Το Παραδείσι βρίσκεται στους δυτικούς πρόποδες της Όχηςσε υψόμετρο 231 μέτρα[2]και είναι κτισμένο μέσα σεμια κατάφυτη από πλάτανους, βελανιδιές, αραιούς ρεματιά[3]. Το χωριό απέχει 10 χλμ.ΒΑ. από τοΜαρμάρι, 11 χλμ. Β.-ΒΔ. από τηνΚάρυστο (έδρα δήμου) και 114 χλμ. ΝΑ. από τηνΧαλκίδακαι είναι γνωστό στην περιοχή για τις ταβέρνες του.[4] Αναφέρεται επίσημα, μετά την ενσωμάτωση της Εύβοιας, το 1835 μετην ονομασία Μπεζάνοινα προσαρτάται στον τότε δήμο Καρύστου καιτο 1912 μετοΦΕΚ 245Α - 16/08/1912 ορίστηκε έδρα της ομώνυμης νεοϊδρυθείσας κοινότητας. Η ονομασία αυτή, σύμφωνα μετην τοπική παράδοση, προέρχονταν από την Βυζαντινή οικογένεια των Μπιζανιωτών που ζούσε στην περιοχή. Το 1954 μετοΦΕΚ 188Α - 19/08/1954 μετονομάστηκε σεΠαραδείσιονκαιτο 1961 ενσωματώθηκε σε αυτό ο καταργούμενος γειτονικός οικισμός Φρυγάνι.[5][3] Σύμφωνα μετοπρόγραμμα Καλλικράτης, μαζί μετονΑλέξηκαιταΧάνια αποτελούν την τοπική κοινότητα Παραδεισίου που υπάγεται στη δημοτική ενότητα Μαρμαρίου τουΔήμου Καρύστουκαι σύμφωνα μετηναπογραφή του 2011 ως κοινότητα έχει συνολικό πληθυσμό 194 κατοίκους ενώ ως οικισμός 115.[6]