Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν.Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί καινα αφαιρεθεί. Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 09/10/2014.
ΗAlfa Romeo 145 (Tipo 930A) καιηAlfa Romeo 146 (Tipo 930B) ήταν δύο μικρομεσαία αυτοκίνητα της κατηγορίας C, που κατασκευάζονταν από τηνιταλική αυτοκινητοβιομηχανία Alfa Romeo. Η 145 είχε 3-πορτο αμάξωμα και παρήχθη από τον Ιούλιο του 1994 έως τον Ιανουάριο του 2001, ενώ η 146 είχε 5-πορτο αμάξωμα και παρήχθη από τον Ιανουάριο του 1995 έως τον Δεκέμβριο του 2001. Καιτα δύο, αντικατέστησαν τηνAlfa Romeo 33και τελικώς αντικαταστάθηκαν τον Νοέμβριο του 2000 από τηνAlfa Romeo 147, ανκαιη παραγωγή τους συνεχίστηκε για λίγο ακόμα.
Αρχικά, το αμάξωμα σχεδιάστηκε γιατηLancia Delta δεύτερης γενιάς (1993 - 1999) και ήταν εξαιρετικά παρόμοιο με αυτό της εκδοχής Alfa 146 αλλά σε κοντό notchback στο πίσω μέρος. Στις δοκιμές που έγιναν μέσα σεαεροδυναμική σήραγγα, τοποθετήθηκε ένα μπλοκδιογκωμένης πολυστερίνης (EPS - Expanded polystyrene, γνωστή στηνΕλλάδακαισανφελιζόλ) στο καπό του χώρου αποσκευών και δημιουργήθηκε ένα hatchback που πέτυχε πολύ καλές αεροδυναμικές τιμές. Όταν το διοικητικό συμβούλιο της Fiat είδε αυτό το μοντέλο, αποφασίστηκε ότι ο σχεδιασμός θα ήταν λιγότερο κατάλληλος γιαμιαLanciaκαι περισσότερο γιαμιαAlfa Romeo. Ως αποτέλεσμα, το μπροστινό μέρος διαμορφώθηκε μετά στο γνωστό σχήμα και σχεδιάστηκαν λεπτομερείς λύσεις μετην τυπική αισθητική της Alfa Romeo.
Η Alfa Romeo 145/146 βασίστηκε στο πλαίσιο αμαξώματος τουFiat Tipo, όπως συνέβη επίσης καιμετηLancia Delta δεύτερης γενιάς. Ειδικά όμως γιατην Alfa Romeo 145/146, το πλαίσιο τροποποιήθηκε εκτενώς γιανα επιτρέψει τη χρήση των διαμήκων κινητήρων μπόξερ της Alfa Romeo. Ως αποτέλεσμα του κοινού σασί, η Alfa Romeo 145/146 υπέστη επίσης τις τροποποιήσεις που υπέστη τοFiat Tipo κατά τη διάρκεια της καριέρας του μοντέλου.
Μετην αναθεώρηση τον Δεκέμβριο του 1996, η παλέτα των κινητήρων άλλαξε από boxer σε τετρακύλινδρους σε σειρά κινητήρες με διπλή ανάφλεξη, καθώς οι κινητήρες boxer δεν μπορούσαν πλέον να πετύχουν τις επιθυμητές τιμές απόδοσης και κατανάλωσης καυσίμου, λόγω του αισθητά υψηλότερου βάρουςτου οχήματος. Τέσσερις βενζινοκινητήρεςμε κυβισμό 1.4 έως 2.0 λίτρα και 16-βαλβίδοι ήταν διαθέσιμοι, καθώς καιο υπερτροφοδοτούμενος πετρελαιοκινητήρας.
Δεν έγιναν αξιόλογες εξωτερικές αλλαγές στο αμάξωμα, με εξαίρεση κάποιες λεπτομέρειες: προστέθηκε στάνταρ τρίτο φως φρένων, οι επενδύσεις των τροχών έγιναν ελαφρώς πιο καμπυλωτές και συνέχισαν να έχουν ένα ανάγλυφο λογότυπο της Alfa Romeo, η απόληξη της εξάτμισης του συστήματος εξάτμισης έγινε στρογγυλή καιοι υαλοκαθαριστήρες επανασχεδιάστηκαν. Επιπλέον, η ονομασία του κινητήρα δεν βρισκόταν πλέον στην αριστερή πλευρά του καπό του χώρου αποσκευών πίσω από την επιγραφή «145» ή «146», αλλά στη δεξιά πλευρά, μαζί μετην επιγραφή T.SPARK ή TD.
Στο σαλόνι, ωστόσο, έλαβαν χώρα σημαντικές αλλαγές: υπήρχε μια δίχρωμη κεντρική κονσόλα με βελτιωμένα χειριστήρια εξαερισμού και στρογγυλούς αεραγωγούς καιτο τιμόνι απέκτησε ένα συνημμένο, έγχρωμο λογότυπο της Alfa Romeo. Επιπλέον, μια υφασμάτινη λωρίδα που εκτείνεται από αριστερά προς τα δεξιά, ταίριαζε καλύτερα μετο επιλεγμένο χρώμα του εσωτερικού και είχε ενσωματωθεί στοταμπλό, γεγονός που αναβάθμισε περαιτέρω το εσωτερικό. Ολόκληρο το ταμπλό έφερε πλέον καλύτερη αφρώδη επένδυση γιανα μειώσει περαιτέρω τους τριγμούς και θορύβους στις υψηλές ταχύτητες.
Κάτω από τη λαμαρίνα, η Alfa Romeo 145/146 τροποποιήθηκε σημαντικά παράλληλα μετοFiat Tipoγιανα βελτιώσει την ασφάλεια σε ενδεχόμενη πρόσκρουση καιτο μπροστινό άκρο του αμαξώματος ενισχύθηκε σημαντικά γιανα επιτευχθεί καλύτερη απόδοση σε τυχόν σύγκρουση. Όλα τα αυτοκίνητα στονΌμιλο της Fiatπου βασίζονταν στοFiat Tipo έλαβαν επίσης αυτές τις αλλαγές, συμπεριλαμβανομένης της Alfa Romeo 145/146. Ως αποτέλεσμα, τοβάρος όλων των οχημάτων αυξήθηκε σημαντικά.
Τα φρένα ήταν με 4 δισκόφρενα ή ενδεχομένως στις λιγότερο ισχυρές εκδόσεις με δισκόφρενα μπροστά καιταμπούρα πίσω, αλλά αντα τελευταία ήταν εξοπλισμένα μετο προαιρετικό ABS, τότε τα φρένα ήταν όλα με δισκόφρενα.
Τον Οκτώβριο του 1998, πραγματοποιήθηκε ένα ακόμα λίφτινγκ. Οι εξωτερικές αλλαγές επηρέασαν ιδιαίτερα τους προφυλακτήρες, οι οποίοι είχαν πλέον πιο στρογγυλεμένη εμφάνιση. Επιπλέον, οι προφυλακτήρες ήταν τώρα βαμμένοι εξ ολοκλήρου στοχρώματου αμαξώματος, εκτός από μια στενή λωρίδα, ενώ τα προηγούμενα μοντέλα είχαν μια φαρδιά, άβαφη λωρίδα. Στις επενδύσεις των τροχών δόθηκε ένα έγχρωμο λογότυπο της Alfa Romeo.
Μόνο σχετικά μικρές αλλαγές έλαβαν χώρα στο εσωτερικό: οι αεραγωγοί καιτα όργανα έχουν διακοσμηθεί μεχρωμιωμένους δακτυλίους καιτα ανοίγματα θυρών απέκτησαν επίσης χρώμιο. Επιπλέον, ο εξοπλισμός ασφαλείας βελτιώθηκε περαιτέρω: οι πλευρικοί αερόσακοι ήταν πλέον στάνταρ καιοαερόσακος συνοδηγού έχει ανίχνευση πληρότητας καθίσματος, ενώ όλες οι εκδόσεις έφεραν πλέον στάνταρ δισκόφρενακαι στους 4 τροχούς. Η παλέτα των κινητήρων εν μέρει μόνο αναθεωρήθηκε.