 | 8 | 0 | |||||||||||||||||||||
WP: Masato Morishita (2–0) LP: Nick Martinez (1–1) Sv: Ryoji Kuribayashi (3) Home runs: USA: None JPN: Munetaka Murakami (1) Boxscore |
Basketball
[edit]Indoor
[edit]Men's tournament
[edit]Japan men's basketball team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The roster was announced on 5 July 2021.[17]
Japan national basketball team roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 3 | 3 | 0 | 329 | 268 | +61 | 6 | Quarterfinals |
2 | Spain | 3 | 2 | 1 | 256 | 243 | +13 | 5 | |
3 | Argentina | 3 | 1 | 2 | 268 | 276 | −8 | 4 | |
4 | Japan (H) | 3 | 0 | 3 | 235 | 301 | −66 | 3 |
Rules for classification: 1) classification points; 2) head-to-head results; 3) head-to-head game points difference; 4) head-to-head number of game points scored.
(H) Hosts
Japan | 77–88 | Spain |
Scoring by quarter: 14–18, 14–30, 28–21, 21–19 | ||
Pts: Hachimura 20 Rebs: Watanabe 8 Asts: Baba, Tanaka 5 |
Pts: Rubio 20 Rebs: Claver 9 Asts: Rubio 9 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Mārtiņš Kozlovskis (LAT), Rabah Noujaim (LIB) |
Slovenia | 116–81 | Japan |
Scoring by quarter: 29–23, 24–18, 27–23, 36–17 | ||
Pts: Dončić 25 Rebs: Tobey 11 Asts: Dončić 7 |
Pts: Hachimura 34 Rebs: Hachimura, Watanabe 7 Asts: Hachimura, Tanaka 3 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Michael Weiland (CAN), Ferdinand Pascual (PHI) |
Argentina | 97–77 | Japan |
Scoring by quarter: 26–16, 20–22, 19–15, 32–24 | ||
Pts: Scola 23 Rebs: Scola 10 Asts: Campazzo 11 |
Pts: Baba 18 Rebs: Hachimura 11 Asts: three players 3 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Roberto Vázquez (PUR), Mārtiņš Kozlovskis (LAT), Michael Weiland (CAN) |
Women's tournament
[edit]Japan women's basketball team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The roster was announced on 1 July 2021.[19]
Japan women's national basketball team – 2020 Summer Olympics roster | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 3 | 3 | 0 | 260 | 223 | +37 | 6 | Quarterfinals |
2 | Japan (H) | 3 | 2 | 1 | 245 | 239 | +6 | 5 | |
3 | France | 3 | 1 | 2 | 239 | 229 | +10 | 4 | |
4 | Nigeria | 3 | 0 | 3 | 217 | 270 | −53 | 3 |
Rules for classification: 1) classification points; 2) head-to-head results; 3) head-to-head game points difference; 4) head-to-head number of game points scored.
(H) Hosts
Japan | 74–70 | France |
Scoring by quarter: 13–17, 21–19, 18–13, 22–21 | ||
Pts: Hayashi 12 Rebs: Akaho 9 Asts: Machida 11 |
Pts: Gruda 18 Rebs: Gruda 9 Asts: Johannès 4 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Maripier Malo (CAN), James Boyer ( |
United States | 86–69 | Japan |
Scoring by quarter: 28–30, 21–10, 16–13, 21–16 | ||
Pts: Wilson 20 Rebs: Stewart 13 Asts: Bird, Stewart 6 |
Pts: Takada 15 Rebs: Akaho 8 Asts: Machida 11 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Yener Yılmaz (TUR), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Gizella Györgyi (NOR) |
Nigeria | 83–102 | Japan |
Scoring by quarter: 22–30, 16–21, 19–33, 26–18 | ||
Pts: Macaulay 18 Rebs: Chidom, Elonu 7 Asts: Nyingifa 8 |
Pts: Hayashi 23 Rebs: Akaho 7 Asts: Machida 15 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Juan Fernández (ARG), Andreia Silva (BRA), Yevgeniy Mikheyev (KAZ) |
- Quarterfinal
Japan | 86–85 | Belgium |
Scoring by quarter: 19–16, 22–26, 20–26, 25–17 | ||
Pts: Miyazawa 21 Rebs: Akaho 7 Asts: Machida 14 |
Pts: Meesseman 25 Rebs: Meesseman 11 Asts: Allemand 8 |
- Semifinal
Japan | 87–71 | France |
Scoring by quarter: 14–22, 27–12, 27–16, 19–21 | ||
Pts: Akaho 17 Rebs: Akaho, Miyazawa 7 Asts: Machida 18 |
Pts: Gruda 18 Rebs: Williams 8 Asts: Williams 7 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Maripier Malo (CAN), Luis Castillo (ESP), Yevgeniy Mikheyev (KAZ) |
- Final
United States | 90–75 | Japan |
Scoring by quarter: 23–14, 27–25, 25–17, 15–19 | ||
Pts: Griner 30 Rebs: Stewart 14 Asts: Taurasi 8 |
Pts: Takada 17 Rebs: Okoye 8 Asts: Machida 6 |
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Andreia Silva (BRA), Maripier Malo (CAN) |
3×3 basketball
[edit]- Summary
Team | Event | Group stage | Quarter-finals | Semi-finals | GM / BM | Rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Japan men's 3×3 | Men's 3×3 tournament | Poland L 19–20 |
Belgium W 18–16 |
Netherlands L 20–21 |
Latvia L 18–21 |
Serbia L 11–21 |
ROC L 16–19 |
China W 21–16 |
6 | Latvia L 18–21 |
Did not advance | 6 | |
Japan women's 3×3 | Women's 3×3 tournament | ROC L18–21 |
Romania W 20–8 |
Mongolia W 19–10 |
France W 19–15 |
China L 12–15 |
Italy W 22–10 |
United States W 20–18 |
4 | France L 14–16 |
Did not advance | 5 |
Men's tournament
[edit]Japan men's basketball 3x3 team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The players were announced on 3 July 2021.[21]
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia | 7 | 7 | 0 | 138 | 91 | +47 | Semifinals |
2 | Belgium | 7 | 4[a] | 3 | 126 | 127 | −1 | |
3 | Latvia | 7 | 4[a] | 3 | 133 | 129 | +4 | Quarterfinals |
4 | Netherlands | 7 | 4[a] | 3 | 132 | 129 | +3 | |
5 | ROC | 7 | 3 | 4 | 116 | 125 | −9 | |
6 | Japan (H) | 7 | 2[b] | 5 | 123 | 134 | −11 | |
7 | Poland | 7 | 2[b] | 5 | 120 | 130 | −10 | |
8 | China | 7 | 2[b] | 5 | 119 | 142 | −23 |
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Hosts
Notes:
- Quarter-finals
Women's tournament
[edit]Japan women's national 3x3 team qualified for the Olympics by securing a top three finish at the 2021 Olympic Qualifying Tournament.[22]
- Team roster
The players were announced on 3 July 2021.[21]
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 7 | 6 | 1 | 136 | 98 | +38 | Semifinals |
2 | ROC | 7 | 5[a] | 2 | 129 | 90 | +39 | |
3 | China | 7 | 5[a] | 2 | 127 | 97 | +30 | Quarterfinals |
4 | Japan (H) | 7 | 5[a] | 2 | 130 | 97 | +33 | |
5 | France | 7 | 4 | 3 | 118 | 116 | +2 | |
6 | Italy | 7 | 2 | 5 | 98 | 125 | −27 | |
7 | Romania | 7 | 1 | 6 | 89 | 142 | −53 | |
8 | Mongolia | 7 | 0 | 7 | 79 | 141 | −62 |
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Hosts
Notes:
- Quarterfinal
Boxing
[edit]Japan entered six boxers (four men and two women) into the Olympic tournament. Sewon Okazawa (men's welterweight), 2018 world bronze medalist Tsukimi Namiki (women's flyweight), and Sena Irie (women's featherweight) secured the spots on the host nation's squad in their respective weight divisions, either by advancing to the semifinal match or by scoring a box-off triumph, at the 2020 Asia & Oceania Qualification Tournament in Amman, Jordan.[23][24] Three more boxers were officially selected by the Japanese Olympic Committee and the Japanese Boxing Federation to take up the host nation places for the Games, including Rio 2016 Olympian Daisuke Narimatsu in the men's lightweight division.[25]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Ryomei Tanaka | Men's flyweight | Finol (VEN) W 5–0 |
Hu Jg (CHN) W 3–1 |
Martinez (COL) W 4–1 |
Paalam (PHI) L 0–5 |
Did not advance | |
Daisuke Narimatsu | Men's lightweight | Pezo (PER) W 5–0 |
Safiullin (KAZ) L WO |
Did not advance | |||
Sewon Okazawa | Men's welterweight | Yadav (IND) W 5–0 |
Iglesias (CUB) L 2–3 |
Did not advance | |||
Yuito Moriwaki | Men's middleweight | Mousavi (IRI) W 3–2 |
Khyzhniak (UKR) L 0–5 |
Did not advance | |||
Tsukimi Namiki | Women's flyweight | Nanziri (UGA) W 5–0 |
Sousa (BRA) W 5–0 |
Valencia (COL) W 5–0 |
Krasteva (BUL) L 0–5 |
Did not advance | |
Sena Irie | Women's featherweight | Solorzano (ESA) W 5–0 |
Hlimi (TUN) W 5–0 |
Nechita (ROU) W 3–2 |
Artingstall (GBR) W 3–2 |
Petecio (PHI) W 5–0 |
Canoeing
[edit]Slalom
[edit]Being the host nation, Japan has been awarded one boat each in all four classes. On October 20, 2019, the slalom canoeists were officially selected to the host nation's roster at the conclusion of the NHK Slalom International Cup, with Rio 2016 bronze medalist Takuya Haneda remarkably going to his fourth straight Olympics.[26][27]
Athlete | Event | Preliminary | Semifinals | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Best | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Takuya Haneda | Men's C-1 | 106.57 | 11 | 105.15 | 11 | 105.15 | 13 Q | 107.82 | 10 Q | 109.30 | 10 |
Kazuya Adachi | Men's K-1 | 97.72 | 14 | 92.09 | 6 | 92.09 | 6 Q | 101.60 | 16 | Did not advance | |
Ayano Sato | Women's C-1 | 161.77 | 21 | 151.03 | 19 | 151.03 | 20 | Did not advance | |||
Aki Yazawa | Women's K-1 | 129.87 | 21 | 127.91 | 21 | 127.91 | 22 Q | 124.73 | 19 | Did not advance |
Sprint
[edit]Being the host nation, Japan has been awarded a minimum of three boats, with one each in the men's C-1 1000 m, women's C-1 200 m, and women's K-1 500 m. The men's K-4 500 m boat was added to the team roster with a top-ten finish at the 2019 ICF Canoe Sprint World Championships in Szeged, Hungary and the women's K-1 200 m with the fastest finish vying for qualification at the 2021 Asian Championships in Pattaya, Thailand.[28][29] With the cancellation of the 2021 Pan American Championships and the lack of eligible competitors available from the Americas in the canoe sprint regatta, the women's C-2 500 m crew accepted a spare berth from the International Canoe Federation for the Japanese team.[30]
Athlete | Event | Heats | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Takanori Tōme | Men's C-1 1000 m | 4:37.208 | 7 QF | 4:38.546 | 6 | Did not advance | |||
Hiroki Fujishima Yūsuke Miyata Momotaro Matsushita Keiji Mizumoto |
Men's K-4 500 m | 1:32.295 | 6 QF | 1:28.211 | 7 | Did not advance | |||
Teruko Kiriake Manaka Kubota |
Women's C-2 500 m | 2:16.791 | 7 QF | 2:08.849 | 5 FB | Bye | 2:06.196 | 14 | |
Yuka Ono | Women's K-1 200 m | 45.251 | 7 QF | 45.610 | 7 | Did not advance |
Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)
Cycling
[edit]Road
[edit]Japan entered a squad of four riders (two per gender) to compete in their respective Olympic road races. Two of them filled out the places reserved for the host nation, while the remaining male and female rider earned a slot each by finishing in the top 50 (for men) and top 22 (for women) in the UCI World Ranking.[31]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Yukiya Arashiro | Men's road race | 6:15:38 | 35 |
Nariyuki Masuda | 6:25:16 | 84 | |
Hiromi Kaneko | Women's road race | 4:01:08 | 43 |
Eri Yonamine | Women's road race | 3:55:13 | 21 |
Women's time trial | 34:34.97 | 22 |
Track
[edit]Following the completion of the 2020 UCI Track Cycling World Championships, Japanese riders accumulated spots for both men and women in the sprint, keirin, and omnium, as well as the women's madison, based on their country's results in the final UCI Olympic rankings.
Topping the podium in the women's omnium at the 2020 Worlds, Yumi Kajihara became the first Japanese rider to guarantee a spot on the host nation's track cycling team for the Games.[32] Five more members on the squad were named on June 4, 2020, with sprint riders Yudai Nitta (London 2012) and Yuta Wakimoto (Rio 2016) booking their spots for the second Olympics.[33]
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | Round 1 | Repechage 1 | Round 2 | Repechage 2 | Round 3 | Repechage 3 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | ||
Yudai Nitta | Men's sprint | 9.728 74.013 |
26 | Did not advance | |||||||||
Yuta Wakimoto | 9.518 75.646 |
9 Q | Quintero (COL) W 9.997 72.022 |
Bye | Kenny (GBR) L |
Bötticher (GER) W 10.323 69.747 |
Paul (TTO) L |
Kenny (GBR) Awang (MAS) L |
Did not advance | ||||
Yuka Kobayashi | Women's sprint | 10.711 67.221 |
17 Q | Marchant (GBR) L |
Krupeckaitė (LTU) Marozaitė (LTU) W 11.335 63.520 |
Gros (FRA) L |
Voynova (ROC) L |
Did not advance |
- Keirin
Athlete | Event | Round 1 | Repechage | Quarterfinals | Semifinals | Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Yudai Nitta | Men's keirin | 1 QF | Bye | 6 | Did not advance | |
Yuta Wakimoto | 1 QF | Bye | 1 SF | 5 FB | 7 | |
Yuka Kobayashi | Women's keirin | 2 QF | Bye | 6 | Did not advance |
- Omnium
Athlete | Event | Scratch race | Tempo race | Elimination race | Points race | Total points | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | ||||
Eiya Hashimoto | Men's omnium | 8 | 26 | 16 | 10 | 12 | 18 | 15 | 0 | 54 | 15 |
Yumi Kajihara | Women's omnium | 2 | 38 | 5 | 32 | 2 | 38 | 11 | 2 | 110 |
- Madison
Athlete | Event | Points | Laps | Rank |
---|---|---|---|---|
Yumi Kajihara Kisato Nakamura |
Women's madison | 0 | –40 | 13 |
Mountain biking
[edit]As the host nation, Japanese mountain bikers have already received a quota place each per gender at their disposal for the Games. The mountain biking team was officially named to the host nation's roster on June 5, 2020, with Kohei Yamamoto booking his fourth consecutive trip to the Games on the men's side.[34]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Kohei Yamamoto | Men's cross-country | 1:32:35 | 29 |
Miho Imai | Women's cross-country | LAP (3 laps) | 37 |
BMX
[edit]As the host nation, Japan has already received four quota places each per gender per event at their disposal for the Games.
- Race
Athlete | Event | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Result | Rank | ||
Yoshitaku Nagasako | Men's race | 12 | 5 | Did not advance | |||
Sae Hatakeyama | Women's race | 22 | 6 | Did not advance |
- Freestyle
Athlete | Event | Seeding | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Rim Nakamura | Men's freestyle | 87.67 | 2 | 85.10 | 5 |
Minato Oike | Women's freestyle | 61.45 | 8 | 75.40 | 7 |
Diving
[edit]Japan, as the host nation, is automatically entitled to places in all synchronized diving events, but athletes for individual events must qualify through their own performances at 2019 FINA World Championships, the 2019 Asian Cup, and the 2020 FINA World Cup series.
Five-time Olympian Ken Terauchi and his Rio 2016 partner Sho Sakai became the first Japanese divers to be selected to the squad after finishing seventh in the men's synchronized springboard at the 2019 FINA World Championships in Gwangju, South Korea.[35]
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Ken Terauchi | 3 m springboard | 430.20 | 10 Q | 424.50 | 7 Q | 359.70 | 12 |
Reo Nishida | 10 m platform | 314.30 | 25 | Did not advance | |||
Rikuto Tamai | 374.25 | 16 Q | 413.65 | 8 Q | 431.95 | 7 | |
Sho Sakai Ken Terauchi |
3 m synchronized springboard | — | 393.93 | 5 | |||
Hiroki Ito Kazuki Murakami |
10 m synchronized platform | — | 377.10 | 8 |
- Women
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Haruka Enomoto | 3 m springboard | 277.85 | 17 Q | 255.40 | 17 | Did not advance | |
Sayaka Mikami | 317.10 | 5 Q | 273.70 | 16 | Did not advance | ||
Matsuri Arai | 10 m platform | 268.80 | 22 | Did not advance | |||
Haruka Enomoto Hazuki Miyamoto |
3 m synchronized springboard | — | 269.40 | 5 | |||
Matsuri Arai Minami Itahashi |
10 m synchronized platform | — | 291.42 | 6 |
Equestrian
[edit]Japan, as the host nation, automatically received a team of three riders in each of the three sporting disciplines: dressage, eventing, and jumping.
Dressage
[edit]Masanao Takahashi and Rubicon have been named the traveling alternates.
Athlete | Horse | Event | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Overall | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Technical | Artistic | Score | Rank | |||
Shingo Hayashi | Scolari | Individual | 65.714 | 48 | — | Did not advance | ||||
Hiroyuki Kitahara | Huracan | 66.304 | 45 | Did not advance | ||||||
Kazuki Sado | Ludwig der Sonnenkönig | 62.531 | 56 | Did not advance | ||||||
Shingo Hayashi Hiroyuki Kitahara Kazuki Sado |
See above | Team | 6264.5 | 14 | Did not advance | — | Did not advance |
Qualification Legend: Q = Qualified for the final; q = Qualified for the final as a lucky loser
Eventing
[edit]Ryuzo Kitajima and Feroza Nieuwmoed have been named the reserves.
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualifier | Final | ||||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Yoshiaki Oiwa | Calle | Individual | 31.50 | 21 | Eliminated | Did not advance | |||||||||
Toshiyuki Tanaka | Talma d'Allou | 32.70 | 29 | 30.80 | 63.50 | 35 | 12.00 | 75.50 | 34 | Did not advance | |||||
Kazuma Tomoto | Vinci de la Vigne | 26.10 | 7 | 1.60 | 27.50 | 5 | 4.00 | 31.50 | 7 | 0.40 | 31.90 | 4 | 31.90 | 4 | |
Yoshiaki Oiwa Toshiyuki Tanaka Kazuma Tomoto Ryuzo Kitajima (s) |
Calle Talma d'Allou Vinci de la Vigne Feroza Nieuwmoed |
Team | 90.10 | 4 | 232.40 | 322.50 | 12 | 16.00+20.00 | 358.50 | 11 | — | 358.50 | 11 |
- (s) – substituted before jumping – 20 replacement penalties
Jumping
[edit]Mike Kawai and As de Mai have been named the traveling alternates.
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Jump-off | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Time | Rank | Penalties | Time | Rank | |||
Daisuke Fukushima | Canyon | Individual | 0 | =1 Q | 0 | 87.57 | =1 Q | 0 | 43.76 | 6 |
Koki Saito | Chilensky | 0 | =1 Q | 5 | 89.82 | 13 | Did not advance | |||
Eiken Sato | Saphyr des Lacs | 1 | =26 Q | 16 | 84.67 | 25 | Did not advance | |||
Daisuke Fukushima Koki Saito Eiken Sato |
See above | Team | Eliminated | Did not advance |
Fencing
[edit]Japanese fencers qualified a full squad in the women's team foil for the Games as the highest-ranked nation from Asia and Oceania outside the world's top four in the FIE Olympic Team Rankings.[36] Rookies Masaru Yamada (men's épée), Takahiro Shikine (men's foil), Kento Yoshida (men's sabre), and Misaki Emura (women's sabre), with Nozomi Satō (women's épée) going to her third consecutive Games, secured additional places on the host nation's roster as one of the two highest-ranked fencers each vying for qualification from Asia and Oceania in the FIE Adjusted Official Rankings.[37][38]
Eight more fencers were officially named to the host nation's roster on April 25, 2021, including Rio 2016 Olympians Kazuyasu Minobe (men's épée) and Chika Aoki (women's sabre) and American-born Kaito Streets (men's sabre).[39]
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Koki Kano | Épée | Bye | E Garozzo (ITA) W 15–12 |
Bida (ROC) L 12–15 |
Did not advance | |||
Kazuyasu Minobe | Bye | Jurka (CZE) W 15–14 |
Park S-y (KOR) L 6–15 |
Did not advance | ||||
Masaru Yamada | Bye | Petrov (KGZ) W 15–13 |
Kurbanov (KAZ) W 15–8 |
Santarelli (ITA) L 13–15 |
Did not advance | |||
Koki Kano Kazuyasu Minobe Satoru Uyama Masaru Yamada |
Team épée | — | United States (USA) W 45–39 |
France (FRA) W 45–44 |
South Korea (KOR) W 45–38 |
ROC W 45–36 |
||
Kyosuke Matsuyama | Foil | Bye | Pauty (FRA) W 15–7 |
D Garozzo (ITA) L 14–15 |
Did not advance | |||
Toshiya Saito | Bye | Toldo (BRA) W 15–10 |
Lefort (FRA) L 4–15 |
Did not advance | ||||
Takahiro Shikine | Bye | Samandi (TUN) W 15–4 |
Choi (HKG) W 15–6 |
Abouelkassem (EGY) W 15–13 |
D Garozzo (ITA) L 9–15 |
Choupenitch (CZE) L 8–15 |
4 | |
Kyosuke Matsuyama Yudai Nagano Toshiya Saito Takahiro Shikine |
Team foil | — | Bye | Italy (ITA) W 45–43 |
France (FRA) L 42–45 |
United States (USA) L 31–45 |
4 | |
Tomohiro Shimamura | Sabre | Mackiewicz (USA) L 13–15 |
Did not advance | |||||
Kaito Streets | Bounabi (ALG) W 15–9 |
Dershwitz (USA) L 9–15 |
Did not advance | |||||
Kento Yoshida | Quintero (VEN) L 13–15 |
Did not advance | ||||||
Tomohiro Shimamura Kaito Streets Kenta Tokunan Kento Yoshida |
Team sabre | — | Egypt (EGY) L 42–45 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Nozomi Satō | Épée | Bye | Kang Y-m (KOR) W 15–14 |
Beljajeva (EST) L 10–15 |
Did not advance | |||
Rio Azuma | Foil | Bye | Jeon H-s (KOR) L 10–11 |
Did not advance | ||||
Sera Azuma | Bye | Ryan (CAN) L 11–12 |
Did not advance | |||||
Yuka Ueno | Bye | Mohamed (EGY) W 15–5 |
Ross (USA) W 15–9 |
Kiefer (USA) L 11–15 |
Did not advance | |||
Rio Azuma Sera Azuma Sumire Tsuji Yuka Ueno |
Team foil | — | United States (USA) L 36–45 |
Classification semifinal Egypt (EGY) W 45–27 |
Fifth place match Canada (CAN) L 31–45 |
6 | ||
Chika Aoki | Sabre | Dayibekova (UZB) L 9–15 |
Did not advance | |||||
Misaki Emura | Bye | Gkountoura (GRE) W 15–8 |
Brunet (FRA) L 12–15 |
Did not advance | ||||
Norika Tamura | Bye | Qian Jr (CHN) L 8–15 |
Did not advance | |||||
Chika Aoki Misaki Emura Shihomi Fukushima Norika Tamura |
Team sabre | — | Tunisia (TUN) W 45–29 |
ROC L 34–45 |
Classification semifinal Hungary (HUN) W 45–42 |
Fifth place match United States (USA) W 45–43 |
5 |
Field hockey
[edit]- Summary
Key:
- FT – After full time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group stage | Quarter-finals | Semi-finals | GM / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Japan men's | Men's tournament | Australia L 3–5 |
Argentina L 1–2 |
New Zealand D 2–2 |
Spain L 1–4 |
India L 3–5 |
6 | did not advance | 11 | ||
Japan women's | Women's tournament | China L 3–4 |
New Zealand L 1–2 |
Australia L 0–1 |
Argentina L 1–2 |
Spain L 1–4 |
6 | did not advance | 11 |
Men's tournament
[edit]As the host nation, Japan men's field hockey team qualified for the Olympics by virtue of obtaining a world ranking equal to or better than thirtieth place by the end of 2018, or not finish lower than sixth at the 2018 Asian Games.[40]
- Team roster
The squad was announced on 8 June 2021.[41]
Head coach: Siegfried Aikman[42]
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | FW | Koji Yamasaki | 27 February 1996 (aged 25) | 97 | 28 | Gifu Asahi Club |
4 | MF | Genki Mitani | 12 June 1990 (aged 31) | 168 | 6 | Vercosta Fukui |
5 | MF | Seren Tanaka | 9 November 1992 (aged 28) | 103 | 8 | Gifu Asahi Club |
6 | MF | Hiromasa Ochiai | 9 February 1994 (aged 27) | 75 | 5 | Tochigi Liebe |
7 | FW | Kazuma Murata | 28 November 1991 (aged 29) | 120 | 33 | Tochigi Liebe |
9 | FW | Kenta Tanaka | 4 May 1988 (aged 33) | 154 | 80 | HGC |
11 | FW | Kenji Kitazato | 19 May 1989 (aged 32) | 162 | 50 | Alder Hanno |
12 | MF | Yuma Nagai | 18 March 1996 (aged 25) | 11 | 0 | Gifu Asahi Club |
13 | DF | Manabu Yamashita (Captain) | 4 February 1989 (aged 32) | 186 | 1 | Oyabe Redox |
14 | MF | Kaito Tanaka | 1 November 1995 (aged 25) | 45 | 5 | Indicator Light Fullertel |
15 | MF | Ken Nagayoshi | 26 October 1999 (aged 21) | 12 | 0 | Tenri University Bears |
17 | FW | Kentaro Fukuda | 27 July 1995 (aged 25) | 69 | 15 | Gifu Asahi Club |
20 | DF | Masaki Ohashi | 8 May 1993 (aged 28) | 94 | 0 | Tochigi Liebe |
25 | DF | Shota Yamada | 21 December 1994 (aged 26) | 102 | 32 | Gifu Asahi Club |
29 | DF | Hirotaka Zendana | 14 February 1993 (aged 28) | 119 | 30 | Tenri University Bears |
30 | GK | Takashi Yoshikawa | 29 November 1994 (aged 26) | 94 | 0 | Gifu Asahi Club |
31 | FW | Kota Watanabe | 30 October 1996 (aged 24) | 74 | 8 | Vercosta Fukui |
32 | DF | Yoshiki Kirishita | 27 December 1998 (aged 22) | 55 | 4 | Tochigi Liebe |
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 5 | 4 | 1 | 0 | 22 | 9 | +13 | 13 | Quarter-finals |
2 | India | 5 | 4 | 0 | 1 | 15 | 13 | +2 | 12 | |
3 | Argentina | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 11 | −1 | 7 | |
4 | Spain | 5 | 1 | 2 | 2 | 9 | 10 | −1 | 5 | |
5 | New Zealand | 5 | 1 | 1 | 3 | 11 | 16 | −5 | 4 | |
6 | Japan (H) | 5 | 0 | 1 | 4 | 10 | 18 | −8 | 1 |
Rules for classification: 1) points; 2) matches won; 3) goal difference; 4) goals for; 5) head-to-head result; 6) field goals scored.
(H) Hosts
|
|
|
|
|
Women's tournament
[edit]As the host nation, Japan women's field hockey team qualified for the Olympics by virtue of obtaining a world ranking equal to or better than thirtieth place by the end of 2018, or not finish lower than sixth at the 2018 Asian Games.[43]
- Team roster
The squad was announced on 8 June 2021.[44]
Head coach: Xavier Arnau
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | DF | Yu Asai | 8 January 1996 (aged 25) | 78 | {{{goals}}} | Coca-Cola Red Sparks |
3 | DF | Kimika Hoshi | 26 January 1996 (aged 25) | 46 | {{{goals}}} | Sony H.C. BRAVIA Ladies |
6 | DF | Emi Nishikori | 9 January 1993 (aged 28) | 73 | {{{goals}}} | Coca-Cola Red Sparks |
7 | FW | Kana Nomura | 23 March 1990 (aged 31) | 128 | {{{goals}}} | Southern Metropolis Silver Shooting Stars |
8 | MF | Yukari Mano (captain) | 4 March 1994 (aged 27) | 124 | {{{goals}}} | Sony H.C. BRAVIA Ladies |
9 | FW | Yuri Nagai | 26 May 1992 (aged 29) | 179 | {{{goals}}} | Sony H.C. BRAVIA Ladies |
10 | MF | Hazuki Nagai | 15 August 1994 (aged 26) | 173 | {{{goals}}} | Sony H.C. BRAVIA Ladies |
11 | DF | Shihori Oikawa | 12 March 1989 (aged 32) | 133 | {{{goals}}} | Tokyo Verdy Hockey Team |
13 | DF | Miki Kozuka | 13 January 1996 (aged 25) | 65 | {{{goals}}} | GlaxoSmithKline Orange United |
14 | MF | Maho Segawa | 23 June 1996 (aged 25) | 46 | {{{goals}}} | Tokyo Verdy Hockey Team |
15 | FW | Mai Toriyama | 13 April 1995 (aged 26) | 15 | {{{goals}}} | Southern Metropolis Silver Shooting Stars |
16 | DF | Natsuha Matsumoto | 31 July 1995 (aged 25) | 43 | {{{goals}}} | Coca-Cola Red Sparks |
17 | FW | Aki Yamada | 24 November 1992 (aged 28) | 27 | {{{goals}}} | Coca-Cola Red Sparks |
18 | FW | Aki Mitsuhashi | 12 September 1989 (aged 31) | {{{goals}}} | ||
19 | FW | Kanon Mori | 1 May 1996 (aged 25) | 28 | {{{goals}}} | Coca-Cola Red Sparks |
25 | FW | Kaho Tanaka | 25 October 1997 (aged 23) | {{{goals}}} | ||
29 | MF | Sakurako Omoto | 19 March 1998 (aged 23) | 31 | {{{goals}}} | Coca-Cola Red Sparks |
32 | GK | Sakiyo Asano | 26 May 1987 (aged 34) | 111 | {{{goals}}} | Gifu Morning Ladies |
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 5 | 5 | 0 | 0 | 13 | 1 | +12 | 15 | Quarterfinals |
2 | Spain | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 8 | +1 | 9 | |
3 | Argentina | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 8 | 0 | 9 | |
4 | New Zealand | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 7 | +1 | 6 | |
5 | China | 5 | 2 | 0 | 3 | 9 | 16 | −7 | 6 | |
6 | Japan (H) | 5 | 0 | 0 | 5 | 6 | 13 | −7 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) matches won; 3) goal difference; 4) goals for; 5) head-to-head result; 6) field goals scored.
(H) Hosts
|
|
|
|
|
Football (soccer)
[edit]- Summary
Key:
- A.E.T – After extra time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group stage | Quarter-finals | Semi-finals | Bronze medal match | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Japan men's | Men's tournament | South Africa W 1–0 |
Mexico W 2–1 |
France W 4–0 |
1 Q | New Zealand D 0–0 (4–2) |
Spain L 0–1 |
Mexico L 1–3 |
4 |
Japan women's | Women's tournament | Canada D 1–1 |
Great Britain L 0–1 |
Chile W 1–0 |
3 Q | Sweden L 1–3 |
Did not advance | 8 |
Men's tournament
[edit]Japan men's football team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
Japan's final squad was announced on 22 June 2021.[45]
Head coach: Hajime Moriyasu
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Club |
---|---|---|---|---|
1 | GK | Keisuke Osako | 28 July 1999 (aged 21) | Sanfrecce Hiroshima |
2 | DF | Hiroki Sakai* | 12 April 1990 (aged 31) | Marseille |
3 | DF | Yuta Nakayama | 16 February 1997 (aged 24) | PEC Zwolle |
4 | DF | Ko Itakura | 27 January 1997 (aged 24) | Groningen |
5 | DF | Maya Yoshida* (captain) | 24 August 1988 (aged 32) | Sampdoria |
6 | MF | Wataru Endō* | 9 February 1993 (aged 28) | VfB Stuttgart |
7 | FW | Takefusa Kubo | 4 June 2001 (aged 20) | Getafe |
8 | MF | Koji Miyoshi | 26 March 1997 (aged 24) | Antwerp |
9 | FW | Daizen Maeda | 20 October 1997 (aged 23) | Yokohama F. Marinos |
10 | MF | Ritsu Dōan | 16 June 1998 (aged 23) | Arminia Bielefeld |
11 | FW | Kaoru Mitoma | 20 May 1997 (aged 24) | Kawasaki Frontale |
12 | GK | Kosei Tani | 22 November 2000 (aged 20) | Shonan Bellmare |
13 | MF | Reo Hatate | 21 November 1997 (aged 23) | Kawasaki Frontale |
14 | DF | Takehiro Tomiyasu | 5 November 1998 (aged 22) | Bologna |
15 | DF | Daiki Hashioka | 17 May 1999 (aged 22) | Sint-Truiden |
16 | FW | Yuki Soma | 25 February 1997 (aged 24) | Nagoya Grampus |
17 | MF | Ao Tanaka | 10 September 1998 (aged 22) | Kawasaki Frontale |
18 | FW | Ayase Ueda | 28 August 1998 (aged 22) | Kashima Antlers |
19 | FW | Daichi Hayashi | 23 May 1997 (aged 24) | Sagan Tosu |
20 | DF | Koki Machida | 25 August 1997 (aged 23) | Kashima Antlers |
21 | DF | Ayumu Seko | 7 June 2000 (aged 21) | Cerezo Osaka |
22 | GK | Zion Suzuki | 21 August 2002 (aged 18) | Urawa Red Diamonds |
* Overage player
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Mexico | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 | |
3 | France | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 11 | −6 | 3 | |
4 | South Africa | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | −5 | 0 |
Japan | 1–0 | South Africa |
---|---|---|
Kubo 71' | Report (TOCOG) Report (FIFA) |
Japan | 2–1 | Mexico |
---|---|---|
Report (TOCOG) Report (FIFA) |
Alvarado 85' |
France | 0–4 | Japan |
---|---|---|
Report (TOCOG) Report (FIFA) |
- Quarterfinal
Japan | 0–0 (a.e.t.) | New Zealand |
---|---|---|
Report (TOCOG) Report (FIFA) |
||
Penalties | ||
4–2 |
- Semifinal
Japan | 0–1 (a.e.t.) | Spain |
---|---|---|
Report (TOCOG) Report (FIFA) |
Asensio 115' |
- Bronze medal match
Mexico | 3–1 | Japan |
---|---|---|
Report (TOCOG) Report (FIFA) |
|
Women's tournament
[edit]Japan women's football team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The final squad of 22 athletes was announced on 18 June 2021.[46]
Head coach: Asako Takakura
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Sakiko Ikeda | 8 September 1992 | 18 | 0 | Urawa Reds |
2 | DF | Risa Shimizu | 15 June 1996 | 37 | 1 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
3 | DF | Saori Takarada | 27 December 1999 | 7 | 1 | Washington Spirit |
4 | DF | Saki Kumagai (captain) | 17 October 1990 | 114 | 1 | Lyon |
5 | DF | Moeka Minami | 7 December 1998 | 15 | 1 | Urawa Reds |
6 | MF | Hina Sugita | 31 January 1997 | 23 | 2 | INAC Kobe Leonessa |
7 | MF | Emi Nakajima | 27 September 1990 | 85 | 14 | INAC Kobe Leonessa |
8 | MF | Narumi Miura | 3 July 1997 | 24 | 1 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
9 | FW | Yuika Sugasawa | 5 October 1990 | 75 | 24 | Urawa Reds |
10 | FW | Mana Iwabuchi | 18 March 1993 | 77 | 35 | Aston Villa |
11 | FW | Mina Tanaka | 28 April 1994 | 47 | 23 | INAC Kobe Leonessa |
12 | FW | Jun Endo | 24 May 2000 | 17 | 1 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
13 | MF | Yuzuho Shiokoshi | 1 November 1997 | 3 | 2 | Urawa Reds |
14 | MF | Yui Hasegawa | 29 January 1997 | 46 | 11 | Milan |
15 | FW | Yuka Momiki | 9 April 1996 | 38 | 14 | OL Reign |
16 | DF | Asato Miyagawa | 24 February 1998 | 14 | 0 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
17 | DF | Nanami Kitamura | 25 November 1999 | 3 | 0 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
18 | GK | Ayaka Yamashita | 29 September 1995 | 40 | 0 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
19 | DF | Shiori Miyake | 13 October 1995 | 25 | 0 | INAC Kobe Leonessa |
20 | MF | Honoka Hayashi | 19 May 1998 | 6 | 0 | AIK |
21 | MF | Momoka Kinoshita | 2 March 2003 | 4 | 1 | Nippon TV Tokyo Verdy Beleza |
22 | GK | Chika Hirao | 31 December 1996 | 2 | 0 | Albirex Niigata |
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Great Britain | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Canada | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
3 | Japan (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4 | Chile | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | −4 | 0 |
- Quarterfinal
Sweden | 3–1 | Japan |
---|---|---|
|
Report (TOCOG) Report (FIFA) |
|
Golf
[edit]Japan entered two male and two female golfers into the Olympic tournament.
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rank | ||
Hideki Matsuyama | Men's | 69 | 64 | 67 | 69 | 269 | −15 | =4 |
Rikuya Hoshino | 71 | 68 | 73 | 66 | 278 | −6 | =38 | |
Nasa Hataoka | Women's | 70 | 68 | 67 | 69 | 274 | −10 | =9 |
Mone Inami | 70 | 65 | 68 | 65 | 268 | −16 |
Gymnastics
[edit]Artistic
[edit]Japan fielded a full squad of four gymnasts each in both the men's and women artistic gymnastics events, respectively. The men's team secured a berth in the team all-around by winning a bronze at the 2018 World Artistic Gymnastics Championships in Doha, Qatar, while the women's team claimed one of the nine spots available at the 2019 World Artistic Gymnastics Championships in Stuttgart, Germany.[48][49] The women's team was named on 15 May 2021 at the conclusion of the NHK Cup.[50] The full men's team was announced on 6 June 2021.[51]
- Men
- Team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Daiki Hashimoto | Team | 14.700 | 14.766 | 13.866 | 14.866 | 15.300 | 15.033 Q | 88.531 | 1 Q | 14.600 | 14.800 | 13.833 | 14.833 | — | 15.100 | — | |
Kazuma Kaya | 13.933 | 14.833 Q | 14.366 | 13.200 | 15.100 | 14.033 | 85.465 | 9 | — | 14.566 | 14.100 | — | 15.000 | 14.200 | |||
Takeru Kitazono | 14.666 | 13.916 | 13.333 | 14.700 | 14.900 | 14.433 Q | 85.948 | 7 Q | 14.600 | 14.200 | — | 14.166 | 15.000 | 14.500 | |||
Wataru Tanigawa | 14.466 | 13.833 | 14.300 | 13.666 | 15.241 | 13.400 | 84.906 | 13 | 14.500 | — | 14.500 | 15.233 | 14.666 | — | |||
Total | 43.832 | 42.515 | 42.532 | 43.232 | 45.641 | 43.499 | 262.251 | 1 Q | 43.700 | 43.566 | 42.433 | 44.232 | 44.666 | 43.800 | 262.397 |
- Individual finals
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Daiki Hashimoto | All-around | See team results | 14.833 | 15.166 | 13.533 | 14.700 | 15.300 | 14.933 | 88.465 | ||||||||
Horizontal bar | — | 15.033 | 15.033 | 1 Q | — | 15.066 | 15.066 | ||||||||||
Kohei Kameyama | Pommel horse | — | 15.266 | — | 15.266 | 2 Q | — | 14.600 | — | 14.600 | 5 | ||||||
Kazuma Kaya | — | 14.833 | — | 14.833 | 7 Q | — | 14.900 | — | 14.900 | ||||||||
Takeru Kitazono | All-around | See team results | 14.566 | 14.500 | 13.500 | 14.666 | 15.066 | 14.400 | 86.698 | 5 | |||||||
Horizontal bar | — | 14.433 | 14.433 | 6 Q | — | 12.333 | 12.333 | 6 | |||||||||
Kōhei Uchimura | Horizontal bar | — | 13.866 | 13.866 | 20 | Did not advance |
- Women
- Team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
V | UB | BB | F | V | UB | BB | F | ||||||
Hitomi Hatakeda | Team | 12.266 | 14.133 | 13.000 | 13.333 | 52.732 | 39 | — | 14.100 | 13.333 | 12.800 | — | |
Yuna Hiraiwa | 13.733 | 11.700 | 13.533 | 12.666 | 51.632 | 49 | 13.900 | — | 13.566 | — | |||
Mai Murakami | 14.433 | 12.133 | 13.366 | 13.933 Q | 53.965 | 23 Q | 14.266 | 12.700 | 13.833 | 14.066 | |||
Aiko Sugihara | 14.266 | 13.366 | 11.566 | 13.333 | 52.531 | 41 | 14.183 | 13.333 | — | 13.200 | |||
Total | 42.432 | 39.632 | 39.999 | 40.599 | 162.662 | 8 Q | 42.349 | 40.133 | 40.732 | 40.066 | 163.280 | 5 |
- Individual finals
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
V | UB | BB | F | V | UB | BB | F | ||||||
Urara Ashikawa | Balance beam | — | 13.900 | — | 13.900 | 12 Q* | — | 13.733 | — | 13.733 | 6 | ||
Mai Murakami | All-around | See team results | 14.533 | 13.733 | 13.766 | 14.000 | 56.032 | 5 | |||||
Floor exercise | — | 13.933 | 13.933 | 8 Q | — | 14.166 | 14.166 |
Rhythmic
[edit]As the host nation, Japan automatically received a guaranteed place in the group all-around competition at the Games. One rhythmic gymnast was added to the roster by finishing in the top sixteen of the individual all-around at the 2019 World Championships in Baku.[52] Chisaki Oiwa qualified an additional spot through the 2021 World Cup series.[53] The athletes for the group all-around were announced on 2 July 2021.[54]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | ||
Chisaki Oiwa | Individual | 23.100 | 19.600 | 23.600 | 21.250 | 87.550 | 19 | Did not advance | |||||
Sumire Kita | 23.150 | 23.900 | 24.550 | 21.200 | 92.800 | 11 | Did not advance |
Athletes | Event | Qualification | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 apps | 3+2 apps | Total | Rank | 5 apps. | 3+2 apps | Total | Rank | ||
Sakura Noshitani Sayuri Sugimoto Ayuka Suzuki Nanami Takenaka Kiko Yokota |
Group | 40.400 | 39.325 | 79.725 | 7 Q | 42.750 | 29.750 | 72.500 | 8 |
Trampoline
[edit]Japan qualified one gymnast each for the men's and women's trampoline by finishing in the top eight, respectively, at the 2019 World Championships in Tokyo.[55] Japan qualified an additional spot in both men's and women's trampoline through the 2019–2020 Trampoline World Cup series.
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Daiki Kishi | Men's | 111.540 | 6 Q | 57.815 | 7 |
Ryosuke Sakai | 62.250 | 15 | Did not advance | ||
Hikaru Mori | Women's | 63.775 | 13 | Did not advance | |
Megu Uyama | 103.585 | 5 Q | 54.655 | 5 |
Handball
[edit]- Summary
Key:
- ET: After extra time
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group stage | Quarter-finals | Semi-finals | GM / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Japan men's | Men's tournament | Denmark L 30–47 |
Sweden L 26–28 |
Egypt L 29–33 |
Bahrain L 30–32 |
Portugal W 31–30 |
6 | Did not advance | |||
Japan women's | Women's tournament | Netherlands L 21–32 |
Montenegro W 29–26 |
South Korea L 24–27 |
Angola L 25–28 |
Norway L 25–37 |
6 | Did not advance |
Men's tournament
[edit]Japan men's handball team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The squad was announced on 8 July 2021.[56]
Head coach: Dagur Sigurðsson
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark | 5 | 4 | 0 | 1 | 174 | 139 | +35 | 8[a] | Quarter-finals |
2 | Egypt | 5 | 4 | 0 | 1 | 154 | 134 | +20 | 8[a] | |
3 | Sweden | 5 | 4 | 0 | 1 | 144 | 142 | +2 | 8[a] | |
4 | Bahrain | 5 | 1 | 0 | 4 | 129 | 149 | −20 | 2[b] | |
5 | Portugal | 5 | 1 | 0 | 4 | 143 | 156 | −13 | 2[b] | |
6 | Japan (H) | 5 | 1 | 0 | 4 | 146 | 170 | −24 | 2[b] |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.
(H) Hosts
Notes:
24 July 2021 21:30 |
Denmark | 47–30 | Japan | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Referees: Schulze, Tönnies (GER) |
Holm, Saugstrup 9 | (25–14) | Motoki 8 | ||
1× 1× | Report | 1× 4× |
26 July 2021 21:30 |
Japan | 26–28 | Sweden | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Referees: Lah, Sok (SLO) |
Motoki 6 | (14–17) | Wanne 8 | ||
1× 4× | Report | 1× 1× |
28 July 2021 14:15 |
Japan | 29–33 | Egypt | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Referees: Schulze, Tönnies (GER) |
Tokuda 8 | (11–18) | El-Ahmar 8 | ||
1× 7× | Report | 2× |
30 July 2021 11:00 |
Bahrain | 32–30 | Japan | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Referees: Raluy, Sabroso (ESP) |
Al-Sayyad, Habib 7 | (17–16) | Motoki 7 | ||
2× 4× | Report | 4× |
1 August 2021 09:00 |
Portugal | 30–31 | Japan | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Referees: Brunner, Salah (SUI) |
four players 4 | (14–16) | R. Tokuda 6 | ||
2× 4× | Report | 2× 2× |
Women's tournament
[edit]Japan women's handball team automatically qualified for the Olympics as the host nation.
- Team roster
The squad was announced on 28 June 2021.[57] On 30 July, Kaho Sunami was replaced by Mana Horikawa.[58]
Head coach: Ulrik Kirkely
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |