To Ford Probe ήταν ένα σποραυτοκίνητοπου κατασκευαζόταν από τηναμερικανική αυτοκινητοβιομηχανία Ford, από τον Αύγουστο του 1988 έως τις 20 Ιουνίου 1997. Αποτέλεσε προϊόν συνεργασίας της Ford μετην ιαπωνική Mazdaκαι βασίστηκε στην πλατφόρμα G, την οποία μοιραζόταν μετοMazda MX-6, την κουπέ έκδοση τουMazda 626, με αποτέλεσμα να είναι μπροστοκίνητο.
Ειδικότερα το Probe, αντικατέστησε τοFord EXPστην αμερικανική αγορά καιτοFord Capriστηνευρωπαϊκή αγορά. Αρχικά ήταν προγραμματισμένο να αντικαταστήσει καιτην πισωκίνητη Ford Mustang τρίτης γενιάς, ωστόσο μαζικές αντιδράσεις του αμερικανικού κοινού είχαν ως αποτέλεσμα να αλλάξει γνώμη η Ford καινα προχωρήσει στην περαιτέρω εξέλιξη της πισωκίνητης Mustang καιστην ταυτόχρονη προσθήκη του Probe ως ένα επιπρόσθετο μοντέλο στην παλέτα της εταιρείας, ανεξάρτητο από την Mustang. To Probe κατασκευαζόταν στις εγκαταστάσεις της AutoAlliance InternationalστοΜίσιγκαντωνΗΠΑ, έως την οριστική λήξη της παραγωγής του, στις 20 Ιουνίου 1997, λόγω μιας ξαφνικής πτώσης των πωλήσεων, η οποία ήταν αποτέλεσμα της εισαγωγής της δημοφιλούς τέταρτης γενιάς της Ford Mustang στις αρχές του 1994. Τελικώς, το Probe αντικαταστάθηκε το 1998 από τοFord Cougar.
Η πρώτη γενιά του Ford Probe παρουσιάστηκε στο Σαλόνι Αυτοκινήτου τουΣικάγο, τον Μάιο του 1988 και μπήκε στην παραγωγή τον Αύγουστο, όταν και κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στην αγορά τωνΗΠΑγιατην σεζόν (model year) του 1989. Χαρακτηριστικός ήταν οφουτουριστικός, γιατα δεδομένα της εποχής, σχεδιασμός του αμαξώματος. Προσφερόταν στις εκδόσεις εξοπλισμού GL, LX και GT και ήταν διαθέσιμο με τρεις κινητήρεςβενζίνης: 2.2 λίτρων 4-κύλινδρο σε σειρά (Ι4), σε ατμοσφαιρική και τούρμπο έκδοση, που προερχόταν από τηMazdaκαι, από το 1990, έναν 3.0 λίτρων V6 της Ford. Ο τελευταίος και μεγαλύτερος κινητήρας, διατέθηκε μόνο στην αμερικανική αγορά.
Στην ευρωπαϊκή αγορά διατέθηκαν ελάχιστα αντίτυπα, κυρίως από παράλληλες εισαγωγές, αλλά και από εισαγωγές της FordΓερμανίας από τον Δεκέμβριο του 1990 κατόπιν παραγγελίας. Τα μοντέλα που εισήγαγε η Ford Γερμανίας είχαν υποστεί κάποιες αλλαγές, ώστε να πληρούν τις γερμανικές προδιαγραφές ασφαλείας.
Η αισθητική της δεύτερης γενιάς του Ford Probe διαμορφώθηκε το 1989 από μια σχεδιαστική ομάδα με επικεφαλής την σχεδιάστρια Mimi Vandermolen[2]και εισήχθη τον Αύγουστο του 1992, ως μοντέλο της σεζόν (model year) του 1993. Όπως συνέβη καιμετην πρώτη γενιά, το νέο Probe αποτέλεσε προϊόν κοινής εξέλιξης της Ford μετηMazda.
Προσφερόταν με δύο κινητήρεςβενζίνης: 2.0 λίτρων 4-κύλινδρο σε σειρά (Ι4) και 2.5 λίτρων V6 (έκδοση GT). Καιτα δύο μηχανικά σύνολα της δεύτερης γενιάς του Probe είχαν προέλθει από τη Mazda. Τεχνικά, το Probe δεύτερης γενιάς ήταν κατά 60% Mazda και 40% Ford.
Σπάνιο δεξιοτίμονο Ford Probe του 1994 - 1996 στην Αυστραλία.Το πίσω μέρος του προηγούμενου Ford Probe.
Αρχικά ήταν διαθέσιμο μόνο στην αμερικανική αγορά, ενώ στηνΕυρώπη είχε τότε διατεθεί από εισαγωγές της Ford Γερμανίας από τον Ιούλιο του 1993 κατόπιν παραγγελίας. Στις αρχές Φεβρουαρίου του 1994 όμως, ηFord παρουσίασε καιμια επίσημη ευρωπαϊκή έκδοση, υπό τον κωδικό ECP, η οποία κυκλοφόρησε στην Ευρώπη τον Μάρτιο, ενώ στις άλλες ηπείρους ελάχιστα αντίτυπα κυκλοφόρησαν, μολονότι υπήρξε και ένας μικρός αριθμός δεξιοτίμονων αντιτύπων, όπως αυτό της διπλανής φωτογραφίας. Επίσης, το 1995 τοποθετήθηκαν νέας σχεδίασης πίσω φώτα καιτο 1996 η πίσω αεροτομή έγινε στάνταρ στην έκδοση GT. Προηγουμένως, η πίσω αεροτομή μπορούσε να προστεθεί ως αξεσουάρ στα σημεία πώλησης και ήταν ήδη μια δημοφιλής επιλογή.
Από την εισαγωγή του, καθιερώθηκε στάνταρ αερόσακος οδηγού και από την σεζόν του 1994 προστέθηκε στάνταρ αερόσακος συνοδηγού. Ωστόσο, ειδικότερα στην αγορά τωνΗΠΑ μόνο η κορυφαία έκδοση GT έφερε 4 δισκόφρενα, μετη βασική έκδοση να φέρει μόνο μπροστινά δισκόφρενα, ενώ τοΣύστημα Αντιμπλοκαρίσματος Τροχών (ABS) ήταν έξτρα και στις δύο εκδόσεις. Αντιθέτως, στηνΕυρώπητο ABS καιτα 4 δισκόφρενα ήταν στάνταρ σε όλα.
Μετά την εμπορική εισαγωγή στην αμερικανική αγορά της τέταρτης γενιάς της Ford Mustang στις αρχές του έτους 1994 και την μεγάλη απήχηση που γνώρισε τότε το μοντέλο αυτό στη νεολαία, οι πωλήσεις του Probe έπεσαν κατακόρυφα και σύντομα ηFord αποφάσισε την διακοπή του Probe μέσα στο 1996, αλλά τελικώς προτίμησε νατο διατηρήσει για λίγο ακόμα καιη παραγωγή του έφτασε έως το 1997. Η οριστική απόφαση της διακοπής ανακοινώθηκε επίσημα από την Ford στις 17 Μαρτίου 1997 και το τελευταίο αντίτυπο κατασκευάστηκε στις 20 Ιουνίου του ίδιου έτους. Μόλις 16.777 αντίτυπα σειράς Probe παρήχθησαν το 1997 (έναντι 30.079 αντιτύπων το έτος 1996), με αποτέλεσμα να γίνει το μοντέλο της Ford με τις λιγότερες πωλήσεις γιατο έτος αυτό.
Από την άλλη, οι συνολικές πωλήσεις και από τις δύο γενιές του μοντέλου έφτασαν τα 837.273 αντίτυπα στα 9 έτη παραγωγής τουκαιτο Probe κατάφερε τελικώς να εκπληρώσει τους στόχους πωλήσεων που είχε θέσει η Ford. Αντικαταστάθηκε το 1998 από τοFord Cougar.