Online: Španělsko - Itálie 1:0, Skupina B - Euro 2024 - Fotbal iDNES.cz

Čtvrteční program na Euru uzavře jeden ze šlágrů základních skupin. V Gelsenkirchenu se střetnou obhájci evropské titulu z Itálie a úřadující šampioni Ligy národů ze Španělska. Zároveň jde o reprízu posledního semifinále, které vyhráli Azzurri v penaltovém rozstřelu. Španělé pak vyhráli oba duely v Lize národů 2:1.

Oběma zemím vstup do turnaje vyšel. Španělsko porazilo díky třem gólům do přestávky Chorvatsko 3:0, Itálie se oklepala z rekordně rychlé branky Albánie a outsidera skupiny udolala 2:1.

K vítězství Španělska přispěl asistencí Lamine Yamal, který nastoupil v základní sestavě a ve věku 16 let a 338 dní se stal nejmladším hráčem v historii Eura

„Nesouhlasím s těmi, kteří tvrdí, že se počítá jedině vítězství. Je to i tom, jestli hrajete dobře. Musíte tak hrát, protože jinak vás týmy, které jsou lepší, porazí. Proti Španělsku to bude úplně jiný zápas. Těžko se to bude nějak podobat utkání s Albánií,“ citoval web UEFA italského trenéra Luciana Spallettiho.

o hráči
71. min Baena o hráči
16 Rodri
Rodri
o hráči
8 Ruiz
Ruiz
o hráči
90. min Merino o hráči
19 Yamal
Yamal
o hráči
71. min Torres o hráči
7 Morata
Morata
o hráči
78. min Oyarzabal o hráči
Williams
o hráči
78. min Peréz o hráči

o hráči
46. min Cambiaso o hráči
18 Barella
Barella
o hráči
Pellegrini
o hráči
82. min Raspadori o hráči
Jorginho
o hráči
46. min Cristante o hráči
14 Chiesa
Chiesa
o hráči
64. min Zaccagni o hráči
Scamacca
o hráči
64. min Retegui o hráči

Rozhodčí: Vinčič - Kovačič, Klančnik

„Vím, jak silní Italové jsou, zvlášť když jde o vše. Mají to v sobě. Jsem si ale jistý, že jim zápas zošklivíme,“ prohlásil jednatřicetiletý kapitán Španělska Álvaro Morata, jenž hrál v Itálii za Juventus.

Základní sestavy jsou prakticky stejné jako v úvodním kole, jedinou změnu udělali Španělé. Na postu stopera nastupuje Laporte místo Nacha.

1

Začal první poločas utkání Španělsko - Itálie

2
Důležité

Williams odcentroval z leva přesně na hlavu Pedriho, jehož střelu pod břevno vyrazil Donnarumma na roh.

3

Z rohové kopu už Španělé nic nevytěžili.

4

Williams na levé straně Italy zlobí, obešel dva hráče, na Pedriho ale přes třetího míč neprocpal.

6

Španělsko vysoko napadá, zatím se hraje podle jeho not, Itálie ještě víceméně nepřešla půlku hřiště.

7

Pellegrini leží po faulu na trávě a je ošetřovaný.

8

Španělé hrají agresivně, Cucurella švihl přes achilovky Frattesiho.

9

Scamacca dával na vápně patičkou míč za sebe na Frattesiho, které ho ale přeběhl.

10
Důležité

Williams měl na hlavě gól, po centru Moraty střílel na zadní tyči těsně vedle brány.

12

Na hřišti se jiskří. Po zákroku Scamacci se svíjí na zemi Laporte.

15

Rozhodčí přerušil hru, na trávě leží De Lorenzi po faulu Williamse. Sudí ho nepískl, za protesty dostal naopak kartu Donnarumma.

15
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Gianluigi Donnarumma (Itálie)

18

Yamal kouzlí na levé straně, Španělé teď ale kombinují dlouho a bezúčelně.

20

Williams nasadil jesličky Di Lorenzovi, na dalším italském obránci už však ve vápně ztroskotal.

21

Di Marco dával míč pod sebe do druhé vlny, všichni jeho spoluhráči ale přeběhli a balon sebrali Španělé.

23

Yamal se prosmýkl do vápna, přiťukl do strany míč Moratovi, který zblízka a z úhlu trefil do hrudi vyběhnutého Donnarummu.

25
Důležité

Táhlou ránu Ruize do šibenice vytáhl Donnarumma na roh.

26

Po rohu prchli Italové do brejku, Barella ho pokazil přetaženým centrem do zámezí.

27

Rodri natáhl z dálky, míč proskákal vedle tyče.

28

Španělé si posílali italským vápnem krosové nahrávky, po třech narážečkách střelu Rodriho zablokoval obránce.

30

Morata hned po ztrátě na útočné polovině přepnul do obrany, Di Lorenziho při návratu zpět povalil na zem.

33

Williams kopl na půlce do míče i do Frattesiho, který se chytil za hrudník.

36

Williams si dělá s Di Lorenzem, co chce, italský bek ho na kraji vápna při rychlé kličce podsekl.

37

Míč rozehrál Williams na volej Ruize, míč mu ale skočil a bránu přestřeli.

38

Williams se prohnal do vápna, k zakončení mu chybělo půl kroku.

42

Italové teď zahnali rozehrávající Španěly až na jejich půlku, dnes málokdy vídaný obrázek.

44

Frattesi naložil Le Normandovi, který se bolestivě chytil za pravé ucho.

45

Chiesa si navedl na pravé straně míč na střelu, z prvního italského pokusu bránu překopl.

45
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Rodri (Španělsko)
I druhou kartu dal Vinčič za protesty, Rodri dostal druhou na turnaji a nebude hrát proti Albánii.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

45

Španělsko v první půlce dominovalo, v pauze je však výsledek pořád bezgólový.

Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Bryan Cristante (Itálie)

46

Sotva Cristante nastoupil, už mohl pro něj zápas skončit. Po 31 vteřinách ošklivě šlápl na nohu Rodriho. Tentokrát je to jen za žlutou.

48

Rodri po ošetření pokračuje, ale úplně fit není.

52

Scamacca dal míč za obránce, Simón jeho úmysl přečetl a před dobíhajícím Chiesou ho sebral.

53

Cucurella připravil šanci pro Pedriho, který se z jedničky netrefil.

53

Aktivní Pedri pálil z dálky doprostřed brány, kde stál připravený Donaruma.

55
Góly

Riccardo Calafiori (Itálie) vstřelil vlastní gól. Španělsko - Itálie 1:0
Williamsův prudký centr přizvedl hlavou Morata, Donaruma v pádu míč lehce tečoval do kroku Calafioriho, od něhož se odrazil do sítě.

57

Pedri se probil středem až před Donarumu, který mu skočil pod nohy a míč lapil.

58

Dělovku Moraty zpoza vápna vyrazil Donaruma s námahou na roh.

59
Důležité

Le Normand hlavičkoval k tyči, kde už překonaného Donarumu zastoupil na brankové čáře Cambiaso.

60
Důležité

Yamal kroutil míč na zadní tyč, o milimetry minul a Donaruma si oddechl.

65

Obraz hry se nemění, Španělé kombinují, Italové běhají bez míče.

67

Italští fanoušci na tribunách jásají, jejich tým držel více než minutu míč. Už ho ale mají zase Španělé.

69
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Robin Le Normand (Španělsko)

70
Důležité

Williams si z levé strany navedl míč ke středu a pravačkou ho poslal do spojnice tyče s břevnem.

73

Po faulu Le Normanda budou kopat Italové přímák před vápnem.

74

Pellegrini ze druhé italské střely zápasu bránu překopl.

76

Williams vystihl rozehrávku Donarumy, akci ale zpomalil a Španělé zase obehrávají italské vápno.

81

Peréz zakončoval přes nohy Di Lorenza, kterým míč zablokoval na roh.

82
Střídání

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Lorenzo Pellegrini, nahradil ho Giacomo Raspadori

84

Di Marco trefil Carvajala u lajny do ruky, který ji měl ale u sebe.

85

První italský roh zápasu v 85. minutě.

85

Cristante protečoval míč na přední tyči, Simón ho chytil.

87

Itálie se přece jen nadechuje k závěrečnému tlaku, Španělé jim přenechali iniciativu.

89

Carvajal se drží za holeň a svíjí se na zemi bolestí. Spíše ale šetří čas.

90

Simón pustil dlouhý pas Barelly kolem tyče do zámezí.

90

Peréz se po levé straně prohnal do vápna, Donaruma jeho střelu na přední tyč vyrazil do strany.

90

Druhý poločas bude nastavený nejméně o čtyři minuty.

90
Důležité

A znovu Peréz, obstřeloval Dunarumu na zadní tyč, italský gólman jeho úmysl vystihl a míč vytěsnil dlouhou rukou.

90
Střídání

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Fabián Ruiz, nahradil ho Mikel Merino

90
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Daniel Carvajal (Španělsko)

90

Ještě italský roh. Do vápna běží i Donaruma.

90

Calafiori míjí bránu a Španělé slaví.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0

90

I když Španělé vyhráli jen 1:0 díky vlastenci Calafioriho, získali tři body naprosto zaslouženě. Po dvou kolech jsou stoprocentní a před posledním duelem s Albánií mají jistý postup do osmifinále z prvního místa skupiny.