Η Μπάλτσα έκανε την πρώτη της εμφάνιση το 1968 στην Όπερα της Φρανκφούρτηςμετο έργο Οι Γάμοι του Φίγκαρο (του Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ) και ακολούθησε το έργο Ο ιππότης μετο ρόδο (Der Rosenkavalier) τουΡίχαρντ ΣτράουςστηνΌπερα της Βιέννηςτο 1970. Μετην καθοδήγηση τουΧέρμπερτ φον Κάραγιαν, ο οποίος είχε πειγια αυτήν ότι ήταν «η σπουδαιότερη δραματική μεσόφωνος της εποχής μας»,[1] γρήγορα τράβηξε την προσοχή του κόσμου πάνω της και άρχισε να κάνει τακτικές εμφανίσεις στο αναγνωρισμένου κύρους ΦεστιβάλτουΣάλτσμπουργκ (Salzburger Festspiele).