出自維基百科,自由嘅百科全書
澳門50B巴士,舊時叫50X,係一條由新時代做緊,由亞馬喇前地來回駕駛學習暨考試中心嘅巴士線。
2011年12月27號,由於駕駛學習暨考試中心啓用,為咗方便市民嚟學車所以交通事務局開咗呢條線,由維澳蓮運嚟做[1]。
2012年6月1號,呢條線加停「機場圓形地/偉龍」站[2]。
2012年11月4號,呢條線加停「霍英東博士大馬路/機場大馬路」站[3]。
2014年7月1號,呢條線由澳門新時代公共汽車股份有限公司接手嚟做。
2015年8月29號,呢條線調整班次,繁忙時間十二到十八分一班,普通時間廿分鐘一班[4]。
2016年9月24號,交通事務局大規模調整氹仔區巴士站分佈同改名:「孫逸仙馬路/三家村」站同「泉亮花園」站合併,分別改名做「泉亮花園」站同「泉裕豪庭」站,改停「泉裕豪庭」站;「亞利雅架前地」站同「寶龍花園」站合併,改名做「百利寶花園」站;呢條線停完「澳門土木工程實驗室」站後,唔停「機場圓形地/偉龍」站,改停「機場貨運站」站[5][6]。
2017年5月20號,呢條線調整班次,公眾假期班次廿分鐘一班[7]。
2018年4月16號,交通事務局召開記者會,公佈巴士加價同回應4月15號嘅氹仔嘉樂庇總督馬路巴士奪命交通意外,會上交通事務局局長林衍新局先公佈會響4月21號澳門所有公共巴士統一收六蚊葡幣,用澳門通拍卡畀錢就分普通線同快線收費,普通線收三蚊葡幣而快線就收四蚊,餘額由政府補貼,學生卡就響澳門通嘅價錢上再半價,老人同殘疾人士免費,將原本傾好嘅分澳門居民澳門通同普通澳門通收費(普通澳門通重有補助不過補少啲)、學生寒暑假期間取消優惠、老人同殘疾人士卡朝早同晏晝繁忙時間取消優惠(唔想老人同殘疾人士同返工啲人逼車)嘅全部內容唔實行,又將六十分鐘入面補差價由澳門線轉氹仔線嘅轉乘安排取消,澳門線轉氹仔線同澳門線轉澳門線轉乘時間一樣四十五分鐘,轉路環線就保留六十分鐘轉乘時間,林衍新話加價係基於澳門巴士好多年都冇加價(同樣理由已經響早排交通事務局服務費、鎖轆費、分階段調整咪錶收費用過),同埋佢嘅局預算冇加,但係補貼巴士公司嘅錢就不停噉加,所以點都要加,重話加幅比2008年巴士加價幅度細,調整幅度相對溫和,被人批評交通事務局冇經過大多數民意支持就霸王硬上弓話加就加夾硬嚟,2008年巴士雖然加價,但係當年第一任交通事務局局長汪雲為咗吸引多啲人搭巴士支持綠色出行,第一次推出澳門通拍卡有補貼,變相減咗價,但係由於冇區分澳門居民同遊客,所以交通事務局補貼費用年年上升,惹嚟澳門市民反感,要求區分收費,但今次方案諮詢嗰陣有提到,但冇實行[8][9]。
2018年4月21號,澳門巴士票價調整,呢條線嘅收費亦跟住調整:全程收費係六蚊葡幣,唔再分區收費,只分X尾係快線,用澳門通畀錢要畀多一蚊葡幣,由於呢條線唔係快線,所以將呢條線由50X改冧巴做50B號。
2011年12月27號開始:宇通ZK6770HG
2014年3月17號開始:宇通ZK6902HG
- 全程車費:六幣葡幣。
- 用澳門通全民卡,只係扣三蚊,其餘由政府畀。
- 用澳門通學生卡,只係扣個半,其餘由政府畀。
- 用澳門通長者卡同殘疾卡,免費,全部由政府畀。
服務時間
|
平時(禮拜一到五)
|
禮拜六、日(包埋公眾假期)
|
亞馬喇前地
|
06:30-20:30
|
駕考中心
|
班次
|
繁忙時間十二到十八分鐘,普通時間廿分鐘
|
廿分鐘
|
去駕駛學習暨考試中心方向
|
去亞馬喇前地方向
|
- 亞馬喇前地
- 史伯泰/麗景灣
- 氹仔大中華廣場
- 泉裕豪庭
- 氹仔茵景園
- 氹仔CEM貨倉
- 澳門土木工程實驗室
- 機場貨運站
- 駕駛學習暨考試中心
|
- 駕駛學習暨考試中心
- 霍英東馬路/永利皇宮
- 霍英東馬路/新濠天地
- 氹仔嘉樂庇馬路
- 亞利雅架前地/泉悅
- 百利寶花園
- 氹仔電訊
- 史伯泰/盧廉若
- 蘇利安圓形地
- 亞馬喇前地
|
|
---|
普通線 | 澳門半島線 | |
---|
澳門-氹仔線 | |
---|
澳門-路環線 | |
---|
離島線 | |
---|
澳大線 | |
---|
山頂醫院線 | |
---|
通宵線 | 澳門半島線 | |
---|
澳門-氹仔 或路環線 | |
---|
澳大線 | |
---|
|
---|
|
---|
快速線 | 澳門半島線 | |
---|
澳門-氹仔 或路環線 | |
---|
離島線 | |
---|
|
---|
時節線 | |
---|
取消咗嘅巴士線(2011年8月1號起) | |
---|
1 有幫視障人士搭車嘅發聲系統 2A 禮拜同公眾假期停駛 2B 禮拜日同公眾假期停駛 2C 禮拜日同強制性假日停駛 2D 星期一至五停駛 2E 強制性假日停駛 FREE 免費 S 特班車 |