Το λήμμα παραθέτει τις πηγές του αόριστα, χωρίς παραπομπές.Βοηθήστε συνδέοντας το κείμενο με τις πηγές χρησιμοποιώντας παραπομπές, ώστε να είναι επαληθεύσιμο. Το πρότυπο τοποθετήθηκε χωρίς ημερομηνία. Γιατη σημερινή ημερομηνία χρησιμοποιήστε: {{χωρίς παραπομπές|4|08|2024}}
ΟΔήμος Ζαρού ήταν δήμος τουΝομού Ηρακλείουπου συστάθηκε μετοΠρόγραμμα 'Καποδίστριας', μετη συνένωση παλαιότερων κοινοτήτων της περιοχής, οι οποίες απετέλεσαν τα δημοτικά διαμερίσματα (Δ.δ.) του δήμου. Λειτούργησε κατά την περίοδο 1999 -2010, μετο πέρας της οποίας καταργήθηκε, βάσει τουΠρογράμματος Καλλικράτης, και εντάχθηκε στον νέο Δήμο Φαιστού. Βρισκόταν στα νοτιοδυτικά τουΝομού Ηρακλείου, κατελάμβανε έκταση 71.803 στρεμμάτων και έδρα του είχε οριστεί το χωριό Ζαρός. Επρόκειται για ημιορεινό δήμο, καθώς τα περισσότερα χωριά βρίσκονται κτισμένα στους πρόποδες τουΨηλορείτη. Σύμφωνα μετηνΑπογραφή του 2001, ο δήμος αριθμούσε 3.370 κατοίκους.