Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν.Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί καινα αφαιρεθεί. Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 19/11/2014.
Γεννήθηκε στονΕυαγγελισμό Λαγκαδά Θεσσαλονίκης το1955. Οι γονείς του ήταν πρόσφυγες από τηΜικρασία, γι' αυτό τα πρώτα τραγούδια που άκουγε ήταν μικρασιατικές μελωδίες. Άρχισε να ασχολείται μετη μουσική το 1971 και σταδιακά έμαθε μόνος τουνα παίζει σχεδόν όλα τα έγχορδα όργανα των ρεμπέτικων τραγουδιών, δηλαδή: κιθάρα, μπαγλαμά, ούτι, μπουζούκι, τζουρά, μάντολα, μαντολίνο. Το 1973 έκανε την πρώτη επαγγελματική του εμφάνιση σεμπουάτ της Θεσσαλονίκης. Αμέσως συνειδητοποίησε πως η μουσική πουτον εκφράζει καιτου ταιριάζει είναι η ρεμπέτικη και αφιερώνεται σε αυτήν αποκλειστικά. Κατείχε πολλούς σπάνιους δίσκους γραμμοφώνουμερεμπέτικα τραγούδια, και αξιοποιούσε τη συλλογή τουσε ραδιοφωνικές μουσικές εκπομπές.
Το 1977 δημιουργεί το «Ρεμπέτικο Συγκρότημα Θεσσαλονίκης», μετο οποίο παίζει σε μαγαζιά, κάνει συναυλίες και ηχογραφεί δύο δίσκους. Το 1981 αποφασίζει να μεταβεί στην Αθήνα. Συνεργάζεται με γνωστούς τεχνίτες της λαϊκής μουσικής. Κώστας Παπαδόπουλος, Γιώργος Κόρος, Βασίλης Σούκας, Λάζαρος Κουταλίδης, Νίκος Φιλιππίδης και Νίκος Χατζόπουλος είναι κάποιοι από αυτούς. Γίνεται πιο γνωστός και κάνει συναυλίες σε όλη την Ελλάδα αλλά καιστο εξωτερικό, σεΕυρώπηκαιΗ.Π.Α. Από το 1987 ζούσε και εργαζόταν στη Θεσσαλονίκη.
Η δισκογραφία του αφορούσε αποκλειστικά στο ρεμπέτικο. Είχε ερμηνεύσει πολλά δημοφιλή ρεμπέτικα αλλά και παλιά, άγνωστα τραγούδια που έχει ανασύρει από το πλούσιο αρχειακό υλικό που κατέχει.
Το 2013 είχε αποδεχθεί την πρόσκληση του συγκροτήματος Κόζα Μόστρα να συμμετάσχει μαζί τους στοΦεστιβάλ της ΓιουροβίζιονστοΜάλμε της Σουηδίας, μετο τραγούδι "Alcohol Is Free", μετο οποίο προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης όπου κατέλαβαν την 6η θέση.
Απεβίωσε στις 5 Αυγούστου2020 από καρδιακή προσβολή, κατά τη διάρκεια ύπνου.
Ήταν παντρεμένος μετην Εριφύλη Χοντολίδου, μετην οποία είχε ένα γιο, τον Νίκο, ο οποίος ασχολείται επίσης μετο ρεμπέτικο και συμμετέχει σε τηλεοπτικές εκπομπές.