Ως χωριό αναφέρεται επίσημα το1925μετοΦΕΚ 27Α - 31/01/1925 να προσαρτάται στην τότε κοινότητα Πλατάνου. Το1925μετοΦΕΚ 27Α - 31/01/1925 ορίζεται έδρα της νεοϊδρυθείσας ομώνυμης κοινότητας[2]. Σύμφωνα μετοσχέδιο Καλλικράτης αποτελεί την κοινότητα Πόμπιας που υπάγεται στηδημοτική ενότητα ΜοιρώντουΔήμου Φαιστούκαι σύμφωνα τηναπογραφή του 2011 έχει πληθυσμό 1.061 κατοίκους[3]. Το 2001 αποτελούσε έδρα ομώνυμου δημοτικού διαμερίσματος τουδήμου Μοιρώνκαι αριθμούσε 955 κατοίκους το2001. Πολιούχος του χωριού[4] είναι οΆγιος Γεώργιος.
Από τηΜινωική εποχή υπάρχουν ερείπια και πιθανολογείται ότι το χωριό ονομαζόταν Βοιβή[εκκρεμεί παραπομπή]. Το όνομα του χωριού Πόμπια, καθώς καιτου κοντινού οικισμού Στάβιες, προέρχονται από τις ρωμαϊκές πόλεις ΠομπηίακαιΣταβία[εκκρεμεί παραπομπή]που κατέστρεψε το ηφαίστειο Βεζούβιοςτο 79 μ.Χστην νότια Ιταλία. Επίσης στο χωριό γεννήθηκε οΜιχαήλ Κόρακαςπου ήταν οπλαρχηγός στην επανάσταση κατά των Τούρκων. Επί τουρκοκρατίας χτίστηκε το Γυμνάσιο Πόμπιας που ήταν το ένα από τα δύο στο νομό Ηρακλείου το οποίο λειτουργεί και σήμερα.
Στο χωριό λειτουργούν μεταξύ άλλων, περιφερειακό ιατρείο, Δημοτικό Σχολείο, νηπιαγωγείο, Γυμνάσιο, Λύκειο. Στην Πόμπια λειτουργεί αρκετά χρόνια τοΚΕ.ΠΕ.Π Πόμπιας[5], κλειστού τύπου προνοιακό ίδρυμα, με τεράστια συμβολή στον τομέα της πρόνοιας εξαιτίας της προστασίας που παρέχει στα άτομα που περιθάλπει.
ΤοΦίλαθλο Σωματείο Πόμπιας «ο Κόρακας» εκπροσωπεί την Πόμπια στοποδόσφαιρο συμμετέχοντας στα πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ. Ηρακλείου. Αποτελεί το αρχαιότερο αθλητικό σωματείο της Μεσαράςκαι υπήρξε το πρώτο που ιδρύθηκε εκτός της πόλης τουΗρακλείουκαιτων προαστίων του.[6]Ο Κόρακας Πόμπιας, πουτου δόθηκε το όνομα του μεγάλου Πομπιανού αγωνιστή Μιχάλη Κόρακα, ιδρύθηκε ανεπίσημα το 1948,[6] αναγνωρίστηκε από το Πρωτοδικείο το 1950 και από τηνΕΠΟτο 1955 με Αριθμό Μητρώου 566[7], ενώ εκτός από το ποδοσφαιρικό, διέθετε και άλλα αθλητικά τμήματα, όπως στίβου.
Την περίοδο 1960-61 συμμετείχε για πρώτη φορά στα πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ. Ηρακλείου ξεκινώντας από τη Γ΄ Κατηγορία, κερδίζοντας την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία το 1975 και την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία το 1980 ύστερα από αγώνες μπαράζ με τους Α.Ο. Τυλίσου καιΑ.Ο. Θερίσου.[6]Την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, 2021-22, αγωνίζεται στη Β΄ Κατηγορία. Έδρα του αποτελεί τοποδοσφαιρικό γήπεδοτου χωριού, το Δημοτικό Γήπεδο Πόμπιας, το οποίο διαθέτει πλαστικό χλοοτάπητα.
ΗΑθλητική Λέσχη Μεσσαράς «Καπετάν Μιχάλης Κόρακας» ιδρύθηκε το 2008 με έδρα την Πόμπια και δραστηριοποιείται στο άθλημα της ξιφασκίας. Έδρα της αποτελεί το Κλειστό Γυμναστήριο Μοιρών, ενώ διεξάγει τις προπονήσεις της στο μικρότερο κλειστό γυμναστήριο του χωριού, το Κλειστό Γυμναστήριο Πόμπιας.