Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν.Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί καινα αφαιρεθεί. Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 08/10/2015.
Η Κλωθώ αντιπροσωπεύει το παρόν στη ζωή των ανθρώπων και θεωρείται η μεγαλύτερη καιη σπουδαιότερη από τις άλλες δύο. Πιστευόταν ότι έκλωθε μετη ρόκα της το νήμα της ζωής του κάθε ανθρώπου, το πεπρωμένο του, πουτον συνόδευε μέχρι το θάνατό του. Λάμβανε επίσης σημαντικές αποφάσεις, όπως το πότε ένας άνθρωπος θα γεννηθεί, και άρα επηρέαζε σε μεγάλο βαθμό τις ανθρώπινες ζωές. Μάλιστα, η δύναμή της της επέτρεπε να επιλέγει ποιος θα πεθάνει και ποιος θα σωθεί ή θα επιστρέψει στη ζωή, όπως στο μύθο τουΠέλοπα.
Όπως καιοι αδελφές της, έχει σημαντική συμβολή στη μυθολογία. Επίσης αναφέρεται ότι οι Μοίρες μαζί μετονΕρμή, δημιούργησαν το ελληνικό αλφάβητο. Παρότι θεές, αναφέρονται πιο συχνά ως φορείς του πεπρωμένου.
Κατά της Ησίοδου Θεογονίαοι Μοίρες είναι κόρες της Νύκτας, που τις γέννησε μόνη της χωρίς την συμμετοχή αρσενικού[6]. Στο ίδιο έργο επίσης, αναφέρονται ως κόρες τουΔίακαι της Θέμιδος. Στο έργο τουΠλάτωνα, αναφέρονται ως κόρες της Ανάγκης. Στη Ρωμαϊκή μυθολογία αναφέρονται και ως κόρες τουΟυρανούκαι της Γαίας.
Οιπιο διάσημες αναφορές των τριών αδελφών σε μύθους είναι:
Σε αυτόν τουΠέλοπακαιτουΤαντάλου, όπου ο τελευταίος έβρασε και σέρβιρε τογιοτου Πέλοπα στους θεούςγιανα τους ντροπιάσει. Μόλις εκείνοι συνειδητοποίησαν τηνύβριτου, η Κλωθώ επανέφερε στη ζωή τονΠέλοπα εκτός από το φαγωμένο ώμο του, που είχε αντικατασταθεί από ελεφαντόδοντο, καιο Τάνταλος εξορίστηκε στονΆδη όπου θα τιμωρούνταν φρικτά γιατην αμαρτία του.
Στο μύθο της Αταλάντης, όπου οΜελέαγρος ερωτευμένος μαζί της έσφαξε τους αδελφούς της μητέρας του, γιατί προσέβαλαν την Αταλάντη πουανκαι γυναίκα συμμετείχε στο κυνήγι. Η μητέρα του, τρελαμένη από την πράξη τουκαι από θρήνο γιατα αδέλφια της, θυμήθηκε ότι όταν ο Μελέαγρος ήταν βρέφος καιτον είχαν επισκεφτεί οι Μοίρες, της είχαν πει ότι όταν καιγόταν εντελώς το κούτσουρο στο τζάκι, ο γιος της θα πέθαινε. Εκείνη είχε σβήσει το κούτσουρο καιτο είχε φυλάξει. Μετά την πράξη τουγιου της, έβγαλε από την κρυψώνα το κούτσουρο, το έριξε στο τζάκι καιτο άφησε να καεί μέχρι να γίνει στάχτη, ενώ ο Μελέαγρος καιγόταν ζωντανός.
Ίσως οπιο γνωστός είναι ο μύθος της ΆλκηστηςκαιτουΑδμήτου, που ήταν ένα νεαρό νιόπαντρο ζευγάρι. Κάποια στιγμή όμως ο Άδμητος αρρώστησε βαριά και πέθανε. Η Άλκηστη μέθυσε την Κλωθώ και προσπάθησε να φέρει πίσω τον άντρα της. Ωστόσο οι Μοίρες της εξήγησαν ότι γιανα χαρίσουν τη ζωή σε έναν άνθρωπο έπρεπε κάποιος άλλος να πάρει τη θέση του. Κανένας άλλος δεν δέχτηκε να πεθάνει στη θέση του Αδμήτου, οπότε η Άλκηστη αποφάσισε να πάρει αυτή τη θέση του. Έτσι, ο Άδμητος γύρισε στη ζωή, ενώ η Άλκηστις μέρα μετη μέρα οδηγούνταν στο θάνατο. Όμως καθώς οΘάνατος ερχόταν νατην πάρει, οΗρακλήςτον σταμάτησε, πάλεψαν καιτον νίκησε. Έτσι έζησαν καιοιδυο.
Κατά την ελληνική παράδοση, την πρώτη μέρα γέννησης του παιδιού τοποθετούνται στο δωμάτιο που κοιμάται τρία πιατάκια μεγλυκό του κουταλιού, έτσι ώστε να γλυκαθούν οι Μοίρες καινα χαρίσουν στο παιδί περισσότερη και καλύτερη ζωή.[εκκρεμεί παραπομπή]