Το Ακταίο βρίσκεται προς τα παράλια τουΑιγαίου πελάγους, σε υψόμετρο 340 μέτρα[2]με θέα τη θάλασσα καιτον βραχώδη όρμο Φιλάγρα. Το χωριό απέχει 26 χλμ.Β.-ΒΔ. από τηνΚάρυστο (έδρα δήμου), 19 χλμ. Β. από τοΜαρμάρικαι 118 χλμ. ΝΑ. από τηνΧαλκίδα. Στα βορειοδυτικά του είναι η ομώνυμη παραλία καιστα βορειοανατολικά αυτή του Λιμνιώνα (ή Γιαννίτσι). Ενδιαφέρον έχει η πεζοπορική διαδρομή που ξεκινά από το εκκλησάκι της Κοίμησης της Θεοτόκου (στα βορειοανατολικά) και κατηφορίζει προς την παραλία Γιαννίτσι.[3]Στα νότια του χωριού καιστη κορυφή λόφου υπάρχουν ελάχιστα υπολείμματα από μεσαιωνικό κάστρο που είτε επιτηρούσε τον μικρό όρμο από κάτω του (προσωρινό αγκυροβόλιο γιατα πλοία που περίμεναν να ησυχάσει ο καιρός καινα περάσουν τονΚάβο Ντόρο) είτε προστάτευε από ξηράς το κάστρου της Φυλάγρας στα βορειότερα.[4]
Τα Ακταίο αναφέρεται επίσημα, μετά τηνΕπανάσταση του 1821καιτην ενσωμάτωση της Εύβοιας, ως Σκούασιτο 1835 να προσαρτάται στον τότε δήμο Καρύστου καιτο 1919 μετοΦΕΚ 54Α - 11/03/1919 να ορίζεται έδρα της ομώνυμης νεοϊδρυθείσας κοινότητας. Το 1954 μετοΦΕΚ 188Α - 19/08/1954 μετονομάστηκε σε Ακταίον.[5] Σύμφωνα μετοπρόγραμμα Καλλικράτης, μαζί μετηνΕκάλη αποτελούν την τοπική κοινότητα Ακταίου που υπάγεται στη δημοτική ενότητα Μαρμαρίου τουΔήμου Καρύστουκαι σύμφωνα μετηναπογραφή του 2011 ως κοινότητα έχει συνολικό πληθυσμό 51 κατοίκους ενώ ως οικισμός 47.[6]Η τοπική κοινότητα Ακταίου είναι χαρακτηρισμένη ως αγροτικός ημιορεινός οικισμός, με έκταση 14,545 χμ² (2011).[7]