Η Τερζή γεννήθηκε την 1η Δεκεμβρίου του 1980 στη Θεσσαλονίκη. Είναι η κόρη τουΠασχάλη Τερζή,[2][3]ο οποίος είναι ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες λαϊκούς Τραγουδιστές.
Στην ηλικία των 20, μετακόμισε στηνΑθήναγιανα αρχίσει τη μουσική της καριέρα, ξεκινώντας μετην κυκλοφορία του πρώτου της δίσκου, Γύρνα το Κλειδίτο 2006 από την Cobalt Music. Μετά υπέγραψε συμβόλαιο μετην Minos EMI και κυκλοφόρησε το άλμπουμ Άσε μενα Ταξιδέψωτο 2008, το οποίο περιείχε το σίνγκλ μετο ίδιο όνομα. Η Τερζή μετά, μετακόμισε στις Ηνωμένες Πολιτείεςκαι δούλεψε ως ανιχνευτής ταλέντων γιατην Interscope Records.[4][5]
Στις 27 Οκτωβρίου 2017, η Γιάννα Τερζή, εκπροσωπώντας την Panik Records, ήταν ανάμεσα στους 20 υποψήφιους γιατηEurovision 2018μετο τραγούδι "Όνειρό μου".[6] Στις 8 Νοεμβρίου 2017, έγινε μία από τους πέντε υποψηφίους πουθα συμμετείχαν στον εθνικό τελικό.[7] Μετά τον αποκλεισμό δύο από τους πέντε συμμετέχοντες, λόγω του ότι δεν είχαν "ελληνικό ηχόχρωμα", το "Όνειρό μου" βρέθηκε στην τελική τριάδα των υποψηφίων πουθα συμμετείχαν στον ελληνικό τελικό.
Τελικά, στις 15 Φεβρουαρίου 2018, ανακοινώθηκε ότι οι δισκογραφικές εταιρίες των δύο άλλων συμμετεχόντων αρνήθηκαν να πληρώσουν το ποσό των 20,000€ στηνΕΡΤκαι αποκλείστηκαν από την τελική φάση, αφήνοντας το "Όνειρό μου" το μοναδικό υποψήφιο τραγούδι καιτην πιθανότερη ελληνική συμμετοχή.[8][9]
Εν τέλει, στις 16 Φεβρουαρίου 2018, ηΕΡΤ ανακοίνωσε επίσημα ότι η Τερζή μετο τραγούδι "Όνειρό μου" θα εκπροσωπούσε την Ελλάδα στονΔιαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision 2018στηνΛισαβόνα. Η Τερζή διαγωνίσθηκε στον 1ο ημιτελικό, στις 8 Μαΐου 2018, αποκλείστηκε όμως από τον τελικό.