Ο πατέρας του, επιχειρηματίας Λαρς Γιουλ Γιούργκενσεν, κατάγεται από τηΔανία, ενώ η μητέρα του είναι Ελληνίδα. Από την πλευρά της μητέρας του, προέρχεται από γνωστή οικογένεια , που ασχολείται μετην ναυτιλία .
Άρχισε μαθήματα πιάνουσε ηλικία 4 ετών, μαθήματα φωνητικής στα οκτώ και μαθήματα κιθάρας στα δέκα του χρόνια. Στα έντεκα άρχισε να γράφει τα πρώτα δικά του τραγούδια, ενώ από το 2021 επιμελείται καιτην παραγωγή της δικής του μουσικής, παρακολουθώντας μαθήματα Μουσικής Τεχνολογίας. Ο ίδιος έχει ανακοινώσει ότι μέχρι τώρα εκφράζεται μέσω των τραγουδιών τουστηναγγλική γλώσσα.[5]
Το 2021 κυκλοφόρησε το πρώτο του τραγούδι στο οποίο έγραψε μουσική, στίχους, αλλά έκανε καιτην παραγωγή μόνος του. Αυτό τον καιρό κάνει μαθήματα φωνητικής και performance μετηΝίνα Λοτσάρη.[6]
Ο Βερνίκος ήταν ο νεότερος σε ηλικία καλλιτέχνης που έστειλε η Ελλάδα στον Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision. Ο ίδιος ήταν από τους πρώτους καλλιτέχνες που ανακοινώθηκε ότι κατέθεσε πρόταση στηνΕΡΤ.[7] Στις 28 Δεκεμβρίου 2022, η υποψηφιότητά του ήταν μία από τις επτά που πέρασαν στην επόμενη φάση γιατην επιλογή του Έλληνα εκπροσώπου.[8] Στις 19 Ιανουαρίου 2023, ο Βερνίκος ήταν ανάμεσα στους τρεις υποψηφίους που πέρασαν στην τελική φάση γιατην εκπροσώπηση της Ελλάδας στον διαγωνισμό.[9][10] Εντέλει, στις 30 Ιανουαρίου, ο Βερνίκος ανακοινώθηκε ως ο εκπρόσωπος της Ελλάδας γιατον διαγωνισμό.[11]
Διαγωνίστηκε στον δεύτερο ημιτελικό στις 11 Μαΐου, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό.