ΗΜασοβία (πολωνικά: Mazowsze) είναι ιστορική περιοχή στη βορειοανατολική Πολωνία. Εκτείνεται στηνΠεδιάδα της Βόρειας Ευρώπης, περίπου μεταξύ τουΛοτζκαιτουΜπιαουίστοκ, μετηΒαρσοβίανα είναι η ανεπίσημη πρωτεύουσα καιη μεγαλύτερη πόλη της. Κατά τη διάρκεια των αιώνων, η Μασοβία ανέπτυξε μια ξεχωριστή υπο-κουλτούρα που χαρακτηρίζει διαφορετικά λαϊκά τραγούδια, αρχιτεκτονική, φορεσιές και παραδόσεις διαφορετικές από εκείνες των άλλων Πολωνών.
Η ιστορική Μασοβία υπήρχε από τονΜεσαίωνα μέχρι τους διαμελισμούς της Πολωνίαςκαι αποτελούνταν από τρία βοεβοδάταμε πρωτεύουσες τη Βαρσοβία, τοΠουότσκκαιτηΡάβα. Η κύρια πόλη της περιοχής ήταν το Πουότσκ,[1]που ήταν ακόμη και πρωτεύουσα της Πολωνίας από το 1079 έως το 1138. Ωστόσο, στηνΠρώιμη Νεότερη Εποχή, το Πουότσκ έχασε τη σημασία του από τη Βαρσοβία, η οποία έγινε η πρωτεύουσα της Πολωνίας. Από το 1138, η Μασοβία διοικούνταν από ξεχωριστό κλάδο της δυναστείας τωνΠιαστκαι όταν πέθανε ο τελευταίος ηγεμόνας του ανεξάρτητου Δουκάτου της Μασοβίας, ενσωματώθηκε πλήρως στοΣτέμμα του Βασιλείου της Πολωνίαςτο 1526. Κατά τη διάρκεια της Πολωνικής-Λιθουανικής Κοινοπολιτείας, πάνω από το 20% του πληθυσμού της Μασοβίας κατηγοριοποιούνταν ως μικροευγενείς. Μεταξύ 1816 και 1844, ιδρύθηκε το Κυβερνείο Μασοβίας, το οποίο περιελάμβανε το νότο της περιοχής μαζί μετηΓη Γουεντσίτσακαιτη νοτιοανατολική Κουγιαβία. Οι πρώην κάτοικοι της Μασοβίας είναι οιΜαζούριοι, οι οποίοι από τονΎστερο Μεσαίωνα εγκαταστάθηκαν στη γειτονική νότια Πρωσία, μια περιοχή που αργότερα ονομάστηκε Μαζουρία, όπου μεταστράφηκαν στονΠροτεσταντισμότην εποχή της Μεταρρύθμισης, αφήνοντας έτσι τονΚαθολικισμό, τον οποίο οι συγγενείς τους από τη Μασοβία εξακολουθούσαν να τηρούν.
Τα όρια του σύγχρονου Βοεβοδάτου Μασοβίας, που δημιουργήθηκε το 1999, δεν αντικατοπτρίζουν ακριβώς το αρχικό μέγεθος της Μασοβίας, καθώς δεν περιλαμβάνουν τις ιστορικές πόλεις ΓουόμζακαιτουΓουόβιτς, αλλά περιλαμβάνουν τις ιστορικές πόλεις της Ελάσσονος Πολωνίας, ΡάντομκαιΣιέντλτσε.
Η Μασοβία έχει ένα τοπίο χωρίς λόφους (σε αντίθεση μετηνΜικρά Πολωνία) και χωρίς λίμνες (σε αντίθεση μετηΜεγάλη Πολωνία). Απλώνεται στα πεδινά της Μασοβίας, στις δύο πλευρές του ποταμού Βιστούλακαιστη συμβολή τουμε τους ΝάρεφκαιΜπουκ. Τα δάση (κυρίως κωνοφόρα) καλύπτουν το ένα πέμπτο της περιοχής, μετο μεγάλο Δάσος Καμπίνος, το Λευκό Δάσος καιτο Πράσινο Δάσος.
Στα βόρεια, η Μασοβία συνορεύει μετην υποπεριοχή της Μαζουρίας της πρώην Πρωσίας, στα ανατολικά μετηνΠοντλάχια, στα νότια μετηνΜικρά Πολωνίακαιστα δυτικά μετηΜεγάλη Πολωνία. Η περιοχή της Μασοβίας έχει έκταση 33.500 χλμ2. Έχει πληθυσμό 5 εκατομμύρια κατοίκους (3 εκατομμύρια από αυτούς κατοικούν στη μητρόπολη της Βαρσοβίας).
Η μασοβιανή γλώσσα πιθανότατα υπήρχε ως ξεχωριστή διάλεκτος μέχρι τον 20ό αιώνα.[2][3][4][5][6]ΤοεθνωνύμιοMazur έδωσε το όνομα σε ένα φωνητικό φαινόμενο γνωστό ως μαζουροποίηση (mazurzenie) (ανκαι είναι κοινό καιστη διάλεκτο της Ελάσσονος Πολωνίας).
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ντόπια κουζίνα της Μασοβίας. Παλαιότερα, τα γαλακτοκομικά τρόφιμα κυριαρχούσαν στην αγροτική κουζίνα. Οι ευγενείς χρησιμοποιούσαν πουλερικά, χήνες, κοτόπουλα και πάπιες. Οιπιο ξεχωριστές γαστρονομικές περιοχές της Μασοβίας είναι τοΚούρπιεκαιτοΓουόβιτς, όπου παραδοσιακά πιάτα επιβιώνουν μέχρι σήμερα. Στο Κούρπιε, παρασκευάζονται παραδοσιακά πιάτα με υλικά που συλλέγονται στο δάσος: μούρα, μέλικαιμανιτάρια. Υπάρχουν πολλά παραδοσιακά πολωνικά πιάτα, όπως φλάκι (πατσάκια), κλούσκι (χυλοπίτες και ζυμαρικά), τα οποία παρασκευάζονται με διαφορετικό τρόπο από ότι σε άλλα μέρη της Πολωνίας.[7][8]
ΤοΒοεβοδάτο Μασοβίας κατέχει την πρώτη θέση στην Πολωνία σύμφωνα μετοΑκαθάριστο Εγχώριο Προϊόν.[9] Αυτό οφείλεται στη Βαρσοβία, η οποία είναι ένα οικονομικό κέντρο της Ανατολικής-Κεντρικής Ευρώπης.[10][11]Η πλειονότητα των κρατικών επιχειρήσεων έχει την έδρα της σε αυτή τημητρόπολη. Είναι κόμβος τόσο γιατη σιδηροδρομική όσο καιγιατην οδική κυκλοφορία, με πρόσβαση σε όλη την Πολωνία καισε ολόκληρη την Ευρώπη. ΤοΑεροδρόμιο Βαρσοβίας «Φρεντερίκ Σοπέν» είναι τοπιο πολυσύχναστο αεροδρόμιο της χώρας. Υπάρχουν πολλοί κλάδοι της βιομηχανίας καιτων υπηρεσιών που έχουν αναπτυχθεί καλά σε αυτή την πόλη. Το άλλο οικονομικό κέντρο είναι τοΠουότσκ, όπου λειτουργούν μεγάλα πετροχημικά εργοστάσια της PKN Orlen. Η υπόλοιπη Μασοβία ανήκει στα φτωχότερα μέρη της Πολωνίας. Στηγεωργία, οιπιο χαρακτηριστικές καλλιέργειες της Μασοβίας είναι οιπατάτεςκαιησίκαλη, αλλά ηπιο δημοφιλής (όπως σε ολόκληρη την Πολωνία) είναι τοσιτάρι. Άλλα, είναι τοκριθάρι, ταζαχαρότευτλα, τα φρούτα καιταλαχανικά. Εκτρέφονται συνήθως χοίροι, καθώς συχνά επίσης αγελάδεςκαικοτόπουλα.