Online: Španělsko - Gruzie 4:1, Osmifinále 4 - Euro 2024 - Fotbal iDNES.cz

RheinEnergie Stadion v Kolíně nad Rýnem v neděli od 21 hodin zažije osmifinálový souboj na mistrovství Evropy mezi Španělskem a Gruzií. Vítěz duelu nastoupí ve čtvrtfinále proti lepšímu z dvojice Německo - Dánsko.

Gruzie se zařadila mezi velká překvapení letošního Eura. Nejprve ve skupině svedla otevřený souboj s Tureckem (1:3), pak ubránila remízu 1:1 s Českem, když v samotném závěru zahodila velkou šanci. To nejlepší si tým přichystal na závěr, kdy 2:0 překvapila Portugalce. Stačilo to na postup ze třetí příčky. Dalším překvapením je, že tabulku střelců vede se třemi zásahy Georges Mikautadze.

Španělsko jasně vyhrálo skupinu B, která byla nazývaná jako skupina smrti. Zvládlo ji navíc jako jediný tým se třemi výhrami, což celek pasovalo do role jednoho z největších favoritů turnaje. Španělský triumf se očekává i proti Gruzíncům, ale ti už dokázali překvapit. Ke španělským nej patří, že jako jediné mužstvo na turnaji navíc neinkasovali.

Sestavy obou celků už jsou známé. V té španělské nechybí největší hvězdy včetně mladíka Yamala. V té gruzínské se představí i střelec Mikautadze.

o hráči
81. min Navas o hráči
o hráči
66. min Grimaldo o hráči
20 Pedri
Pedri
o hráči
53. min Olmo o hráči
16 Rodri
Rodri
o hráči
8 Ruiz
Ruiz
o hráči
81. min Merino o hráči
19 Yamal
Yamal
o hráči
7 Morata
Morata
o hráči
66. min Oyarzabal o hráči

o hráči
64. min Citaišvili o hráči
Čakvetadze
o hráči
64. min Davitašvili o hráči
Kiteišvili
o hráči
41. min Altunašvili o hráči
Kočorašvili
o hráči
79. min Kvekveskiri o hráči
Mikautadze
o hráči
79. min Zivzivadze o hráči
Kvaracchelija
o hráči

Rozhodčí: Letexier - Mugnier , Rahmouni

Posloucháme hymny, po nich začne samotný zápas.

1

Začal první poločas utkání Španělsko - Gruzie

2

První akce Španělů skončila centrem Williamse, po kterém se ale jeho spoluhráči nedostali k zakončení.

4

Španělé hned od začátku drží míč a ještě ho soupeři vlastně pořádně nepůjčili.

5

První zakončení favorita utkání. Carvajal nacentroval po zemi, Pedri na dlouhou nohu střílel, ale jen do míst, kde stál brankář.

7

90 ku 10. Takové je aktuální držení míče ve prospěch Španělů. To jasně hovoří o poměrech v úvodu utkání.

8

Poprvé se Gruzie dostala na polovinu soupeře. Kakabadze však u lajny nepředčil Cucurellu a fauloval jej.

9

První roh pro Španěly.

10

Yamalův centr měl zajímavou trajektorii, obrana soupeře však byla připravená.

11

Situace se opakovala. Po dalším rohu přišla změna směru míče na první tyči, po které brankář Mamardašvili výborně reflexivně zasáhl.

12

Williamsova tečovaná střela skončila dalším rohem.

14

Vítězové skupiny B na nic nečekají a vždy skoro okamžitě vracejí míč do hry, aby si soupeř neodpočinul. Tlak sílí, další roh.

15

Pátý roh Španělů končí útočným faulem.

16

Roh číslo šest.

17

Hlavičkoval Laporte, nezamířil přesně a neuspěl ani s následnou prosbou o další rohový kop.

18
Góly

Robin Le Normand (Španělsko) vstřelil vlastní gól. Španělsko - Gruzie 0:1
Neuvěřitelné. První útočná akce Gruzie končí brankou. Kakabadze nacentroval po brejku do vápna na jediného volného spoluhráče, před kterým balon odehrál Robin Le Normand, který si balon srazil do vlastní sítě.

21

Nečekaný gól outsidera znamená zajímavou zápletku. Španělé se hned derou o to víc do útoku.

22

Fabian Ruiz se pokusil pohnout se skóre, ale neprostřelil brankáře Gruzie.

24

Morata fauloval, což znamená pro soupeře zisk míče i vítaný odpočinek.

26

Pro Španěly to byl vůbec první inkasovaný gól na turnaji, navíc vlastní. Ale nic to nemění na tom, že je to dnes zatím senzační záležitost, kterou nikdo nečekal.

27

Pedri pálil zpoza vápna tvrdě, leč nepřesně.

29

Ač se západoevropský celek snaží stále stejně, tak přeci jen se po inkasované brance v jeho hře objevily občasné nepřesnosti.

30

Laporte napřáhl možná z pětatřiceti metrů, branku však přestřelil.

32

Brejk dva na dva se nabídl Gruzii. Mikautadze si šel pro faul a možná penaltu, sudí však situaci viděl jinak.

34

První roh Gruzie.

35

Přetažený centr prolétl netečovaný celým vápnem, balon pro Španěly.

36

Cucurella napřáhl ze střední vzdálenosti, Mamardašvili vyrazil balon. Záhy následuje roh.

37

Yamalův roh proletěl netečovaný celým vápnem.

39
Góly

Rodri (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Gruzie 1:1
Španělé se dočkali vyrovnaní. Nejprve ještě Williams neuspěl se střelou zpoza obránce. Záhy ale akce pokračovala a Rodri střelou z hranice vápna trefil přesně.

41

Gól platí. Situaci ještě řešil VAR kvůli možnému ofsajdu, ten však nenastal.

41
Střídání

Střídání Gruzie: ze hřiště odešel Otar Kiteišvili, nahradil ho Sandro Altunašvili
Nucené střídání. Zraněný Kiteišvili přepouští místo Altunašvilimu.

43

Obraz hry se moc nemění ani po vyrovnání.

44
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Álvaro Morata (Španělsko)

45

První poločas končí senzačním výsledkem 1:1. Španělé permanentně tlačí, vystřelili šestnáctkrát, ale museli dohánět náskok Gruzie po vlastním gólu Le Normana. Vyrovnání zařídil před pauzou Rodri. Favorit bude i dál útočit na otočku ve skóre.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Španělsko - Gruzie

47

Ani po pauze žádná změna. Na míči nalepení hráči v červených dresech, kteří kombinují na polovině soupeře a líčí na finální pas.

49
Důležité

Tak to mohl být geniální gól. Gruzínci se dostali k míči a Kvaracchelija zkusil vystřelit z poloviny hřiště. Brankář nestíhal a ke gólu chybělo tak půl druhého metru.

50

Faul 19 metrů od branky a velká šance pro Španěly.

51
Důležité

Yamal střílel na stranu brankáře, Mamardashvilli skvěle zasahuje.

51
Góly

Fabián Ruiz (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Gruzie 2:1
Po standardce akce pokračovala, Yamal přesně nacentroval, Fabián Ruiz si příkladně naběhl a zblízka dostal hlavou míč do sítě.

53
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Pedri, nahradil ho Dani Olmo

53

Po chybě v rozehrávce zakončoval Yamal, ale levačkou minul.

55

Morata si to namířil k brance a vypálil, jenže prostor mezi třemi tyčemi nenašel.

57

Gruzínci trochu přitvrdili a snaží se dostat soupeři trochu pod kůži. Teď je řada na nich. Jen bránit už jim stačit nebude.

59

Španělé ale dobrovolně bránit nebudou a dál se tlačí za další ofenzivní aktivitou.

60

Jubilejní desátý roh pro španělský celek.

61

Po odražené ráně Daniho Olma si zahrál až brankář Unal Simon.

62

Znovu zakončoval Dani Olmo, opět trefil obránce před sebou.

63
Důležité

Velká chyba Kochorashvilliho, po které zakončoval z hranice vápna Yamal, jenže branku minul.

64
Střídání

Střídání Gruzie: ze hřiště odešel Giorgi Čakvetadze, nahradil ho Zuriko Davitašvili

64
Střídání

Střídání Gruzie: ze hřiště odešel Luka Ločošvili, nahradil ho Grigori Citaišvili

66
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Marc Cucurella, nahradil ho Alejandro Grimaldo

66
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Álvaro Morata, nahradil ho Mikel Oyarzabal

67

Gruzínce teď naběhané metry bez míče musí tížit o to víc. Síly ubývají, oni ale potřebují také útočit.

69

Z ničeho nic po krátké kombinaci šance pro Gruzii. Na jejím konci byl střídající Citaišvili, ale branku minul.

71
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Zuriko Davitašvili (Gruzie)

72

Centr z levé strany byl snadnou kořistí Mamardašviliho. Ten se pokusí o konstruktivní rozehrávku.

74
Důležité

Španělé už se radovali ze třetí branky. Yamalova střílená přihrávka se odrazila od jednoho z Gvelesianiho do sítě. Gól však neplatí kvůli ofsajdu Yamala.

75
Góly

Nico Williams (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Gruzie 3:1
Po další akci už ale Španělům gól nikdo nevezme. Gruzínci se vydali dopředu ve více hráčích, přišli o míč a Nico Williams z následného brejku obešel Gvelesianiho a zavěsil.

78

Dani Olmo měl na noze další gól, ale vyslal slabou střelu. Španělé přepnuli trochu na exhibiční mód.

79
Střídání

Střídání Gruzie: ze hřiště odešel Georges Mikautadze, nahradil ho Budu Zivzivadze

79
Střídání

Střídání Gruzie: ze hřiště odešel Giorgi Kočorašvili, nahradil ho Nika Kvekveskiri

81

Yamal si narazil s Dani Olmem, pak ale zblízka brankáře nepřehodil.

Důležité

Znovu Yamal ve velké šanci, ale dnes mu zatím gól není přán.

83
Góly

Dani Olmo (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Gruzie 4:1
Je hotovo. Dani Olmo přidává do rozložené obrany soupeře čtvrtý gól, když po kličce přesně vypálil k tyči.

85

Favorit v klidu, už se pomalu v hlavách hráči přepínají na atraktivní čtvrtfinále s Německem. Gruzínci zažili skvělý šampionát, postup ze skupiny byl historickým momentem.

86

Navíc čtvrtý gól ještě nemusí být konečným. Španělé jsou velmi lehkonozí, naopak Gruzínci tak trochu odpadli.

88

Přečíslení pět na dva Španělé doslova odflákli a o míč přišli.

89

Tempo posledních desítek sekund značně kleslo. Podle zápisu hosté už nemají energii, favorit kontroluje stav.

90

Olmo střílel do středu branky, gólman byl nachystaný.

90

Nastavovat se budou tři minuty.

90

Čeká se na závěrečný hvizd, poslední sekundy se odehrají na polovině Gruzie.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 4:1

90

Španělé postupují do čtvrtfinále, kde vyzvou Německo. Mezi nejlepších osm se dostali po výhře 3:1 s Gruzií, když outsider senzačně šel do vedení z první útočné akce a vlastním gólu. Tlak Španělů se však projevil, favorit do pauzy vyrovnal a po pauze si pojistil postup dál. I přes vypadnutí v osmifinále Gruzínci zažili skvělý a historický šampionát. Španělé ještě nemají hotovo. Dostali první gól, ale zvítězili i počtvrté, a mohou se těšit na čtvrtfinálový šlágr.