Οι κάτοικοι ασχολούνται κυρίως μετην κτηνοτροφία καιτην ελαιοκομία. Ο κύριος ναός των Σκουρβούλων είναι αυτός της Υπαπαντής. Υπάρχουν επίσης τα εξωκλήσια της Αγίας Άννας, της Αγίας Παρασκευής, του Αγίου Νικολάου, του Αγίου Νεκταρίου, Της Αγίας Ειρήνης, Καιτων Αγίων Πάντων. Το χωριό πανηγυρίζει στις 2 Φεβρουαρίου. Λειτουργεί δημοτικό και νηπιαγωγείο.
Όπως καισε πολλά άλλα χωριά του νομού, τα Σκούρβουλα έγιναν θέατρο εκτελέσεων από τους Ναζί. Οι Γερμανοί εκτέλεσαν (en) 40 κατοίκους του χωριού στο σημείο όπου βρίσκεται σήμερα μνημείο, πριν το χωριό.