ΗΕρ-ε-Λουάρ (γαλλικά: Eure-et-Loir) είναι γαλλικός νομός, στη διοικητική περιοχή Σαντρ-Βαλντε Λουάρ. Το όνομά του προέρχεται από τα δύο κύρια ποτάμια πουτον διασχίζουν, τονΕρ, παραπόταμο τουΣηκουάνακαιτον Λουάρ, παραπόταμο τουΣαρτ.[3] Πρωτεύουσα είναι ηΣαρτρ, που βρίσκεται σε 90 χιλιόμετρα απόσταση νοτιοδυτικά του Παρισιού. Η INSEE καιτο ταχυδρομείο αποδίδουν στον νομό τον κωδικό 28. Έχει έκταση 5.880 τετραγωνικά χιλιόμετρα.
Ο πληθυσμός του νομού ανέρχεται σε 433.929 κατοίκους (απογραφή του 2016). Οι πόλεις Ντρε, Σατωντάν και Νοζάν-λε-Ροτρού είναι οιυπο-νομαρχίες.
Ο νομός Ερ-ε-Λουάρ είναι ένας από τους 6 νομούς (Ερ-ε-Λουάρ, Σερ, Αντρ, Αντρ-ε-Λουάρ, Λουάρ-ε-ΣερκαιΛουαρέ) της διοικητικής περιοχής Σαντρ-Βαλ-ντε Λουάρ. Συνορεύει στα βόρεια μετον νομό Ερ, στα βορειοανατολικά μετον νομό Ιβλίν, ανατολικά μετον νομό Εσόν, στα νοτιοανατολικά από τον νομό Λουαρέ, στα νότια μετον νομό Λουάρ-ε-Σερκαι δυτικά με τους νομούς ΣαρτκαιΟρν. Καλύπτει έκταση 5.880 τετραγωνικών χιλιομέτρων.
Οι κύριοι ποταμοί του νομού είναι οΕρ, παραπόταμος τουΣηκουάνακαιο Λουάρ, παραπόταμος τουΣαρτ, από τους οποίους προήλθε η ονομασία του. Την περιοχή διαρρέουν επίσης πολλοί παραπόταμοι.
Το μεγαλύτερο τμήμα του νομού καταλαμβάνει η εύφορη πεδιάδα της Μπως καιστα δυτικά οι λόφοι του Περς.
ΟΕρ-ε-Λουάρ είναι ένας από τους αρχικά 83 νομούς (σήμερα 101) που δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της Γαλλικής Επανάστασης στις 4 Μαρτίου 1790 σύμφωνα μετην πράξη της 22ας Δεκεμβρίου 1789. Δημιουργήθηκε κυρίως από τμήματα των πρώην επαρχιών Ορλεάνης (Μπως) και Mαιν ( Περς), αλλά και τμήματα της Ιλ-ντε-Φρανς. Από το 1960 ανήκει στην περιοχή Σαντρ, η οποία μετονομάστηκε το 2016 σεΣαντρ-Βαλντε Λουάρ.
Ο σημερινός νομός αντιστοιχεί στο κεντρικό τμήμα της περιοχής όπου κατοικούσαν οι Καρνούτες, γαλατική φυλή, που είχαν την πρωτεύουσά τους στο Autricum (σημερινή Σαρτρ). Οι Καρνούτες είναι γνωστοί γιατην προσήλωσή τους, πραγματική ή φανταστική, στην αρχαία δρυϊδική θρησκεία. Μια ιερή τοποθεσία στο «Δάσος των Καρνούτων» φιλοξενούσε την ετήσια συνέλευση τωνΔρυϊδών.Στα βόρεια του νομού ένας άλλος προρωμαϊκός λαός, οι Durocasses, είχαν την πρωτεύουσά τους στο σημερινό Ντρε.
Στον Μεσαίωνα, η μεγαλύτερη πόλη της περιοχής ήταν η Σαρτρ. Η πόλη αναπτύχθηκε χάρη στα πλούσια εδάφη της πεδιάδας Μπως καιστον θρησκευτικό προσανατολισμό της, ιδίως λόγω του κειμηλίου του πέπλου της Παναγίας, που δώρισε στονκαθεδρικό ναό της ΣαρτροΚάρολος ο Φαλακρόςτο 876, καθιστώντας την πόλη σημαντικό κέντρο προσκυνήματος όλης της Γαλλίας. Μετην υποστήριξη του επισκόπου Φυλμπέρ της Σαρτρ, η πόλη έγινε το λίκνο μιας πνευματικής αναγέννησης μετην ίδρυση της Σχολής της Σαρτρ. Στα βόρεια, τοΝτρε, η κοιλάδα του ποταμού Αβρκαιτο Τιμεραί, καθώς καιη επαρχία Περς προς τα δυτικά, αποτελούσαν προκεχωρημένες θέσεις τωνβασιλέων της Γαλλίας ενάντια στους δούκες της Νορμανδίας. Τα εδάφη του Eρ-ε-Λουάρ, λόγω του στρατηγικού τους ενδιαφέροντος, περιήλθαν νωρίς στις βασιλικές κτήσεις και σταδιακά προσαρτήθηκαν στις πρώην επαρχίες της ΟρλεάνηςκαιτουΙλ-ντε-Φρανς.
Κατά τη διάρκεια τουεκατονταετούς πολέμου, το έδαφος του νομού βρέθηκε στο επίκεντρο πολλών συγκρούσεων, λόγω της εγγύτητάς τουμετο Παρίσι καιτην Ορλεάνη. Ησυνθήκη του Μπρετινί (1360), η οποία τερμάτισε προσωρινά τον πόλεμο, υπογράφηκε κοντά στη Σαρτρ.
Κατά τη διάρκεια της Αναγέννησης, είναι επίσης μια περιοχή που επισκέπτονται συχνά οΦραγκίσκος Α΄και ιδιαίτερα οΕρρίκος Β΄ διαμένοντας στον πύργο της Ανέτ, που ανήκε σεμια κυρία της βασιλικής Αυλής, την ευνοούμενή τουΝτιάν ντε Πουατιέ.
O Ερ-ε-Λουάρ είναι ένας νομός με αγροτική παράδοση, αλλά καιστο προσκήνιο σε τρεις οικονομικούς τομείς:
Γεωργία
Ο νομός είναι ένας σημαντικός οικονομικός παράγοντας στην παραγωγή σιτηρών και ελαιοπρωτεϊνούχων καλλιεργειών στη Γαλλία,[4] ένας από τους κυριότερους σιτοβολώνες της χώρας. Είναι επίσης ο πρώτος παραγωγός στην παραγωγή ελαιοκράμβης και αρακά.
Η γεωργία στον νομό προωθείται από την AgroDynamic, έναν οργανισμό που υποστηρίζει διάφορους τομείς: αγροτική ενέργεια, αγροτική βιομηχανία, γεωργικά υλικά.
Βιομηχανία
Το βιομηχανικό κέντρο Cosmetic Valley, γύρω από τηΣαρτρ, το οποίο είναι το σημαντικότερο κέντρο της γαλλικής βιομηχανίας ομορφιάς και ευεξίας (αρώματα / καλλυντικά), με μεγάλα ονόματα όπως Guerlain, Paco Rabanne, Lolita Lempicka, Jean-Charles de Castelbajac και Jean- Paul Gaultier. Η Cosmetic Valley αντιπροσωπεύει κύκλο εργασιών 2,5 δις ευρώ, περιλαμβάνει 200 εταιρείες, συνεργάζεται μετα πανεπιστήμια της Ορλεάνης καιτου Παρισιού και απασχολεί περισσότερους από 30.000 εργαζόμενους.[5]
Η φαρμακευτική βιομηχανία, γύρω από τοΝτρεμετο Polepharma, ένα βιομηχανικό κέντρο γαλλικής φαρμακευτικής παραγωγής που περιλαμβάνει μεγάλες εταιρείες και αντιπροσωπεύει το 50% της παραγωγής φαρμάκων στη Γαλλία με 30.000 θέσεις εργασίας και κύκλο εργασιών 2,5 δις ευρώ.
Η αγροτοδιατροφική βιομηχανία, η οποία προωθείται από την Agrodynamic, με δύο μεγάλες εταιρείες στο Σατωντάν καιστο Ονώ.
Η ξυλουργική και βιομηχανία επίπλων
Η βιομηχανίας καουτσούκ και πλαστικών
Η μηχανική βιομηχανία
Ενέργεια
Ο νομός Ερ-ε-Λουάρ έχει επίσης ηγετικό ρόλο στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Κατέχει τη δεύτερη θέση σε εθνικό επίπεδο όσον αφορά την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας μέσω των αιολικών πάρκων της που βρίσκονται στην περιοχή Μπως. Από το 2012 είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά, κατέχοντας το μεγαλύτερο φωτοβολταϊκό πάρκο στη Γαλλία, στην κοινότητα Κρυσέ.[6]Ο αριθμός των εγκατεστημένων πινάκων είναι 741.150.[7]
Ο νομός Ερ-ε-Λουάρ έχει πολλές τοποθεσίες ιστορικού ενδιαφέροντος, μερικές από τις οποίες είναι:
Οκαθεδρικός ναός της Σαρτρπου άρχισε να κτίζεται στα τέλη του 12ου αιώνα, μνημείο καταχωρημένο στην Παγκόσμια Κληρονομιά της UNESCO, είναι το κύριο τουριστικό αξιοθέατο του νομού.
ΗΝτρε, όπου βρίσκονται οι τάφοι του οίκου Ορλεάν.
Το Μαιντενόν, μετον πύργο του 14ου-16ου αιώνα
Η Ανέτ, μετον πύργο του 16ου αιώνα
Μνημεία ιστορικού ενδιαφέροντος στον νομό Ερ-ε-Λουάρ
↑Δεν πρέπει να συγχέεται ο Λουάρ (Loir), παραπόταμος του ποταμού Σαρτμετον Λίγηρα (Loire), τον μεγάλο ποταμό, πουδεν περνάει από τον νομό Ερ-ε-Λουάρ, αλλά περίπου πενήντα χιλιόμετρα προς τα νότια.