出自維基百科,自由嘅百科全書
澳門N3號巴士
|
|
|
|
管理資訊
|
監管者
|
交通事務局
|
經營者
|
File:澳巴.png澳巴
|
所屬車廠
|
北安車廠
|
路線用車
|
五洲龍FDG6951G
|
|
路線資訊
|
路線性質
|
來回
|
|
服務資訊
|
服務時間
|
凌晨十二點到朝早六點
|
班次間隔
|
廿到廿五分鐘
|
全程收費
|
六蚊葡幣
|
澳門N3巴士,係一條由澳巴做緊,由亞馬喇前地來回路環市區嘅通宵循環巴士線,只係響凌晨時間服務。
- 2011年8月1號,呢條線開辦。
- 2011年8月28號,呢條線增停「史伯泰/麗景灣」站。[1]
- 2011年10月28號,呢條線增停「和諧圓形地」同「重型車輛駕考中心」站。[2]
- 2012年6月1號,呢條線由亞馬喇前地延伸到媽閣,增停「連貫公路/金沙城中心」站,並喺每年6月1號到8月31號延伸到黑沙海灘。[3][4]
- 2012年12月12號,呢條線永久取消「下環/小販巷」站,並恢復停靠「河邊新街/下環」站。[5]
- 2013年3月26號,呢條線調整進入石排灣公屋社區。[6]
- 2014年12月18號,配合路氹邊檢大樓實行新通關安排,呢條線增設停靠「路氹邊檢大樓」站。[7]
- 2016年4月23號,去路環市區方向由「媽閣總站」開出後,唔再停「媽閣廟前地」站、「河邊新街/媽閣」站,改停「河邊新街/凱泉灣」站。[8]
- 2016年9月24號:[9]
- 「孫逸仙馬路/三家村」站同「泉亮花園」站合併,並分別改名為「泉亮花園」站同「泉裕豪庭」站,改停「泉亮花園」站。
- 「亞利雅架前地」站同「寶龍花園」站合併,並改名為「百利寶花園」站。
- 2017年8月19號,本線去媽閣方向喺「黑沙海灘」站發車後,改為途經賈梅士大馬路並停靠「海蘭花園/黑沙」站,取消停靠「黑沙青年旅舍」站。[10]
- 2017年12月20號,呢條線去路環或黑沙方向唔再停「路氹邊檢大樓-2」站(原名:路氹邊檢大樓),改停「路氹邊檢大樓-1」分流站;去媽閣方向維持停靠「路氹邊檢大樓-2」站(原名:路氹邊檢大樓)。
- 2018年9月1號,呢條線改以循環線行駛,「亞馬喇前地」站A車道為總站。唔停「路環街市」站改停「路環市區」站。新增停靠「西灣大橋/海洋大馬路」、「海洋花園/玫瑰苑」站。服務時間調整為凌晨十二點到朝早六點,班次頻率為廿到廿五一班。行程如下:亞馬喇前地 → 新馬路 → 媽閣 → 西灣大橋 → (原線行駛) → 路環市區 → (原線行駛) → 西灣大橋 → 媽閣 → 新馬路 → 亞馬喇前地。
- 2018年10月27號,「蓮花圓形地-1」站改名為「蓮花圓形地」站。
- 2019年3月9號,為明確巴士站位置「亞利雅架前地/泉悅」站,改名為「信虹花園」站。
- 2019年4月7號,受市政署開展「內港北雨水泵站箱涵渠建造工程」影響,去路環市區方向「金碧文娛中心」站會臨時唔停靠。
- 2019年8月31號開始,因「內港北雨水泵站箱涵渠建造工程」完工,呢條線恢復原嚟停靠。
- 2020年1月20號開始,因配合內港客運碼頭重啟同周邊配套優化,「火船頭街」嘅臨時站改名為「內港客運碼頭」站,而「火船頭街」站就永久取消。[11]
- 2020年6月1號,受武漢肺炎澳門疫情影響,呢條線取消實施每年六到八月延伸到黑沙海灘嘅措施。到2021年夏天先至恢復番呢個措施。
- 2020年8月19號頭班車開始,因路氹邊檢大樓停用,停用「路氹邊檢大樓-1」站同「路氹邊檢大樓-2」站。去澳門同路環方向都會停「蓮花大橋」站。
- 2021年1月9號開始,去澳門同路環方向唔再停「蓮花大橋」站,去路環方向增停「蓮花路停車場」站。[12]
- 呢條線係目前唯一一條,進入路環市區嘅夜間路線。亦係第一條途經西灣大橋,往返澳門半島同路環之間嘅夜間路線。
- 2011年8月:五洲龍FDG6751G
- 2012年6月:五洲龍FDG6920BG
- 2013年:五洲龍FDG6951G
- 2015年10月1日:宇通ZK6118HGE
- 2015年10月中:五洲龍FDG6101CNG
- 2018年9月:五洲龍FDG6951G
- 全程車費:六幣葡幣。
- 用澳門通全民卡,只係扣三蚊,其餘由政府畀。
- 用澳門通學生卡,只係扣個半,其餘由政府畀。
- 用澳門通長者卡同殘疾卡,免費,全部由政府畀。
服務時間
|
每日
|
亞馬喇前地
|
凌晨十二點到朝早六點
|
班次
|
廿到廿五分鐘
|
停站(特定日子)[編輯]
N3
|
亞馬喇前地 ↺ 黑沙海灘
|
編號
|
循環線
|
站號、站名
|
輕軌站或出入境口岸
|
1 |
M172/6 亞馬喇前地
|
|
2 |
M171/2 中區/殷皇子馬路
|
|
3 |
M142 金碧文娛中心
|
|
4 |
M136/2 粵通碼頭
|
|
5 |
M139/1 司打口
|
內港客運碼頭
|
6 |
M184 河邊新街/街市
|
|
7 |
M188 河邊新街/下環
|
|
8 |
M203/2 媽閣廟站
|
|
9 |
T431 西灣大橋/海洋大馬路
|
|
10 |
T403 史伯泰/麗景灣
|
|
11 |
T402 泉澧花園
|
|
12 |
T309 泉亮花園
|
|
13 |
T313 氹仔茵景園
|
|
14 |
T315 氹仔CEM貨倉
|
|
15 |
T375 連貫公路/新濠天地
|
|
16 |
T379 連貫公路/倫敦人
|
|
17 |
T359 蓮花圓形地
|
|
18 |
T355 蓮花路停車場
|
蓮花口岸站
|
19 |
C688/1 和諧廣場/業興大廈
|
|
20 |
C691 樂居大馬路/居雅大廈
|
|
21 |
C652 安順大廈
|
|
22 |
C655 石排灣郊野公園
|
|
23 |
C657 路環警察訓練營-1
|
|
24
|
C660 路環居民大會堂
|
|
25
|
C662 路環監獄-1
|
|
26
|
C664 竹灣泳池-1
|
|
27
|
C666 竹灣馬路-1
|
|
28
|
C677 竹灣燒烤公園-1
|
|
29
|
C667 竹灣海灘-1
|
|
30
|
C676 竹灣豪園-1
|
|
31
|
C680 海蘭花園/蘭苑
|
|
32
|
C669 黑沙海灘
|
|
33
|
C687 海蘭花園/黑沙
|
|
34
|
C675 竹灣豪園-2
|
|
35
|
C668 竹灣海灘-2
|
|
36
|
C678 竹灣燒烤公園-2
|
|
37
|
C665 竹灣馬路-2
|
|
38
|
C663 竹灣泳池-2
|
|
39
|
C661 路環監獄-2
|
|
40
|
C686 路環市區
|
|
41
|
C656 路環警察訓練營-2
|
|
42
|
C654 聯生圓形地
|
|
43
|
C653/2 金峰南岸/金譽峰
|
|
44
|
C692 樂居大馬路/樂群樓
|
|
45
|
C689/1 和諧廣場/樂群樓
|
|
46
|
T360 連貫公路/新濠影匯
|
|
47
|
T376/1 連貫公路/巴黎人
|
|
48
|
T306/2 氹仔嘉樂庇馬路
|
|
49
|
T314/1 信虹花園
|
|
50
|
T311/2 百利寶花園
|
|
51
|
T308/3 氹仔電訊
|
|
52
|
T300 史伯泰/盧廉若
|
|
53
|
T330/1 蘇利安圓形地
|
|
54
|
T430 海洋花園/玫瑰苑
|
|
55
|
M3/1 媽閣總站
|
|
56
|
M183/2 河邊新街/凱泉灣
|
|
57
|
M140/2 河邊新街/李道巷
|
|
58
|
M137 內港客運碼頭
|
內港客運碼頭
|
59
|
M135/1 新馬路/大豐
|
|
60
|
M170/2 殷皇子馬路
|
|
61
|
M172/6 亞馬喇前地
|
|
|
---|
普通線 | 澳門半島線 | |
---|
澳門-氹仔線 | |
---|
澳門-路環線 | |
---|
離島線 | |
---|
澳大線 | |
---|
山頂醫院線 | |
---|
通宵線 | 澳門半島線 | |
---|
澳門-氹仔 或路環線 | |
---|
澳大線 | |
---|
|
---|
|
---|
快速線 | 澳門半島線 | |
---|
澳門-氹仔 或路環線 | |
---|
離島線 | |
---|
|
---|
時節線 | |
---|
取消咗嘅巴士線(2011年8月1號起) | |
---|
1 有幫視障人士搭車嘅發聲系統 2A 禮拜同公眾假期停駛 2B 禮拜日同公眾假期停駛 2C 禮拜日同強制性假日停駛 2D 星期一至五停駛 2E 強制性假日停駛 FREE 免費 S 特班車 |