ΗΈννα είναι Ιταλική πόλη στο κέντρο της Σικελίας, πρωτεύουσα της Επαρχίας της Ένναςστο ψηλότερο σημείο που δεσπόζει σε ολόκληρη την περιοχή, έχει κερδίσει τα προσωνυμία "Πανοραμική θέα"και"Ομφαλός της Σικελίας". Η Έννα βρίσκεται σε υψόμετρο 931 μέτρα, το μέγιστο στη Σικελία καισε ολόκληρη τηνΙταλία, μέχρι το 1926 ονομαζόταν "Καστροτζιοβάννι".
Ο βράχος στον οποίο βρισκόταν ο ναός της Κέρες, το μεγαλύτερο κέντρο λατρείας της Σικελίας στην αρχαιότητα.
ΟΜάρκος Τύλλιος Κικέρωντην καταγράφει σαν"ύψιστη της Μεσογείου"και αναφέρει ότι χρειαζόταν μια μέρα ταξίδι από την Έννα σε μία από τις τρεις πλησιέστερες ακτές. Η περίεργη κατάσταση της πόλης περιγράφεται από πολλούς αρχαίους συγγραφείς με μεγάλο θαυμασμό, βρισκόταν στην κορυφή ενός λόφου με πολλούς απότομους βραχώδεις γκρεμούς στη γύρω περιοχή. Η ύδρευση ήταν επαρκής με πολλές πηγές να αναβλύζουν γύρω από τους βράχους, μια πεδιάδα γύρω στα 5 χιλιόμετρα περιμετρικά από την κορυφή την είχε μετατρέψει στο ισχυρότερο φρούριο του κόσμου. Οι αρχαιολογικές ανασκαφές βρήκαν οικισμούς που χρονολογούνται από το 1400 π.Χ. συνεπώς κατοικείται από τηΝεολιθική εποχή. Ένας οικισμός στην κορυφή του λόφου χτίστηκε από τους Σικανούς αλλά αργότερα έγινε το επίκεντρο τωνΣικελών. Η Έννα έμεινε πασίγνωστη στην αρχαιότητα γιατη λατρεία της Θεάς Δήμητρας, ο ναός που ήταν αφιερωμένος στηνΚέρες ήταν ένας από τους πιο διάσημους τόπους λατρείας αλλά η προέλευση του ονόματος παραμένει άγνωστη.[3]
Ο τύραννος τωνΣυρακουσώνΔιονύσιος ο Πρεσβύτερος έκανε πολλές απόπειρες να καταλάβει την Έννα, βοήθησε έναν πολίτη τον Αείμνηστο να πάρει την εξουσία, στη συνέχεια στράφηκε εναντίον τουκαι βοήθησε τους κατοίκους νατον διώξουν. Ο Διονύσιος μετά από πολλές επιθέσεις στις γειτονικές πόλεις άλωσε τελικά την Έννα με προδοσία. ΟΑγαθοκλής των Συρακουσών απέκτησε την εξουσία στην Έννα αλλά όταν ο Ξενόδικος από τοΑγκριτζέντο δημιούργησε συμμαχία με στόχο να ελευθερώσει όλες τις Σικελικές πόλεις από την τυραννία η Έννα ήταν η πρώτη πόλη πουτου άνοιξε τις πύλες (309 π.Χ.). Όταν ξέσπασε οΑ΄ Καρχηδονιακός Πόλεμοςτην πόλη κατέλαβαν στην αρχή ηΚαρχηδόναμετον Αμίλκα καιστη συνέχεια ηΡωμαϊκή Δημοκρατία αλλά πάντοτε με προδοσία επειδή δεν μπορούσαν με μάχη.
Όταν ξέσπασε οΒ΄ Καρχηδονιακός Πόλεμοςτην εποχή που ήταν απασχολημένος ο Μάρκελλος μετην πολιορκία των Συρακουσών έγιναν αμέτρητες σφαγές στην Έννα. Η απώλεια πολλών Σικελικών πόλεων από τους Ρωμαίους ανησύχησε έντονα τον κυβερνήτη της Έννα Πινάλιους, γιανα αποφύγει οποιαδήποτε προδοσία συγκέντρωσε τους πολίτες στο αμφιθέατρο της πόλης και τους έσφαξε όλους μετη Ρωμαϊκή φρουρά, οι στρατιώτες στη συνέχεια λεηλάτησαν την πόλη. Οκτώ χρόνια αργότερα η Έννα έγινε το επίκεντρο της Α΄ Επανάστασης των Δούλων στη Σικελία (134 - 132 π.Χ.), αρχηγός του κινήματος ήταν ο Εύννους ένας πρώην σκλάβος, οι δυνάμεις του κατέλαβαν την πόλη. Η Έννα ήταν η τελευταία πόλη που ανακατέλαβε οΑνθύπατος Ρουπίλους, σύμφωνα μετονΣτράβων ακολούθησαν σκληρά αντίποινα από τους Ρωμαίους, από τότε ξεκίνησε η παρακμή της.
ΟΜάρκος Τύλλιος Κικέρωντην περιγράφει σαν μία πόλη με μεγάλη ακμή ιδιαίτερα χάρη στο εμπόριο σιτηρών μέχρι την εποχή που ερημώθηκε από τις βιαιότητες του Γάιου Λικίνιου Βέρρη, από τότε ελάχιστες πληροφορίες υπάρχουν γιατην Έννα. Ο Στράβων την περιγράφει σαν μία πόλη με μικρό πληθυσμό, οΠλίνιος ο Πρεσβύτεροςτην παρουσιάζει ανάμεσα στις πόλεις που υπήρχαν την εποχή τουστη Σικελία. Όταν ηΡωμαϊκή αυτοκρατορία διαιρέθηκε (395) η Έννα προσαρτήθηκε στηΔυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, η διάσημη Συγκλητική οικογένεια Νικομάχου είχε εκτάσεις στη Σικελία. Ο ιστορικός και πολιτικός Νικόμαχος Φλαβιανός εργάστηκε την περίοδο της σύντομης παραμονής τουστην Έννα (408) στην έκδοση των δέκα πρώτων βιβλίων τουΤίτου Λίβιουκαι έκανε καταγραφές στα έγγραφα του. Όταν έπεσε η Δυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία η Έννα έγινε σημαντικό Βυζαντινό οχυρό.
ΟιΙσλαμιστέςτην εποχή που κατέλαβαν τη Σικελία κατάκτησαν την πόλη με πολλές προσπάθειες και μακρόχρονη πολιορκία που τους ανάγκασε να σκάψουν ακόμα και υπόνομο, έσφαξαν 8.000 κατοίκους.[4]Οι Άραβες άλλαξαν το όνομα της πόλης σε"Κάστρο του Ιωάννη"που είναι συνδυασμός της λέξης "κάστρο" ή "φρούριο"καιτο"Ιωάννη"που είναι η Αραβική διάλεκτος γιατην"Έννα". Το όνομα "Κάστρο του Ιωάννη" ή "Καστροτζιοβάννι" σύμφωνα μετη Σικελική διάλεκτο παρέμεινε το όνομα της πόλης μέχρι την εποχή πουοΜπενίτο Μουσολίνι διέταξε τη μετονομασία του ξανά σε Έννα (1927). ΟιΝορμανδοί κατέκτησαν την Έννα (1087), ο αυτοκράτορας Φρειδερίκος Β΄ Χοενστάουφεν ίδρυσε μία θερινή κατοικία που ονομάστηκε "Πύργος του Φρειδερίκου". Στρατεύματα από τη βόρεια Ιταλία ιδιαίτερα τηΛομβαρδία, τοΠεδεμόντιο, τηΛιγυρίακαιτηνΕμίλια-Ρομάνια ήρθαν να εγκατασταθούν στην Έννα καισε γειτονικές πόλεις όπως η Νικόζια καιη Πιάτσα Αρμερίνα.[5]
H Έννα είχε κυρίαρχο ρόλο ανάμεσα στις πόλεις της Σικελίας όταν ξέσπασε οΣικελικός Εσπερινός, οΟίκος της Βαρκελώνηςστη συνέχεια που κυβερνούσε τοΒασίλειο της Αραγωνίας της έδωσε σχετική αυτονομία. ΟΦρειδερίκος Β΄ της Σικελίαςτην ευνόησε ιδιαίτερα καιτη διακόσμησε αλλά πέρασε περίοδο παρακμής μετην Ισπανική κυριαρχία, τη δεκαετία του 1920 έγινε πρωτεύουσα επαρχίας και αργότερα διεθνής πόλη (2002).
Οι κάτοικοι της πόλης υποφέρουν σε σημαντικά ψηλό βαθμό από Πολλαπλή σκλήρυνση, η ασθένεια είναι διαδεδομένη έντονα στη βόρεια Ευρώπηκαι σχετίζεται μετη Νορμανδική καταγωγή των κατοίκων της Έννας. Η ασθένεια είναι διαδεδομένη επίσης σε ολόκληρο το νησί που παρουσιάζει τη δεύτερη μεγαλύτερη συχνότητα στη λεκάνη της Μεσογείου.[6]
Η"λίμνη της Πέργκους"στην οποία σύμφωνα μετον θρύλο έγινε η απαγωγή της Περσεφόνης.
Η γειτονιά της Έννα φημίζεται γιατον μύθο της Περσεφόνηςπου μεταφέρθηκε στην περιοχή από τον Πλούτωνα, θεό του κάτω κόσμου.[7]Η τοπική παράδοση περιγράφει μια λίμνη περίπου 8 χιλιόμετρα από την Έννα που περιστοιχίζεται από λόφους, τα λιβάδια είναι γεμάτα με λουλούδια και δίπλα υπάρχει ένα σπήλαιο στο οποίο εμφανίστηκε ο βασιλιάς. ΟΟβίδιοςκαιοΚλαύδιος Κλαυδιανός ονομάζουν τη λίμνη "Πέργκους" αλλά ο Κικέρων καιοΔιόδωρος Σικελιώτηςδεν αναφέρουν τίποτα γιατη λίμνη.[8][9][10]Ο Διόδωρος περιγράφει το λιβάδι που μεταφέρθηκε η Περσεφόνη, τα λουλούδια μύριζαν τόσο έντονα πουοι κυνηγοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τα θηράματα τους, τα λιβάδια που ήταν περικυκλωμένα από λόφους είχαν πολλούς ελαιώνες και έλη αλλά δεν αναφέρεται λίμνη.[11]Ο Κικέρων καιο Διόδωρος περιγράφουν ένα σπήλαιο που βρέθηκε τον 21ο αιώνα καιμια μικρή λίμνη μέσα στη λεκάνη αλλά χωρίς δέντρα και λουλούδια, όλοι οι ταξιδιώτες μετά τον 19ο αιώνα περιγράφουν την περιοχή "γυμνή και άνυδρη".[12]
Στην Έννα υπήρχε έντονα η λατρεία της Περσεφόνης και της Κέρες, ο Κικέρων αναφέρει ότι ο ναός της Κέρες ήταν τόσο παλιός και ιερός που όλοι οι προσκυνητές ερχόντουσαν με τεράστιο θρησκευτικό δέος, ο Βέρρες λεηλάτησε την εικόνα της θεότητας που ήταν ηπιο ιερή σε όλη τη Σικελία.[13]Δεν υπάρχουν καθόλου υπολείμματα σήμερα του ιερού ναού, στεκόταν στην κορυφή ενός βράχου και πιθανότατα έπεσε στον γκρεμό από σεισμό.[14]ΟιΣαρακηνοί κατέστρεψαν τις περισσότερες αρχαιότητες και έκτισαν τα κάστρα που βρίσκουμε στη σύγχρονη πόλη.[15]
Τα νομίσματα που κόπηκαν στην Έννα φέρουν την επιγραφή "Ισοπολίτιδα πόλη ΈΝΝΑ", η επιγραφή δείχνει την εξουσία του Κικέρωνα στην πόλη επειδή τα έγγραφα του παρουσιάζουν την ίδια μορφή.[16]Το αρχαιότερο Ελληνικό νόμισμα έχει την επιγραφή "ΕΝΝΑΙΟΝ"που σύμφωνα με μελετητές ήταν το όνομα της πόλης στην αρχαιότητα.[17]Η Έννα είναι σήμερα σημαντικό επιστημονικό και αρχαιολογικό κέντρο, το Πανεπιστήμιο της πόλης ιδρύθηκε το 2002.