Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν.Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί καινα αφαιρεθεί. Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 30/05/2015.
ΟΕυρυβιάδης ήταν στην αρχαιότητα ναύαρχος τωνΣπαρτιατών, γιος τουΕυρυκλείδους. Έζησε τον 5ο αιώνα π.Χ. Παρόλο πουδεν ήταν μήτε βασιλιάς μήτε από βασιλικό γένος, η Σπάρτη του ανέθεσε, όταν εισέβαλε οΞέρξης (480 π.Χ.), την αρχηγία του σπαρτιατικού στόλου. Μολονότι ο σπαρτιατικός στόλος είχε μόνο 10 τριήρειςστοΑρτεμίσιοκαι 16 στηΣαλαμίνα, ο Ευρυβιάδης είχε το αξίωμα του αρχιναυάρχου όλων των ελληνικών ναυτικών δυνάμεων.
Είχε ασθενή χαρακτήρα και περιορισμένη αντίληψη καιτον παρέσυραν άλλοτε οΘεμιστοκλήςκαι άλλοτε οΑδείμαντος, ναύαρχος τωνΚορινθίων. Γιανα μείνει καινα ναυμαχήσει στο Αρτεμίσιο, ο Θεμιστοκλής τον δωροδόκησε αντί 5 ταλάντων (καιο Αδείμαντος αντί 3 άλλων), από τα 30 τάλαντα που πρόσφεραν οιΕυβοείςστον Αθηναίο ναύαρχο. Στο πολεμικό συμβούλιο που έγινε πριν από τηνναυμαχία της Σαλαμίνας, ύψωσε το ραβδί τουγιανα χτυπήσει τον Θεμιστοκλή, επειδή ο τελευταίος επέμενε να μείνει ο ελληνικός στόλος εκεί καινα πολεμήσει τον περσικό. Τότε ο Θεμιστοκλής του απάντησε μετο παροιμιώδες: "Πάταξον μεν, άκουσον δε!".
Μετά το τέλος της σύγκρουσης, στον Ευρυβιάδη απονεμήθηκε, με επιμονή των Λακεδαιμονίων και άλλων Πελοποννησίων, το αριστείο της ανδρείας, ενώ στον Θεμιστοκλή μόνο το βραβείο σοφίας και δεξιότητας.